1/A Reklam

Daf XD Elektrikli Kamyon ile 500km Menzil

DAF, lojistik ve dağıtım firması Einride ile karayolu yük taşımacılığında elektrikli araç kullanımının gelişmesi ve yaygınlaşması için ortak adımlar atıyor. Einride ve DAF, tamamen elektrikli 50 Yeni Nesil DAF kamyonun tedariği için bir niyet mektubu imzaladı. Daf’ın bu adımı elektrikli atık kamyonları teslimatından sonra yeni ve elektrikli kamyon kullanımı için yeni bir adım oldu.

Bu son teknoloji araçlar, Avrupa’da türünün en büyüklerinden biri olan Einride’ın elektrikli ağır hizmet tipi araç filosuna eklenecek. 50 araçlık serinin ilk araçları sipariş edildi ve bu yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor.

DAF XD elektrikili kamyonlar Teslimat ve lojistik alanında faliyet yürüten Einride filosunda göreve başlayacak. Einride ABD, İngiltere, İsveç, Norveç, Almanya ve Benelüks bölgesinde faaliyet gösteriyor. Daf’ın konu ile ilgili anlaşmayı ve şirketlerin konuya yaklaşımı ve işbirliğini çerçevesini bir basın bülteni ile duyurdu.

Daf’ın siparişi, şirketin çeşitli müşterilerinin hizmetine sunacağı geniş çeşitlilikte teknik özelliklere sahip DAF XD elektrikli kamyonlardan oluşacak. Araçlar, “sıfır emisyonlu” 500 kilometre menzile ulaşabilmeleri için üç ila beş batarya grubuyla donatılacak. Tüm araçlar DAF Onarım ve Bakım paketleriyle birlikte teslim edilecek. Bakım işlemlerinin, Avrupa’nın dört bir yanındaki 1100’ü aşkın bayiden oluşan DAF bayi ağı aracılığıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Yenilikci ve dönüşümcü Einride
Einride; yük mobilitesini bir hizmet olarak sunmak amacıyla teknolojiler tasarlar, geliştirir ve kullanır. Akıllı yazılım platformu Einride Saga, elektrikli ve otonom filolar, şarj altyapısı ve bağlantı ağlarından oluşan ve türünün ilk örneği olan bir ekosistemin yardımıyla şebekeler kurarak dayanıklı ve uygun maliyetli bir nakliye geleceğinin kapılarını açar. Merkezi İsveç’in Stockholm şehrinde bulunan Einride, 2016 yılında kurulmuş olup şu an dijital, elektrikli ve otonom yük mobilite teknolojisinde küresel pazar lideridir. Günümüzde Einride ABD, BK, İsveç, Norveç, Almanya ve Benelüks bölgesinde faaliyet göstermektedir ve taşımacılık operasyonlarını elektrikli hale getirmek için şirketin anahtar teslim çözümlerini kullanan önde gelen kuruluşlar Einride’a güvenmektedir.

Einride Avrupa Genel Müdürü Robert Ziegler, “Einride sektördeki en iyi teknik performansa sahip lider kamyon üreticilerini tercih etmekte kararlıdır. Küresel elektrikli araç filomuzu genişletmeye devam ederken DAF bizim için mükemmel bir iş ortağı oldu,” diyor ve ekliyor: “Kendi yük mobilite çözümlerimizle DAF’ın teknolojisini bir araya getirerek müşterilerimizin gün geçtikçe artan ve değişen ihtiyaçlarını karşılarken verimli ve sürdürülebilir taşımacılıkta yeni bir standart belirlemeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.”

Daha sağlıklı bir gelecek
Pazarlama ve Satış Müdürü ve DAF Yönetim Kurulu üyesi Richard Zink, “Yeni Nesil Elektrikli araçlarımızı, tamamen elektrikli araçlardan oluşan yenilikçi mobilite paketleri tedarikinde bir lider olan Einride’a teslim etmekten gurur duyuyoruz,” diyor ve ekliyor: “Seçilmiş iş ortağı olarak araçlardan en iyi performansı elde etmeye yönelik kapsamlı bir çözüm sunuyoruz.”

Tek şarj ile 500 kilometreye kadar menzil
Sıfır emisyonlu dağıtım uygulamaları ve özel amaçlı uygulamalar için geliştirilmiş Yeni Nesil DAF XD ve XF Electric güçlerini verimli ve güvenilir PACCAR EX-D1 ve PACCAR EX-D2 elektrik motorlarından alıyor. Güç aktarma organları, 525 kWh’ye varan bir çıkış sağlayan iki ila beş batarya grubuyla tamamlanıyor. Bu da tek batarya şarj işlemiyle 500 kilometreye kadar “sıfır emisyonlu menzil” elde edilmesine imkân tanıyor. Hatta kamyonlar, verimli bir şarj stratejisi sayesinde tamamen elektrikli bir şekilde günde 1000 kilometreye kadar mesafe katetebiliyor. Yeni Nesil DAF XD ve XF Electric, DAF’ın 2023 yılı Nisan ayında hizmete alınan yeni Elektrikli Kamyon Montaj tesisinde üretiliyor.

DAF elektrikli kamyonları ile ilgili özel anlaşmalı müşterilerine teslim ediyor.

Benzer yazılar