Köln ilk hidrojenli otobüsünü test ediyor

Başta ulaşım olmak üzere hem endüstriyel alanda hem de yaşam alanlarında fosil yakıtlara bağımlılığın azaltılmasına odaklanan Avrupa Birliği’nde, bu doğrultuda oluşturulan birçok proje ve destek programı kapsamında geliştirilen çözümler günümüzde uygulama aşamasına hale geldi.

Solaris Bus & Coach da uzun süredir alternatif yakıtlı araçlar konusundaki çalışmalarıyla Avrupa’nın öne çıkan markalarından biri olarak, hidrojen yakıtlı otobüsleri ile başta Almanya olmak üzere Hollanda, İtalya vb ülkelerin taşıma operatörlerinden aldığı siparişleri teslim etmeye başladı.Solaris Bus & Coach, Alman operatör Regionalverkehr Köln GmbH’nin (RVK) de ilk hidrojenli otobüsünü teslim etti. Geçen yıl yapılan ihale kapsamında bu yıl sonuna kadar RKV’ye 14 adet Solaris Urbino 12 hidrojenli otobüs daha teslim edilecek.RKV, teslim aldığı ilk hidrojenli otobüsünü Rheinisch-Bergisches Kreis bölgesindeki Wermelskirchen şubesinde test etmeye başladı. Aynı zamanda RVK sürücüleri hidrojenli Urbino 12’nin teknolojisi, yakıt ikmali süreçleri, hidrojen sürücüsünün özellikleri konusunda eğitim alıyorlar.

Kuzey Ren-Vestfalya Ulaştırma Bakanlığı, Yakıt Hücreleri ve Hidrojen Ortak Girişimi ve Federal Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı (BMVI) desteği ile JIVE 2 adlı AB projesi kapsamında satın alınan Solaris Urbino 12 model hidrojenli otobüste 70 kW’lık bir dizi yakıt hücresi kullanıyor ve otobüs, tek bir dolumda 350 km’ye kadar yol alabilecek. Kent içinde nüfusun yoğun olduğu bölgelerinin yanı sıra araçlar geniş kırsal alanlara da hizmet verecek olan hidrojenli Solaris otobüsü, elektrik gücüne olan talebin arttığı zamanlar için yakıt hücresini güçlendiren bir Solaris High Power çekiş aküsü ile donatılmış. Akü, hidrojenden elde edilen enerjiyi ve frenleme sırasında geri kazanılan enerjiyi kullanarak yeniden şarj oluyor. Elektroliz yoluyla üretilen elektrik enerjisi de entegre elektrik motorlu bir aksı hareket ettiriyor. Hidrojen, ilk aksın üzerine yerleştirilmiş tanklarda gaz halinde depolanıyor.

Otobüs, 30’dan fazla koltukla donatılabiliyor ve 2-2-0 kapı düzenine sahip

Modern CCTV ve yolcu bilgilendirme sistemleri, ısıtma sistemi ve klima ile donatılan, konforlu ve güvenli bir yoluculuk sunan otobüste, yolcu ve sürücüler için mobil cihazlarını şarj edebileceği USB bağlantı noktaları da bulunuyor.Ayrıca otobüste sürücüler için işlerini kolaylaştıran, yolcuların v güvenliğini artıran bir dizi yenilikçi çözüm buluyor.Araca takılan MobilEye Shield + sistemi, olası çarpışma risklerinin tespit edilmesine yardımcı oluyor.Aracın dışına yerleştirilen kameralar sayesinde cihaz, sürücüyü otobüse yakın olan veya otobüse yaklaşan diğer yol kullanıcılarına karşı uyarıyor, bu özellikle dönüş sırasında önemli.

Benzer yazılar