Ankara’ya CNG’ler Mercedes’den


Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılında açtığı yeni otobüs alım ihalesini Mercedes-Benz Türk kazandı. Toplam 273 adet CNG’li otobüsü, Ankara halkının kullanımına sunulacak.

26 Mayıs 2021 tarihinde Ankara’da gerçekleştirilen imza törenine Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş ve Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, Otobüs Pazarlama ve Satış Direktörü Osman Nuri Aksoy, Şehir İçi Otobüs ve Kamu Satış Grup Müdürü Orhan Çavuş katıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi-EGO’nun açtığı yeni otobüs ihalesini kazanan firmaların açıklanmasının ardından, 26 Mayıs 2021 Çarşamba günü gerçekleştirilen törenle; Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün ile ihale sözleşmesini imzalayarak teslimat takvimini başlatılar.

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen, çevreci CNG yakıt özelliğine sahip Yeni Conecto Solo ve Conecto Körüklü modellerinin ilk teslimatları 6 ay içerisinde gerçekleştirilecek. 168 adedi Mercedes-Benz Conecto Körüklü CNG ve 105 adedi de Mercedes-Benz Conecto Solo CNG olarak belirlenen engelli erişimine uygun otobüsler; elektronik süspansiyon, tam otomatik dijital klima, sessiz ve titreşimsiz çalışan motor gibi yüksek konfor özelliklerinin yanı sıra; elektronik fren yönetimi, yangın ikaz ve söndürme sistemi, devrilme dayanımı gibi güvenlik özelliklerini de bünyesinde barındırıyor.

Tüm otobüsler; COVID-19 salgınına karşı geliştirilen, her iki dakikada bir aracın içindeki havanın sürekli ve tamamen yenilenmesini sağlayan aktif klima yazılımı ve virüsleri yüzde 99,9 oranında tutma özelliği olan aktif filtrelere de sahip.


Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, teslimat töreninde yaptığı konuşmada; “ Ankaralıların ihtiyaçlarını tespit ederek gerekli alanlarda yatırımlarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bugün açmış olduğumuz ihalenin en önemli aşamalarından birini daha nihayete erdirmiş bulunuyoruz. EGO Genel Müdürlüğü bünyesine katılacak otobüslerin yüzde 90’ının çevre dostu CNG yani doğalgazlı olması gerektiğine karar vermiştik. Ayrıca bu kapsamda 2 adet ‘Doğalgaz Dolum İstasyonu’nun ihale süreci de devam ediyor.

Tüm bu çabalarımız, Ankara halkının kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasının yanı sıra, geleceğimize daha yeşil bir çevre bırakmak içindir. Özellikle CNG’li otobüsler konusunda yaptıkları yatırımlar, otobüslerinin düşük yakıt tüketimleri ve işletim maliyetleri, bu sonucun ortaya çıkmasında etkili olmuştur. Ankara halkının kaynaklarını en verimli şekilde kullanma hedefiyle çıktığımız bu yolda, yeni otobüslerimizin şimdiden tüm vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum. ” dedi.

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün, törende yaptığı konuşmada; “Bugün burada Hoşdere Otobüs Fabrikamızda üretilecek toplam 273 adet CNG yakıtlı Conecto otobüsümüzü 6 ay içinde Ankaralılarla buluşturacak olmanın haberini sizlerle paylaşmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bu ihalenin sonuçlanmasında çok değerli bir noktayı daha sizlere aktarmak isterim. CNG’li otobüslerimiz için Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası tarafından da çok değerli bir finansal destek alındı. Bu sayede Ankaramız, Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın kentsel sürdürülebilirlik programı kapsamındaki yeşil şehirler programının 44. üyesi oldu. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’nın yeşil şehirler programı; her üye şehrin daha düşük karbonlu ve daha yaşanabilir bir geleceğe doğru ilerlemesi için tasarlanmış bir önlem planıdır.

Bu ihale kapsamında sadece satın alınırken değil, kullanım ömrü boyunca oluşabilecek masraflar ve çevreye olan etkileri de göz önünde bulundurularak, en verimli araçların Mercedes-Benz olarak seçilmesi bizleri ayrıca gururlandırmıştır. İhalenin de toplam sahip olma maliyeti baz alınarak gerçekleşmiş uluslararası finansmanlı bir ihale olması, belediyemizin ve şehrimizin kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması açısından büyük önem arz etmektedir.

Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma hedeflerine sağladığımız katkıda bugün Ankara Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştirdiğimiz bu iş birliğini de son derece kıymetli buluyorum. Bu kararın alınmasında başta Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mansur Yavaş olmak üzere; EGO Başkanı Sayın Nihat Alkaş ve tüm meclis üyelerimize teşekkür ederken, bu ihalede emeği geçen değerli yöneticilerimize ve elbette Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda bu otobüslerin her birinde emeğini esirgemeyen arkadaşlarıma da huzurlarınızda tebriklerimi sunuyorum.” dedi.

COVID-19 Otobüslerin içindeki hava, iki dakikada bir tamamen yenileniyor

Covid-19 pandemisine karşı otobüslere takılan yeni iklimlendirme sistemi bu güvenlik donanımlarının başında yer alıyor. Mercedes-Benz Türk Hoşdere Otobüs Fabrikası’ndan Şubat 2021 itibarıyla çıkan tüm şehir içi otobüslerde aktif filtreler standart donanım oldu.

Mercedes-Benz otobüslerinin yeni klima teknolojisi, yayılım riskini en aza indirmek için tasarlandı. Tam otomatik iklimlendirme sistemi, araç içerisindeki havayı sürekli olarak değiştiriyor. Her iki dakikada bir aracın içindeki hava sürekli ve tamamen yenileniyor. Ofislerde en az saatte bir, diğer yaşam ortamlarında ise en az iki saatte bir havanın yenilendiği düşünüldüğünde, Mercedes-Benz otobüslerinin yeni yazılım ve filtrelerinin üstün teknolojisi daha iyi anlaşılıyor.

Yeni iklimlendirme sistemine sahip klimaların olduğu otobüslerin ön ve arka kapısına yapıştırılan logolu özel etiket ile yolcular, araca binmeden önce aktif filtre varlığının kontrolünü sağlayabiliyor.

CNG’li otobüsler Türkiye’de 2 farklı seçenekte sunuluyor

Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilen CNG’li Conecto’nun “Solo” ve “Körüklü” olarak iki versiyonu bulunuyor. Next Generation Conecto Projesi kapsamında üretilen araçlarda 12 ya da 18 metrelik versiyonlar sunuluyor. CNG’li Conecto modellerinde yeni 7,7 litre hacimli M 936 CNG motor, özellikle bu otobüslerin kullanımı için tasarlandı. 1.200 Nm tork üreten motor, dizel Euro 6 standartlarından daha düşük emisyon değerlerine sahip.

CNG’li otobüsler en çok tercih edilenler arasında

CNG’li otobüslerin tercih edilmesinde en önemli etkenler; kullanım esnasında sağlanan düşük yakıt tüketiminden kaynaklı maliyet avantajı ve çevreye yayılan partiküllerin olmaması. Yakıt fiyatlarının yüksek olduğu ülkeler ya da yeşil belediyecilik anlayışına sahip bölgelerde özellikle CNG’li otobüsler tercih ediliyor.

Benzer yazılar