Krone, araçlarını kademeli olarak yeni tasarlanmış arka alt koruma ile donatacak

Yeni arka alt korumanın tanıtımı, 1 Eylül 2021’de Avrupa’daki tüm ticari araç üreticileri için yürürlüğe girecek olan AB yönergesi UN / ECE-R 58 ÄS 03’ün değişikliğine dayanmaktadır. Bunun arka planı Alman’dır. Temel kaza araştırma çalışması GIDAS (Alman Derinlemesine Kaza Çalışması), “kamyon / treyler üzerindeki arabalar” arkadan çarpışmaların yüzde 60’ının ölümcül sonuçlandığına göre. Yeni gereksinimleri karşılamak için Krone, yeni bir arka alt koruma nesli geliştirdi. Birincil geliştirme hedefi, binek otomobillerle arkadan çarpışmalarda ölümcül sonuçları yüzde 78’e, ciddi yaralanmaları ise yüzde 49’a kadar azaltmaktı.

Yeni AB direktifi, kuvvet emiliminde iki kata kadar artış, daha uzun kaldıraç kolları ve yol yüzeyine olan maksimum mesafenin 550 mm’den 450 mm’ye düşürülmesini gerektiriyor. Gereksinimleri karşılamak için Krone geliştiricileri sadece daha yüksek malzeme kalınlığına sahip yüksek mukavemetli ince taneli çelikler kullanmakla kalmadı, aynı zamanda tüm arka alt koruma yelpazesini tamamen yeniden tasarladı.
Profi Liner, Mega Liner, Cool Liner ve Dry Liner serilerinin yanı sıra Yük Taşıyıcı römorkları için ortaya çıkan modüler sistem, filo operatörü için bir dizi avantajla birlikte kaynaklı bağlantılar yerine cıvatalı bağlantılara dayanır:

  • Arka kısmın tamamen yeniden tasarımı, daha yüksek kaliteli malzemelerin kullanımı ve modifiye edilmiş sistem süspansiyonu trafikte önemli ölçüde daha fazla güvenlik sağlar;
  • Yeni yapı, daha yüksek malzeme kalitesi nedeniyle daha güçlü ve daha dayanıklıdır. Ayrıca, yeni alt koruma kirişi galvanizlenir, ek olarak katodik daldırmalı boyanır (KTL) ve son olarak tozla kaplanır ve böylece maksimum korozyon koruması sağlanır;
  • Alt koruma kirişini korumak için kızaklar, ECE uyarı işaretleri ve gece park uyarı işaretleri gibi isteğe bağlı eklenti parçaların güçlendirilmesi önemli ölçüde kolaylaştırılmıştır;
  • Hasar durumunda, yeni arka alt korumanın onarımı daha kolaydır ve azalan parça sayısı sayesinde yedek parça temini lojistik olarak daha ucuz, daha hızlı ve daha güvenilirdir.

Bununla birlikte, önemli ölçüde daha yüksek güvenlik ve daha iyi mukavemet, önlenemeyen ürün özellikleri üzerinde etkilere sahiptir. Örneğin, standart aralıktaki yeni arka alt korumaların ağırlığı ortalama 22 kg artar. Yasaların gerektirdiği daha büyük boyutlar, daha yüksek ağırlık ve daha yüksek malzeme sınıflarının kullanılması nedeniyle, model ve donanıma bağlı olarak 200 Euro’dan başlayan ek bir fiyat vardır. Ek olarak, sürüş özellikleri de etkilenir: Zemine 100 mm daha küçük bir mesafe öngörüldüğünden, arka alt koruma, örneğin feribot trafiğinde olumsuz bir etkiye sahip olabilen artan bir temas riskine maruz kalır. Bu nedenle Krone, treyleri korumak için alt koruma kirişinde isteğe bağlı kızaklar sunar.

İlk model varyantları için, güvenlikteki yeni artı, yasal olarak gerekli olan son tarihten yarım yıl önce Mart ayından itibaren mevcuttur. Modüler sistemden yeni arka alt koruma nesline erken geçiş sayesinde Krone, müşterilerine gelişmiş kaza korumasını şimdiden sağlayabiliyor.

 

Benzer yazılar