Citaro otobüs ve CapaCity metrobüs için sürücü koruma paneli

Slider-Altı

 

Daimler, Citaro otobüsleri için sonradan takılmak üzere sürücü koruma panelleri üretiyor. Bu koruma panelleri, sürücü bölümünün yolcu kabininden ayrılmasını sağlıyor. 

Bilhassa bu korona döneminde şehir içi otobüs sürücüleri salgından korunmak için ilave tedbirlere de sahip olmak zorunda. Otobüs sürücüleri olmadan şehir içi toplu taşıma çok zor. Ama otobüs sürücüleri sürekli olarak yüzlerce insan ile temasda bulundukları için salgına yakalanma riskleri artıyor. Riski azaltmak için Mercedes Benz yeni tip otobüs sürücü koruma panelleri sunuyor. Bu sürücü koruma panellerinden sürücüler aynı zamanda otobüs kaptan koltuğuna erişebiliyor. Bir kapı panel olan bu koruma panelinin üst yarısı camdan oluşuyor. Bu sayede sürücünün virüse yakalanma riski de en aza indirgenmiş oluyor.

Zaten herkese maske takma zorunluluğu da getirildiğinden maskeli şehir içi otobüs sürücüleri bu koruma paneliyle ilave korumaya sahip oluyor. Koruma panelinin üst bölümü cam olmasıyla da yolcular sürücüye fazla yaklaşmamak zorunda olduklarını anlıyorlar. Şehir içi otobüslerdeki sürücülerin korunması için artık dünyanın her yerinde bu tip koruma panelleri mecbur olmaya başlamış durumda. İstanbul da kullanılan Metrobüs araçlarında da bu koruma paneli zaten bulunuyor. Ama koruma panelinin sürücüyü tabiki tam olarak yolculardan ayırması gerekiyor. Bunun için bu geliştirilmiş versiyon sunuluyor.

Tüm bu nedenlerden ötürü Mercedes Benz kendi şehir içi toplu taşıma otobüsü Citaro için bu yeni geliştirilmiş sürücü koruma panelini sunuyor. Tüm panel bütün Citaro otobüslere sonradan takılabiliyor. Şeffaf cam bölüme sahip olan koruma paneli aynı zamanda sürücünün otobüsüne binip inebildiği bir açılır kapanır kapı şeklinde geliştirilmiş. Panelin üst yarısında 780 mm. Genişliğinde ve 1400 mm. Yüksekliğinde cam yer alıyor ve sürücü kabinini, yolcu kabininden tamamen ayırıyor. Bu koruma paneli yolcu kabinine kapılı bir bölüm olarak alınabildiği gibi ayrıca bilet satış için açıklıklara da sahip olabiliyor.

Bu sürücü koruma paneli Citaro otobüs dışında ayrıca CapaCity metrobüsler için de satın alınabiliyor. Koruma paneli farklı yüksekliklerde cam ile alınabiliyor. Ayrıca bilet satış için ödeme yani kasa sistemiyle de alınabiliyor. Tüm bu sistem istenen ölçülerde halen kullanılan otobüslere takılabiliyor. Mercedes Benz cam yerine şeffaf poli karbonattan cam da geliştiriyor ve bunu da kısa bir süre içerisinde müşterilerine sunacak. Koruma paneli sistemi ECE R43 standartına sahip ve homologasyonlu.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir