Verdi’nin çağrısı Amazon dağıtım merkezlerini etkileyecek

Verdi’nin son eylem çağrısı, Paskalya’ya kadar Almanya’daki çeşitli Amazon dağıtım merkezlerini etkileyecek. Rheinberg, Werne, Koblenz, Leipzig ve Bad Hersfeld merkezli Amazon sitelerindeki endüstriyel eylemin, ABD e-ticaret şirketine perakende ve postayla sipariş işi için bölge çapında toplu sözleşmeleri tanıması ve mal için toplu sözleşme imzalaması için baskı yapması bekleniyor.

Verdi sözcüsü Orhan Akman, Covid-19 krizi sırasında ‘darphane yapan’ e-ticaret juggernaut’u ışığında Amazon çalışanları için işyeri koşullarını iyileştirmek için çalışıyor. Akman,“Sürekli koşuşturma ve performans izleme nedeniyle, enfeksiyona karşı aralıklara ve diğer önlemlere uymak çoğu zaman pek mümkün değil.Bununla birlikte, Amazon şimdiye kadar çalışanları korumak için bağlayıcı bir toplu sözleşme yapmayı reddetti” dedi.

Merkezi Berlin’de bulunan sendikanın perakende ve postayla sipariş sektöründeki işçiler için yüzde 4,5 oranında bir ücret artışı talep ettiği bildiriliyor. Alman Ticaret Birliği (HDE), Amazon’u tarife bağlayıcı (oT) olmadan üye olarak kabul etti.

Akman,“Bununla, işverenler birliği, ücret dampingini ve sektördeki yer değiştirme ve imha rekabetini yoğunlaştırıyor.HDE gibi dernekler, toplu sözleşmeye sadık üyelerine zarar veriyor. Toplu iş sözleşmesi ile bağlı olmayan üyelikleri kaldırmanın tam zamanı. ” dedi.

Verdi, bu yıl müzakere edilecek toplu ücret sözleşmelerinin tüm federal eyaletlerde genel olarak bağlayıcı ilan edilmesini sağlamak istiyor. Genel uygulanabilirlik beyanı (AVE) aracılığıyla, Federal Çalışma Bakanlığı ve federal eyaletlerin en yüksek çalışma yetkilileri, müzakere edilen toplu sözleşmelerin işveren birliğinin parçası olmayan veya olmayan tüm şirketler için de geçerli olmasını sağlayabilir. Toplu sözleşmelerle bağlıdır.

Mevcut hukuki duruma göre, bunun ön şartı, toplu iş sözleşmesi taraflarının – bu durumda verdi ve HDE’nin – birlikte genel sorumluluk için başvurmasıdır. Verdi’ye göre HDE ve bölgesel dernekleri şimdiye kadar reddettiler. Bir AVE ile sendika, işverenler derneği ve yetkililer, sektördeki ücretlerin dampingine ortaklaşa bir son verebilir.

Benzer yazılar