Beton mikseri için HARDOX

Stetter UltraEco kamyon mikseri 3250 kg ile 8 m3 taşıyor.
Hafif yapılı, dayanıklı, uzun ömürlü beton mikserleri ile başta Avrupa ülkeleri pazarları olmak üzere ürünlerini uzun yıllardır dünya pazarlarına ihraç eden Schwing Stetter, hafif yapıyı artan aşınma direnciyle birleştiriyor.

İnşaat ve hazır beton sektörüne sabit ve araç üstü beton pompaları ve mikserleri, beton geri dönüşüm tesisleri, mikser temizleme sistemleri vb. olmak üzere geniş bir ürün yelpazesi sunan Alman üreticinin Stettler Light Line serisindeki UltraEco modeli beton mikseri, verimlilikte referans noktası olarak niteleniyor. Bu kamyon üstü beton mikseri; yüksek taşıma kapasitesi, yüksek devir, düşük aşınma özellikleri ve bakım maliyetleri ile işletmecilere daha fazla ekonomiklik ve verimlilik sağlıyorlar. 

Nominal hacim 8 m3. Geometrik mikser kazanı hacmi15.000 litre.
Su hattı 10.200 litre. Mikser ağırlığı 3.250 kg.

3.250 kg ağırlığında olan UltraEco, Stetter’in en hafif mikser kazanı ve ağırlığı optimize edilmiş şasisi sayesinde 8 m³’e kadar taze beton taşıma kapasitesine sahip. Mikser kazanının daha ince duvara sahip olmasından kaynaklanan hafiflik, standart mikserlere kıyasla yaklaşık 0,5 m³ daha fazla taze betonun taşınmasına olanak tanıyor. Bu aynı zamanda boş dönüşlerde kamyonun daha düşük toplam ağırlıkla yol alması, daha az yakıt tüketmesi ve daha az karbon salınımı demek.

UltraEco beton mikserlerinin performansını garanti eden unsurlar SSAB’nin Hardox 400 ve Hardox 500 çelikleri.

Stetter, 2015’ten beri mikser kazanı ve spiral bıçaklarda aşınmaya dayanıklı Hardox çelik sac kullanıyor. 

UltraEco’nun kazanı 3 mm kalınlığında Hardox 400 çelik sacdan imal ediliyor. Spiral bıçaklar için de 3 mm’lik Hardox 500 kullanılıyor. Spiral bıçaklarda kenar koruması olarak da 60 mm (2.362”) genişliğinde, 6 mm (0,236”) kalınlığında Hardox 500 çelik rulo kullanılıyor. 

Tüm bu Hardox ürünlerinin aşınma direnci, UltraEco için özel olarak optimize edilmiş ve beton kazanı ile spiral bıçakların hizmet ömrü uzatılmış, garanti süreleri 5 yıla çıkmış. 

Stetter Ağır Hizmet Serisi beton mikserlerinde ise uzun hizmet ömrü gerekliliği, beton kazanı ve spiral bıçaklarda daha kalın Hardox sac kullanılarak karşılanıyor ve bunlarda 8 yıl garanti sunuluyor.

0,8 mm ila 8,0 mm arası kalınlıklarda ve 16.000 mm uzunluğa kadar sunulabilen Hardox aşınma plakalarını, tabaka halinde kullanma fikrini benimsemiş olan Stetter, mükemmel bükülme özelliklerinin yanı sıra tam kalınlık ve düzlüğe sahip olan Hardox aşınma plakasının imalatta sağladığı  pratiklikten ve estetik avantajlarından da yararlanıyor. Yüksek yüzey kalitesi, kazan bölümlerinin kaynağını kolaylaştırıyor. Boyanmış ve şeritlenmiş kazanın dışı da çarpıcı bir görünüme sahip oluyor.

