Elektrikli beton mikseri ve kamyonu

Ticari araçlar da yalnızca elektrikli otobüsler ve elektrikli atık kamyonları değil aynı zamanda inşaat sektörü için de ful elektrikli araç üretiliyor. Şirket 2020 yılı içinde üç adet ful elektrikli beton mikserini beş dingilli olarak kendi araç filosuna bile katacak. Bu sayede çevreye duyarlı lojistik ve inşaat araçları da üretilmiş olacak.

Beton mikserleri “Futuricum” markasına ait ve bu şirket ilk beton mikserini üretti. Futuriicum şirketi 2017 yılında Designwerk firmasının yan kuruluşu olarak kuruldu.Tüm ürün gamı yani ; Elektrikli kamyondan, beton mikserine kadar geniş bir model yelpazesi bulunuyor. Şirket bu ful elektrikli beton mikserinin şarjının ise yüksek gerilimli kendi şarj aleti ile yaptırıyor.

Futuricum firması ful elektrikli beton mikserinin pilot testini; Designwer, Avesco ve Liebherr şirketleri ile birlikte yapacak. Mikserlerdeki beton lokal kullanım için üretildiğinden kısa nakliye yollarına sahip, çok uzun ömürlü ve neredeyse tamamen yenilebilir bir materyal. Bu özellikleri sayesinde beton sürdürülebilir bir inşaat malzemesi oluyor.

Ayrıca Holcim firması kısa bir süre önce EvopactZERO ile İsviçre’nin ilk kaynakları koruyan ve klimaya zarar vermeyen betonunu üretmiş bulunuyor. Holcim İsviçre-İtalya şirketinin CEO’su Nick Traber bu aşamanın çok önemli bir adım olduğunu ve bu sayede ilk çevreye zarar vermeyen beton üretimini gerçekleştirdiklerini ifade ediyor.

Elektrikli araçlar için ideal beton işi

CEO Nick Traber’e göre bu tip elektrikli araçlar özel olarak beton işinde çok önemli oluyor çünkü bir yandan teslimata kadar kısa nakliyeleri var ve ayrıca sabit batarya şarj noktası ile verimli bir şekilde kullanılabiliyorlar. Araçlar bunun için gerekli olan elektriği tamamen yenilenebilir enerji kaynaklarından elde ediyor.

Araçlar 2020 yılının dördüncü çeyreğinde kullanılmaya başlanacaklar. Futuricum beton mikserinde kamyon motorununun yanısıra, mikser tamburu için gerekli pto ve benzerlerinin de elektrikli olarak çalışmasını sağlıyor.

Temel için şasiler Volvo markasından alınıyor ve iki adet bağımsız elektrik motoru ile donatılıyorlar. Bu motorlardan bir tanesi araç sürüşü için kullanılıyor ve diğeri ise beton mikser tamburunun çalışması için kullanılıyor.

Futuricum şirketinin yöneticisi Bernhard Kunz ; Holcim beton mikserlerinin dünya çapında ilk ful elektrikli çalışan beton mikserleri olacağını belirtiyor. Bu büyüklükte ve çalışma şekli olarak ful elektrikli çalışan araç konusunda dünyada bir ilk oluyor. Araç için iki adet modüler batarya paketi üretiliyor ve bunlar araç ve mikserin çalışmasına gerekli enerjiyi sağlıyor.

Aracın bataryaları geceleri şarj edilebildikleri için harici bir hızlı şarj altyapısına hiçbir şekilde ihtiyaç duyulmuyor. Bağlanılacak olan bir elektrik ağı da gerekmiyor. Holcim şirketi beton mikserlerinin tamburlarının kullanımında farklılık ve düzgünlük için mikser tamburu üreticileri olan Avesco ve Liebherr firmalarıyla birlikte çalışıyor ve bu sayede farklı çözümler de üretebiliyorlar.

Holcim İsviçre performans yöneticisi ve lojistikten sorumlu olan yönetici Gabriel Mateescu bu şirketlerle birlikte elden geldiğince çok deneyim elde etmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Bu yüzden iki farklı tambur tipi şu anda kullanılıyor. Bu kazanılan deneyimler ile diğer inovasyonları ateşliyor ve ful elektrikli araçların gelişimini de hızlandırıyorlar.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir