Tamponda yeni standart Atek

Dağıtım ve lojistik sektörü tarafında kullanılan araçlara yönelik olarak geliştirdiği arka kapak liftleri ile yurt içi ve ihracat pazarlarında tanınan Atek Lift ürün yelpazesine yeni standartları karşılayan tamponları ekledi.
R58.03 Regülasyonuna göre tasarlanıp geliştirilen Atek’in yeni tamponları, arka kapak lifti takılı kamyonet ve kamyonlar ile birlikte tüm dağıtım ve hizmet kamyonlarında kullanılabilecek.  

Başta AB standartlarının uygulandığı ve tampon testlerinin zorunlu olduğu tüm ülkelerde 1 Eylül 2021 itibariyle R58.03 Regülasyonu devreye girecek. Bu standartlarda tamponlara sahip olmayan araç ya da liftlerin trafiğe çıkmasına izin verilmeyecek. 

Atek Lift Genel Müdürü
Peker Keser

Konu ile ilgili olarak Atek Lift Genel Müdürü Peker Keser, şunları söyledi: “Atek Lift olarak, müşterilerimize daha güvenli ürünler sunabilmek adına; güçlendirilmiş, yeni yönetmeliğe uygun, her ürün grubuna ayrı olarak tasarım ve test edilmiş ürünlerimiz ile yelpazemizi genişlettik.

R58.03 Regülasyonu, araç arka koruyucu tamponların uygunluğunu tanımlıyor. Bir önceki güncelleme olan R58.02’ye göre tamponların çarpışma testi esnasında dayanması gereken kuvvetler arttırıldı.Kuvvetler arttırılırken, tamponların yere olan mesafeleri de belli oranda azaltıldı. Böylelikle daha sağlam ve daha güvenli tamponlar üretilmesi gerekmektedir.

Bu standardın geliştirilmesinde amaç özellikle binek otomobillerin ve küçük araçların seyir ya da park halinde kamyon ve hafif ticarilere arkadan çarpması durumunda oluşacak can kaybı ve hasarı önlemektir.

Biz Atek Lift olarak tasarım ve materyel seçiminde mukavemet, hafiflik ve modülerliği temel aldık. Emsalsiz bir ürün geliştirdik. En güçlü tamponları sunuyoruz. Tüm tamponlarımız ECE R58 V3 yönetmeliğine göre tasarlanmıştır. V2’ye kıyasla daha ağır şartlarda kaza testine tabi tutulan ürünlerimizin Türkiye’de muadili yok.”

Yeni standart: Tamponun en dış yüzeyleri ile aracın lastik yanaklarına olan mesafesinin maksimum 100 mm; Tampon yüzey alanının minimum 100 mm; 8 ton brüt üzeri N2 ve O sınıfı araçlarda tampon altından yere mesafenin maksimum 450 mm olması gerekiyor.

Benzer yazılar