Stetter Satış Direktörü Ulrich Bolte,  “Taze betonda farklı agregaların artan kullanımı, kazan duvarlarında ve spiral bıçaklarda daha yüksek strese yol açıyordu. Hardox çelikleri 1980’li yıllarda kullanmaya başlayarak bu duruma erken zamanda çözüm oluşturduk. Hardox 500 Tuf, Hardox 400 ve Hardox 450, aynı yüksek aşınma ömrü ile beton kazanı ağırlığını azaltan daha ince boyutlar sağlıyor. Veya aynı kalınlıkta kalarak kazanın daha uzun süre dayanmasını sağlıyor. Bu da ürünlerimizi daha rekabetçi hale getiriyor” dedi.

ZF’nin Ecomix II CML mikser şanzımanı, geleneksel mikser tahriklerinden daha hafif. Uzun ömürlü dişli yağı sayesinde çok az bakım gerektiriyor. Sağlamlığı ve güçlü elastomerik yatağı, onu en zorlu şantiyelerde bile kullanıma uygun hale getiriyor.

Minimum aşınma için betondan daha sert malzemeden üretim. UltraEco’nun beton kazanı, yüksek mukavemetli Hardox 400’den, karıştırma spiralleri ve kenar koruması Hardox 500’den imal ediliyor. 

Stres yok. Karıştırma spiralleri, kazanın dış hatlarını takip edecek hassas bir şekilde kavisli olarak üretiliyor. Şekillendirilmiş karıştırma spiralleri daha sonra neredeyse hiç gerilim olmadan kurulabiliyor ve kaynaklanabiliyor. Bu patentli prosedür, kaynak dikişlerindeki stresi azaltıyor ve karıştırma spirallerinin ömrünü uzatıyor. Beton kazanı ve karıştırma spirallerinde Stetter standart 5 yıl  garanti veriyor. Erken aşınmaya maliyetlerine karşı güvenilirlik sunuluyor.

Güçlü taban. Kamyon mikserinin çerçevesi, yüksek kaliteli S 500 MC çelikten imal ediliyor. Akıllı tasarımla birleştiğinde bu, ağırlığın önemli ölçüde azaltılmasını sağlarken aynı zamanda dayanıklılığın yüksek seviyede olmasını sağlıyor.

Mikser daha da hafifletilebiliyor. Opsiyon listesinde yer alan optimize edilmiş sürüş koruması, plastik uzatma oluğu, alüminyum su deposu, alüminyum merdiven ve alüminyum çamurluk, UltraEco’nun ağırlığını daha da azaltabiliyor.

SMART Control 3.0 

Kullanışlı ve kullanımı kolay akıllı mikser kontrol sistemi, transmikserin hızından bağımsız olarak sürekli düşük tambur hızı (Sabit hızlı sürüş) sağlıyor. Gereksiz tambur devirlerinden kaçınılarak, tambur aşınması ve yakıt tüketimi önemli ölçüde azaltılıyor. Beton kovalarının yüklenmesi ve doldurulması gibi tipik süreçler basitleştiriliyor ve hata kaynakları en aza indiriliyor, bu da daha fazla ekonomi ve daha hızlı çalışma anlamına geliyor. Bu akıllı mikser kontrol sisteminin özellikleri şöyle sıralanıyor:

❑ Kademesiz, ergonomik tek kumandalı çalıştırma
❑ Çalıştırma koluna entegre edilmiş hafıza fonksiyonu (En son saklanan dönüş hızına erişim; beton kovaları doldurmayı kolaylaştırır)
❑ Serbestçe seçilebilen iki tambur dönüş hızı (sabit hızlı sürücü) bir düğmeye dokunarak çağrılabilir (Yükleme, boşaltma, yumuşatıcı ilavesi vb. için)
❑ Dizel motor için start-stop fonksiyonu
❑ Çalışma verilerinin görüntülenmesi
❑ LED çalışma ışıklarını açma – kapama
❑ Işıklı kontrol düğmeleri

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar