Scania, servis sözleşmeleri ile kesintisiz hizmet

Scania artan satış adetleri ve servis ağına paralel olarak 2015 yılında devreye alınan bakım anlaşması paketleri ile müşterilerine avantajlı bakım ve onarım hizmetleri veriyor. 2023 yılında 4 bin 500 araçla servis kontratı imzalayan 10 bin adet araca hizmet veren marka 2024 yılında anlaşma sayısını artırmayı, müşterilerini beklenmeyen maliyetlerden korumayı ve giderlerini sabitlemeyi, araçların ikinci el değerlerini yükseltmeyi hedefliyor.

Doğuş Otomotiv Scania Servis Kontratları Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu Bakım anlaşmaları sıfır ve ikinci el değerleri artan araçların değerlerini korumasını, filoların öngörülebilir giderlerle yönetilmelerini, servis noktalarının optimal ve öngörülür işletmecilik yapmasını sağladığını vurguluyor.

Bakım anlaşmaları TL olarak yapılıyor. Anlaşma yurtdışında alınan servis hizmetlerinde geçerli oluyor. 31 Mart tarihine kadar herhangi bir Scania yetkili servisine giden müşterilerimiz bu paketlerden dilediğine yüzde 20 indirimli ve 3 ile 12 ay vade ile sahip olabilecek.

Scania, müşterilerine servis anlaşmaları yaparak araçların kullanım ömürlerinin uzamasına, sürpriz arızaların çıkarabileceği beklenmeyen giderlerin önlenmesi, operasyonel sürekliliğe ve rekabet avantajına katkıda sağlayacak bakım anlaşması paketleri sunuyor. Bu paketler, müşterileri çalışma koşulları, araç ve filolarının durumu, müşterinin tercihlerine göre kendi içinde çeşitleniyor. Servis kontratları bakım paketi ve onarım paketleri olarak yeni araçlar için Bakım Paketi, Onarım paketi ve mevcut araçlar için bakım paketleri olarak sıralanıyor. Bu paketler kendi içinde Scania Plus Scania Profesyonel, Scania Premium gibi anlaşma tiplerine ayrılıyor.

Scania, son dönemde satış ve satış sonrası hizmet ağını güçlendirip geliştirdi. Scania Türkiye’de birbirleri ve uluslar arası Scania hizmet ağı ile bağlantılı 18 yetkili hizmet birimi ve bu noktalara bağlı yol yardım ekipleri ile hizmet veriyor. Bu hizmet noktaları yurtiçi ve uluslar arası taşımacılık için önemli güzergahları üstünde ve kolay erişim, geniş park alanlarına ve hızlı hizmet için gelişmiş altyapı, yedek parça deposu imkanlarına sahip. Bu alt yapı Doğuş Otomotiv’in temsil ettiği Scania markasının servis merkezlerinin Scania’nın satış sonrası hizmet standartlarını karşılamasını sağlıyor. Scania ağına son dönem eklenen merkezler yapısal imkanları ile hizmet standartlarını yukarı çekiyorlar. Bakım Kontratları ile ilgili bir basın bilgilendirme toplantısı yapan Doğuş Otomotiv yetkilileri anlaşma paket ve içeriklerini ve bu konuda sağlanan son gelişmeleri özetledi,

Galataport Doğuş Otomotiv Plus’ta Doğuş Otomotiv Scania Servis Kontratları Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu, Pazarlama Müdürü Ömer Madazlıoğlu ve Satış Sonrası Hizmetler Müdürü Onur Yereşer’in katılımı ile düzenlenen basın toplantısında Servis Kontratları, Onarım ve Bakım Anlaşmaları ile ilgili bilgiler aktarıldı.

“Bütçe dostu seçenekler”

Basın toplantısında konuşma yapan Doğuş Otomotiv Scania Servis Kontratları Müdürü Suna Türk Tuzcuoğlu, servis paketleri, bakım ve onarım anlaşmalarının Scania müşterilerinin öngörülen bakım maliyetleri ile birlikte toplam işletme maliyetlerini daha da düşürmelerine yardımcı olduğu belirtti.

Tuzcuoğlu “Müşterilerimizin araçlarından en yüksek verimi almalarını ve işletme maliyetlerini en aza indirmelerini istiyoruz. Yetkili Servislerde Scania standartlarında, en iyi eğitimi almış personel ile son teknoloji ekipman ile bakım yaptıran müşterilerimize tam bir güven ve tasarruf sunuyoruz. Müşterilerimiz sabit bakım maliyeti, yakıt tüketiminde tasarruf, yüksek ikinci el değeri avantajlarına sahip olmaktadır.

Scania Plus, Scania Profesyonel, Scania Premium paketleri ile müşterilerimize birçok katma değerli hizmeti bir arada sunuyoruz. Scania sıfır araç ile standart olarak sunulan, herhangi ekstra bir ücret ödenmeden aktif hale gelen Scania Plus paketi 4 yıllık periyodik bakım ve 1 yıl tam garanti, Profesyonel paketi ise 4 yıllık periyodik bakım, 1 yıl tam garanti, seçeneğine göre 1 ile 3 yıl motor, şanzıman ve yürüyen aksam bakım ve onarımını kapsıyor. Premium paketinde ise Profesyonel pakete ek olarak seçeneğine göre 2 ile 3 yıl diğer mekanik aksam onarımı sunulmaktadır. Ayrıca, Scania markalı kaskoyu, geniş kapsamlı onarım içeriği ile tüm yetkili servislerde müşterilerimize sunmaktayız.

Scania parça bulunabilirliğinin yüzde 98 civarında olduğunu ve bu avantajlı paketlerle müşterilerinin operasyonlarına kesintisiz bir şekilde devam ettiklerini de sözlerine ekledi.

2 Scania’dan 1 tanesi bakım paketli

2024 yılı hedeflerini de paylaşan Tuzcuoğlu “2023 yılında 4 bin 500 adet servis kontratı yaptık. Geçen yıl Scania Plus ile verilen araçların yüzde 50’sinde aynı zamanda profesyonel ve premium onarım paketi bulunuyor. 2024 yılı hedefimiz ise 5 bin 500’ün üstünde servis kontratı yapmak. Şu an yollarda 10 bin adet servis kontratlı araç bulunuyor. Bu da her 2 Scania’dan 1 tanesi bakım anlaşmalı demek.

31 Mart tarihine kadar herhangi bir Scania yetkili servisine giden müşterilerimiz bu paketlerden dilediğine yüzde 20 indirimli ve 3 ile 12 ay vade ile sahip olabilecek. 50 bin TL başlangıç fiyatları ile satılan Scania servis anlaşmaları, Türkiye genelinde 18 Yetkili Servis noktasında geçerli oluyor.

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar