Kafkasya bölgesinin en modern ve ekolojik otobüs filosu

Dünyanın önde gelen doğal gaz tedarikçilerinden Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de CNG – sıkıştırılmış doğal gaz yakıt istasyonu altyapısının genişletilmesine paralel olarak Cummins motorlu BMC Procity filosu aşamalı olarak hizmete başladı.

Sıfıra yakın emisyon yayan toplam 380 adet 12 ve 18 metrelik BMC Procity CNG otobüs, bugün Bakü’de yüksek yolcu ve sürücü konforu, yüksek çalışma performansı ile yol alırken, iyileştirilmiş hava kalitesine önemli oranda katkı sağlıyorlar.

Bu otobüsler, Bakü’deki otobüs filosunun çevre dostu araçlarla yenilenmesi ve toplu taşımanın cazip hale getirilerek trafik yoğunluğunun azaltılması hedefi doğrultusunda Azerbaycan Devletinin desteği ile Bakü Taşımacılık Ajansı (BNA) ve taşıma operatörü BakuBus LLC tarafındandan  sipariş edildi.

Ekolojik taşımanın ardındaki güç

Bakü’deki toplu taşımacılığı, Avrupa standartlarına en üst düzeyde taşıyan bu projede;  Procity otobüslere Euro 6 standındaki  8,9 litrelik Cummins L9N doğal gaz motoru güç veriyor.

Maksimum 320 Bg (239 kW) güç ve 1300 dev/dak’da 1356 Nm tork sunan Cummins L9N doğal gaz motoru, ZF şanzıman ve akslarla entegre edilmiş. Bu kombinasyon otobüslere yumuşak ve hızlı hızlanma sağlıyor.

Procity otobüslerin, daha uzun bir çalışma aralığı için tavanlarında 1648 litre kapasiteli CNG depolama tankı bulunuyor.

Otobüsler yol alırken Euro 6 standardından yaklaşık yüzde 80 daha düşük azot oksit (NOx) ve partikül madde (PM) seviyeleri ile sıfıra yakın emisyon oluşuyorlar. Diğer bir avantaj, eşdeğer bir dizel motorlu otobüsten daha düşük karbondioksit emisyonu ayak izi ve önemli ölçüde azaltılmış motor gürültüsü.

12 metrelik CNG’li Procity otobüsler, daha kolay biniş ve iniş sağlayan alçak tabanlı, 3 kapılı tasarımıyla 90 yolcu kapasitesine sahip. Otobüslerin iç yerleşim alanı, yaşlı yolcular ve tekerlekli sandalyeler ile bebek arabaları için kolay hareket imkanı sağlıyor.

BakuBus filosunun 20 adet yeni 18 metrelik körüklü, 4 kapılı Procity CNG otobüsleri de en yoğun saatlerdeki aktiviteyi yönetmek için 150 yolcu kapasitesiyle hizmet veriyor.

Cummins – BMC güç ortaklığı

Cummins Türkiye yöneticilerinden Cenk Yavuz, konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Cummins’in doğal gaz motoru L9N tarafından desteklenen yeni BMC Procity otobüsleri, Kafkasya bölgesinin en modern Euro 6 şehir otobüsü filosu. Bakü’nün merkezi bölgesinde ve şehri çevreleyen kentsel alanlara bağlayan önemli yollar boyunca hava kalitesini ve toplu taşıma operasyonlarını iyileştirmede çok önemli bir rol oynayan bu otobüs filosunun oluşumunda, BMC ile güç ortağı olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Cummins L9N motor, özellikle daha kolay erişilebilir ve daha düşük maliyetli bir gaz tedarik altyapısının olduğu alanlarda, elektrikli otobüslere alternatif olarak, sıfıra yakın emisyonlu doğal gaz gücü sağlıyor. Bakü’de de doğal gaz tedariğinin kolay olması sayesinde yeni doğal gazlı otobüs filosu şehrin ekolojik refahına katkıda bulunuyor.

Hazar’dan gelen doğal gazın Bakü’nün yanı sıra Kafkasya bölgesindeki diğer şehirlerde de doğal gazlı otobüslerin yaygınlaşmasını sağlayacağı düşünülüyor.

Sürekli performans için proaktif program

BakuBus’ın yeni doğal gazlı Procity otobüslerinin önleyici bakım denetimleri, planlanan aralıklarla gerçekleştiriliyor, ayrıca yolculara düzenli olarak hizmet performansı hakkında geri bildirim sağlama fırsatı veriliyor. Bu proaktif program, L9N motorun sağlam özellikleri ile birleştiğinde, çok yüksek filo çalışma süresi ve yolcu memnuniyeti seviyelerine ulaşılmasını hedefliyor.

BakuBus sürücüleri, BMC otobüslerini kullanmaya başlamadan önce çeşitli sürüş koşullarının simüle edildiği özel bir alanda eğitime tabi tutuluyorlar. Sürücüler araç ve güç aktarım sistemi hakkında bilgilendirilerek farkındalık sağlanıyor. Ayrıca sürücünün işinin bir parçası da her sefer öncesi ve sonrasında araçla ilgili kontrol ve bilgilendirme yapmaları. Böylece oluşan veya oluşabilecek sorunların kaydedilip, incelenmesi ve düzeltilmesi sağlanacak.

Benzer yazılar