Caddy 5 ile mini vanda yeni teknolojiler

Çok amaçlı kullanıma uygun hafif ticariler ve binek araçlar, yeni nesilleri ile yaygınlaşıyorlar. Volkswagen’in çok amaçlı Caddy’si de yenilendi ve yılın ilk günlerinde Türkiye pazarına sunulacağı duyuruldu, şubat ayında da satışına başlandı.

Beklenen araç

Test sürüşü için yola çıktığımızda, her duruşumuzda  Yeni  Caddy’nin satışa sunulacağını duyan ve ilk görüş heyecanıyla çevresini saran ve yorum yapanlarla karşılaştık. Yollar, sokaklar, hafif ticari meraklıları Caddy’nin gelişini ve onunla tanışmayı bekliyordu.

 

En dijital mini van

Volkswagen, Avrupa hafif ticari üretiminde Alman ekolünün temsilcisi.  Caddy bu markanın en küçüğü ve ailenin öz çocuğu. Kendi sınıfının, türünün dijitalleşme modasına en fazla uyan örneği.

Caddy otomotiv teknolojisinde dijital yeniliklerin çok duyulan, kullanılır ve işe yarar olanlarına sahip. Pazara çıkış sırasında Volkswagen pazarlama birimleri de Caddy’nin gelişmiş sürüş destek sistemleriyle daha güvenli, sınıfının en dijital aracı olma özelliğine sahip olduğunu vurguladılar. Caddy’ı çok amaçlı hafif ticari kullanıcılarının prestij ve konfor ürünü olarak nitelendirdiler.   

5. nesil

Beşinci nesil Caddy, Volkswagen’in çok mdelli çok türevli üretimde kullandığı MQB platformunun (Modularer Querbaukasten – Modular Transversal Toolkit) hafif ticarideki ilk temsilcisi oldu.

MQB platformu; araçların yakıt sistemleri değişik olsa da, motor ve aktara organları bağlantıların tüm modeller ve türevlerde  uyumlu olması temeline dayalı. Bu üretim yönteminde değişken gövde parçaları birleştirilerek farklı modellerin ve ürün türlerinin hızlı, ekonomik ve esnek biçimde üretilmesi sağlanıyor, model ve türev çeşitlendirmesi kolaylaşıyor.   

MQB platformu ayrıca Caddy’i üretirken Volkswagen’in başka markalarla üretim ve satış ortaklığı yapmasına da gerek bırakmıyor.

Bu platformun sağladığı olanaklar ile otomotiv sektörünün  bilişim ve yazılım teknolojisi ile konfor ve güvenlik donanımları, Caddy sahibi hafif ticari kullanıcılarını, başka bir dünyaya, başka bir konfora taşımak için biraraya getirilmiş.

Caddy Style

Yeni Caddy’nin test sırasında kullandığımız “Style” versiyonunu çok donanımlı çok lüks bir tek hacim olarak nitelemek yerinde olur. MQB platformunun Style versiyona  getirdiği standart özellikler elektrikli bagaj kapağı, park assist; opsiyonel özellikler en geniş cam alanına sahip panoramik cam tavan (1,4 m2), 17 inç alüminyum alaşımlı jantlar, yeni LED ön farlar, LED arka stop lambaları.

Şık, ferah, rahat

Cam tavan Caddy’nin ferahlığına sıkışık trafikte, saatler süren uzun yolda ferahlık ekliyor. Özenli dikişleri ile dikkat çeken gelişmiş ayarları kendiniz için en iyi pozisyonu seçmenize olanak sağlayan rahat koltuklar, mükemmel aydınlatma ve  işlevsel cepler, Yeni Caddy’de en zor beğenenlere bile eksiksiz konfor ortamı sağlıyor.

Ayar özgürlüğü

Göstergelerde, dijital teknolojinin sunduğu imkanların otomotiv endüstrisi tarafından kabul edilenlerini istediğiniz şekilde görebilecek ayar özgürlüğüne sahipsiniz. Bakış açınıza, alışkanlıklarınıza göre devir saati ve km göstergesinin yerlerini, biçimlerini belirleyebiliyor; yakıt tüketimi, sürat, seyir vitesi, soğutma sıvısı ısısı, motor yağı ısısı gibi tüm bilgileri görebiliyorsunuz.

Yeni Caddy güvenli, ekonomik, konforlu bir sürüş için sürüşe başlamadan önce, kumanda panelinde ulaşmak istediğiniz tüm verileri sunuyor. Göstergelerde, dijital teknolojinin sunduğu imkanların otomotiv endüstrisi tarafından kabul edilenlerini, istediğiniz şekilde görebilecek, ayar özgürlüğüne sahipsiniz. Menülere hakim bir sürücünün bu ayarları yerine, yoluna ve zamanına göre kullanması ve kişisel tercihlerine göre sabit hale getirmesi, Caddy’si ile çok güvenli çok konforlu yolculuklar yapacağı anlamına geliyor.

 

Yenilikçi sürüşün merkezi

Yeni Caddy,  Impression, Life ve Style donanım paketleriyle sunuluyor. Impression’da 6,5; Life ve Style’de 8,25 inç ekrana sahip multimedya sistemleri standart.

