13 inç F1 lastiklerinin final sezonu Melbourne’da başlıyor

2020 AVUSTRALYA GRAND PRIX

NEDEN BU LASTİKLERİ SEÇTİK

  • Pirelli 2011 yılında Formula 1’e döndüğünden bu yana ilk defa sezona önceki sene ile aynı lastiklerle başlıyoruz. Ve tıpkı 2019’da olduğu gibi Melbourne için P Zero Beyaz sert lastik için C2, P Zero Sarı orta için C3 ve P Zero Kırmızı yumuşak lastik için C4 hamurları öneriyoruz.
  • Bu seçim geçen sene iyi performans gösterdiği için bu sezon da aynı seçimde karar kıldık. P Zero yelpazesinin ortasındaki bu lastikler, Melbourne’daki değişken pist taleplerine iyi yanıt verdi ve üç hamur da yarış sırasında kullanıldı.
  • Albert Park pisti, yarı kalıcı bir tesis; bir başka deyişle hafta sonu başlarken genellikle çok tozlu oluyor. Bu lastik kombinasyonu, pistte hızla gerçekleşen değişime iyi yanıt veriyor ve strateji açısından pilotlara bol seçenek sunuyor.
  • Albert Park, esas olarak tutuş ve frenleme açısından öne çıkarken göl kenarındaki 8. Viraj dışında kısa dönemeçler ve düzlüklerden oluşuyor.
  • Pist yüzeyinin oldukça engebeli olması tutuşun neden az olduğunu vurguluyor.
  • Hava koşulları değişken olabiliyor ve affetmeyen kısıtlar nedeniyle güvenlik aracının devreye girme olasılığı bulunuyor.

PİST ÖZELLİKLERİ

MARIO ISOLA – F1 VE OTOMOBİL YARIŞLARI BAŞKANI

“Pilotların lastikler açısından Melbourne için hazır olduğunu söyleyebiliriz çünkü geçen sene ile aynı seçime ve dolayısıyla bu konuda bol veriye sahipler. Burada belki de tek soru işareti 2020 otomobilleriyle gösterecekleri performans konusunda ortaya çıkıyor çünkü bu araçlar öncekilerden çok daha hızlı olduklarını şimdiden kanıtladılar. Ama geçen ay Barcelona’daki testlerde bol veri toplandı. Avustralya, yakın geçmişte pilotların çoğu için tek pit stoplu bir yarış oldu. Formula 1’de 13 inç lastiklerinin final sezonu ile bir dönemin sonuna geldiğimiz bu sene, farklı olmasını beklememiz için bir neden görünmüyor.”

MİNİMUM BAŞLANGIÇ BASINÇLARI (düz yarış lastikleri)EOS EĞİM LİMİTİ
22.5 psi (ön) |

20.5 psi (arka)

-3.75° (ön) |

-2.00° (arka)

PIRELLI HABERLERİ

  • Pirelli’nin Formula 2 otomobilleri için 18 inç lastikleri, Bahreyn’de piste çıktı. Formula 2, 2020 sezonunda bu lastiklerle koşulacak. Hitech pilotu Luca Ghiotto, üç gün süren testleri zirvede tamamladı. F2, bu ayın sonunda Grand Prix ile aynı hafta sonu gerçekleşecek Bahreyn yarışıyla sezonu açacak.
  • 13 inç Pirelli lastikleriyle yarışmaya devam edecek olan Formula 3 de Bahreyn’de testler gerçekleştirdi. Bu yıl Formula 3’e ilk kez katılan pilotlar arasında yer alan 19 yaşındaki Alman Sophia Floersch, şampiyonanın ilk kadın pilotu olurken takım arkadaşı Alexander Peroni, testlerde en hızlı zamanı yaptı.

Pirelli’nin Dünya Gençler Ralli Şampiyonası (Junior WRC) kampanyası geçen ay İsveç Rallisi ile başladı. İsveçli pilot Tom Kristensson, yarışı kazanarak sıralamaların tepesine yerleşti. Pirelli, Formula 1 taahhütlerinin yanı sıra gelecek seneden itibaren üç yıllık bir sözleşme ile Dünya Ralli Şampiyonasının da tek resmi lastik tedarikçisi olacak.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir