e-Kent C’de Voith Electric Drive System

Gecici

Günden güne daha fazla şehir ve belediye, CO2’siz toplu taşımayı hedef haline getirmekte ve bu nedenle pil teknolojili elektrikli otobüslerin kullanımını artırmaktadır. Yenilikçi Voith Electric Drive System (VEDS), otobüs üreticisi olan Otokar’ın hâli hazırda 108 yolcuya kadar taşıma kapasitesi olan 12 metre solo e-KENT C modelinde ana tahrik sistemi olarak kullanılmıştır.

e-Kent C’de kullanılan VEDS HD, 310 kW’lık kesintisiz bir güce sahiptir.Maksimum gü.te, sürücü 410 kW lık bir güce ulaşabilmektedir. VEDS’de merkezi motor ve invertör; yüksek gü. ve termal stabilitienin tam bir uyum içinde sağlandığı bir paket olarak tasarlanmıştır, bu nedenle e-Kent C’ ye her türlü yokuş- dur kalk gibi zorlu uygulamalarda bile her daim güvenilebilir. Yardımcı ve tamamlayıcı VEDS bileşenleri olan konvertörler ve invertörler; pil paketlerinin verimli şekilde şarj edilmesi ve enerji geri kazanımı sırasında geri kazanılan enerjiyi doğrudan yardımcı ünitelere veya aracın elektrik sistemine sağlayan akıllı bir enerji yönetimini mümkün kılar.

Otokar’da Ticari Araçlar Mühendislik Grubu Müdürü olan Erdal Usta: “VEDS,kullanım esnasında yüksek derecede verimlilik ve esneklik sağlayan bir sistem olup, sadece şehir içi uygulamalar için değil ayrıca şehirlerarası ulaşım için de uygun şekilde tasarlanmıştır. Bizim amacımız, müşterilerimize maksimum verimlilik ve güvenilirlik sunmaktır. Her iki açıdan da sistem, e-Kent C’nin pazar lideri bir performansa ulaşmasını sağlamaktadır.”
Şeklindeki açıklamasıyla VEDS’ e olan inancın altını çizmektedir. Piyasaya sürülmesinin ilk aşamalarında, Otokar, aracı gerçek hayattaki uygulamalarda çok çeşitli koşullar altında kapsamlı bir şekilde test etmiştir.

Sonuç ise: VEDS sayesinde e-Kent C, konvansiyonel içten yanmalı bir motora sahip olan bir otobüsün yerine geçebilir. Sistem ayrıca, şehir trafiğinin yoğun olduğu saatlerde de ikna edici bir performans sergilemiş ve düşük enerji tüketimi ve düşük gürültü emisyonu ile dikkat çekmiştir.

Münih, Almanya’daki IAA Mobility Fuarında, e-Kent C, “Mavi Hat” inovasyon güzergâhı üzerinde, fuar alanları ile şehir merkezi arasında bir servis otobüsü olarak faaliyet göstermiştir. Fuar süresince, 1.000 kilometreden fazla yol kat etmiş ve 2.000’den fazla ziyaretçiyi taşımıştır. .nümüzdeki aylarda Otokar, otobüsü Avrupa’da tanıtacaktır. Operatörler ve diğer uzmanlar, daha sonra aracı yerinde ve çeşitli etkinliklerde ayrıntılı olarak inceleme fırsatına sahip olacaklardır.

Gecici

Benzer yazılar

Gecici