Elektrikli Fuso Canter kamyon dünya’ya yayılıyor

Dünyanın ilk full elektrikli kamyonu Fuso Canter bir diğer avrupa şehrinde çalışmaya başladı. Mart 2020 tarihinden itibaren iki adet Fuso eCanter irlanda’nın başkenti Dublin şehrinde postanede çalışmaya başladı. eCanter şimdi avrupa’nın on şehrinde; Almanya, İngiltere, Fransa, Portekiz, Hollanda, Danimarka ve İrlanda’da yollarda. Daimler Trucks ve FUSO dünyanın ilk karbondioksit atılımı yapmayan kamyonu eCanter ile önemli bir adım daha atmış oldu. Artık Irlanda’da daha temiz bir hava için eCanter kamyonlar da katkıda bulunuyor.

FUSO eCanter in Irland
FUSO eCanter in Ireland

Dünya çapında şehirlerin tedarik taşımalarında elektrikli kamyonlar kullanılmaya başlandı

eCanter kamyonların ekim 2017 tarihinden itibaren pazarlara sunulmasıyla FUSO iki yıl içerisinde toplam 150 adet elektrikli kamyon teslimatı gerçekleştirmiş oldu. Diğer eCanter teslimatları ise ; Avrupa, Japonya ve Amerika Birleşik Devletlerinde peyderpey devam edecek.

FUSO eCanter küresel olarak şimdiye kadar müşterilerinin elinde emisyonsuz olarak tam 1.6 milyon kilometre kat etmiş oldu. 7.49 ton ağırlığında olan eCanter’in menzili ise tek bir şarj ile 100 kilometre. eCanter bu kapasitesi ile müşterilerinin şehir içlerindeki dağıtım taşımalarını tam olarak karşılıyor. Elektrikli tahrik ve güç aktarım sistem bir mıknatıslı motora sahip. Motorun kapasitesi ise 129 kilovat. Maksimum tork kapasitesi 390 Nm. Kamyonda altı adet yüksek gerilimli Lityum Iyon akü paketi bulunuyor. Akülerin her biri 420 Volt ve 13.8 Kilovat kapasiteye sahip.

Hızlı şarj istasyonunda eCanter yalnızca 1.5 saat içerisinde tam olarak şarj ediliyor.

Benzer yazılar