Yeni dokunmatik tuş takımları ile bilgi-eğlence sistemi menülerine erişmek, sürücü destek sistemlerini, park assist’i, ikaz lambalarını kontrol etmek çok daha kolay.

Ortada bulunan ekran size menülere ulaşma ve ayarlarınızı yapmanızda ve gösterge ekranındaki ayarı bozmadan multi medya, klima gibi ayarlara ulaşmanıza sağlıyor.

Gelişmiş dijital gösterge paneli ‘Innovision Cockpit’ ve genişletilmiş iç mekanıyla, konfor seviyesini en yüksek noktaya taşıyan Yeni Caddy’nin LED iç aydınlatmaları, AGR sertifikalı ergo Comfort sürücü koltuğu, harici 230 V’luk cihazlar için güç kaynağı, anahtarsız giriş ve çalıştırma özelliği de konforu artıran özelliklerden.

Beşinci nesilde sunulan bir diğer yeni özellik ise daha iyi iklim kontrolü sağlayan ve aracın arka bölümüne kadar ulaşan arka yolcu bölümü havalandırma kanalları.

 

Verimli SCR’li motor

Yeni Caddy’nin 4 silindirli 2.0 litrelik TDI motoru, bir önceki nesline göre yaklaşık yüzde 20 oranında daha fazla güç (122 Bg) ve yüzde 25 oranında daha fazla tork (320 Nm) sunuyor.

Tamamen yenilenmiş motor, kendi segmentinde ilk kez kullanılan, yeni çift püskürtmeli SCR teknolojisi sayesinde 2021 yılında geçilmesi zorunlu olan Euro 6D-ISC emisyon standartlarını karşılıyor.

SCR sisteminin işlevini yerine getirmesi için uzun aralıklarla da olsa, gösterge panelinde zamanı geldi uyarısı, alındığında araca AdBlue ikmali yapılması gerekiyor.

Motor gücü ve hızlanması  ile kendini gösteriyor.  Sesi ve titreşimi ise varlığını, yokluğunu belli etmiyor.

Mükemmel uyum

Motorun otomatik şanzımanı ile mükemmel bir uyum gösterdiğini söylemek hiç abartı olmaz. Otomatik vites değişimlerinde hız mükemmel, motor devir değişikliği ve güç kaybı oluşmuyor. Her zaman doğru vites doğru motor devri kombinasyonu oluşuyor. Bu uyum sürüş destek unsurları ile de bütünleştirilmiş. Güvenli ve ekonomik sürüşün temeli olan  doğru motor devri doğru vites seçimi  eşsiz bir sürüş sağlıyor.

Caddy’de vites değişim modunu değiştirerek küçük bir yakıt tüketimi artışına katlanarak daha sportif bir sürüş de mümkün. Sürücü gerekirse manuel modla vites değiştirebiliyor. Vites modunda, hangi viteste gidildiği kumanda panelinde tercih edilen biçim ve büyüklükte görülüyor.

Hız sabitleyici, km bazlı tek tek ve onluk olarak artırılıp, eksiltilerek, yol koşullarına en uygun sürat seçilebiliyor.

Sürat kontrolle frene basmadan yavaşlayabilir veya ivmelenme dalgalanmaları yaşamadan hızlanabilirsiniz.

Motor gücü ve aktarma organlarının sağladığı uyum yüksek ortalama sürat sağlamaya imkan veriyor. 17 inç’lik jant ve lastikler, ses ve titreşim seviyesi  sürat sever sürücüleri hızlanmaya davet ediyor.

Caddy’nin  tanıtım bilgilerinde yer alan; “Yeni direksiyon ve amortisör ayarı ile daha konforlu hale getirilmiş ön süspansiyon ve yeniden tasarlanan, Panhard rot ve helezon yayla güçlendirilmiş arka aks sayesinde aracın salınımları sönümlenerek konforu ve yol tutuşu da artırıldı” sözlerinin karşılığını aracı kullanırken anlıyor, boşa söylenmediğini görüyorsunuz.

Bu yol tutuşa şerit takip, karşı direksiyon manevrasının eşlik etmesi güven duygunuzu artırıyor.

Yakıt tüketimi makul

Artan performansına ve hacmine rağmen yeni Caddy makul bir yakıt tüketimi seviyesine sahip. Sürücü, yol, yük, iklim gibi bir çok etkiye bağlı olan yakıt tüketiminde aracımız, 0 km olmasına, araçla tanışma, özelliklerini anlamak için zorlamamıza ve sürüşün önemli bir bölümünde tam kapasite yüklü kullanıma rağmen  100 km’de ortalama 6,4 litre gibi makul bir yakıt tüketimi yaptı.

İthal pazar lideri

Pazara sunulduğu günden bu yana tüm dünyada 3 milyon adetten fazla satış rakamına ulaşan Caddy, Doğuş Otomotiv’in distribütörlüğünde, 1998 yılından itibaren segmentinde yaklaşık 180 bin adetlik bir satış rakamına ulaştı ve 2012-2020 yılları arasında kendi sınıfında 8 kez ithal pazar lideri olma başarısı gösterdi.

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar