UND Genel Kurulu’na dair

Gecici

UND, Covit salgını koşullarını gerekçe göstererek genel kurula üye dışında kimsenin alınmayacağını bu nedenle toplantının basına kapalı gerçekleştirileceğini ve sonuçların bülten olarak ileteceğini bildirdi.

Genel Kurullar ilgili kurumların görüşlerini ve gelişmeleri, üyeleri ile birlikte tüm kamuoyuna sundukları toplantılardır. Sivil toplum örgütlerinin seçimli genel kurullarının da basına ve kamuya açık olması bir gerekliliktir.

Bu kararın yerindeliği, küresel salgın koşullarıyla açıklanamaz. Üye gelebiliyorsa, tedbirler alınır ve basın da orada olabilirdi. Katılımın basına açılık olması UND gibi kurumsallaşmış, demokratik teamülleri olan, bunlara önem verdiğini açıklayan bir kuruma yakışır, şu sıralar her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz toplumsal bir örnek oluştururdu.

Genel Kurulu izleyip izlememek uzman gazetecilerin kendi insiyatifine bırakılabilirdi. Basına kapalı olduğu duyurulan UND seçimli genel kurulunu bu durumda kim izleyecek? İzlenimler, heyacanlar, bazı öneri ve çıkışlar nasıl hatırlanacak. Resmi genel kurul tutanakları dışında tarihe kim not düşecek?

Yıllardır sektörün yanında olan sektör içinde taraf tutmayan, taraf olmayan ama sektörün gelişimi, sorunlarının çözümü, öneminin anlaşılması için yayın yapan sektörü için için taraf olan uzman gazetecilerin ve yayınların dışında sektörden habersiz, bilgisi olmayan ulusal yayınlar ve TV kanallarının ilgileneceğini mi düşünüyorsunuz?

UND Olağan Genel Kurulu hazırlıkları çerçevesinde alınan bu kararı yanlış buluyorum. Olağan genel kurullar, özelliklede kamuoyuna mal olmuş, varlıkları tüm toplumu ilgilendiren kurumların, derneklerin genel kurulları hele seçimli genel kurullar basına ve gözlemcilere teamül ve meşruiyet gereği açıktır.  Genel kurullar çok özel durumlar ve bir kaç maddeden oluşan özel gündemli toplantılar dışında katılımın açık olduğu toplantılardır.

UND’nin 2021 Genel kurullu ile ilgili olarak yayınlarımız ve sitemizde detaylı haber yer almayacak.

Konuyu okurlarımızın bilgi ve değerlendirmesine sunarız. Tüm UND camiasına başarılı, sağlıklı, gündemi ve sonuçları ile taşımacılara, Türkiye ekonomisine yararlı olacak, UND’nin önemini ve büyüklüğünü bir kez daha ortaya koyacak bir genel kurul dileriz,

M. Vahit Mahmatlı
vahit@mayadergi.com

Gecici

Benzer yazılar

Gecici