Renault Trucks’ın, Yeri Sağlam!

Renault Trucks Dünya Başkanı Bruno Blin’in katıldığı bir toplantı ile 2020 yılı değerlendirmesini yaptı. 2021 ve geleceğe yönelik hazırlık, planlama ve öngörülerini paylaştı. Geçen yıl dünyanın daha önce görmediği ve yaşamadığı sağlık koşullarında önceliklerinin müşterilerinin işlerine devamı sağlamak olarak tespit ettiklerini buna rağmen 41.117 adet satışla pazar payını koruduklarını ifade etti.

Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere Renault Trucks’ın organizasyonunun olduğu çok sayıda ülke gazetecilerinin katıldığı online basın toplantısında Türkiye geçen yıl satılan araç sayısı ve pazar büyüklüğü ile özel bir gündem oluşturdu, Türkiye ile ilgili bölüm Bruno Bilin’in sunumunda yer aldı.

E-Mobilite ve elektrikli araçlarla ilgili Avrupa pazarına seri üretiminden ürünlerle hitap eden Renault Trucks bu 2050 yılına kadar yaşanacak sürece ilişkin ip uçlarını ortaya koydu. Önümüzdeki yılın sürprizi ise araç tanıtımında devrim sayılacak gelişmiş Euro Truck Similatör 2’nin duyurulması oldu.

Avrupa’da 6 ton üzeri araç pazarında Renault Trucks, 2020 yılında %8,5’lik pazar payını korudu. 16 ton üzeri segmentte pazar payı aynı kalarak %8,8, orta segmentte (6-16 ton) ise 0,3 puan artarak %6,6 olarak gerçekleşti.Fransa’da yurt içi pazarda tartışmasız liderliğini koruyarak >6t pazar payını %0,6 artırarak %28,3’e çıkardı.  2020 son çeyrek için pozitif bir gelişme de, Renault Trucks’ın önceki yıla kıyasla (2020, 4.çeyrek-2019, 4. çeyrek) siparişlerde %40 artış kaydetmesi oldu.

2020 yılı için kayda değer bir pozitif gösterge de Renault Trucks’ın 2019 yılına kıyasla siparişlerde %12 artış kaydetmesiydi. Bu olumlu gelişmelere rağmen salgın tüm araç üreticilerinin yaşadığı küçülme Renault Trucks’ı da etkiledi.

Uluslararası alanda Renault Trucks, satışlarında %16 artış kaydetti.  2020’de özellikle Renault Trucks için önemli bir pazar olan Cezayir’de güçlü bir toparlanma gözlendi ve 2019 yılına kıyasla %80 artış kaydedilerek 1.100 araç satışı gerçekleştirildi. Meftah’daki montaj tesisi sayesinde Renault Trucks, Cezayir’deki lider konumunu pekiştirerek Avrupalı üreticiler arasında 16 ton üzeri pazarda %47,8 pazar payına sahip oldu.

Hareketli Türkiye pazarında Renault Trucks, son derece güçlü bir büyümeye imza atarak 2019’da 640 araç olarak gerçekleşen satışlarını, 2020’de 1.061 adet araca çıkarttığı vurgulandı.

 

Bölgelere göre gerçekleştirilen satışlar

  • Avrupa (Fransa Hariç): 19.019 araç
  • Fransa: 17.937 araç
  • Diğer uluslararası pazarlar: 4.161 araç

Tonajlara göre satışlar

  • Ağır ve orta segment araçlar: 26.246 araç  
  • Hafif ticari araçlar: 14.871 araç.

Satış miktarları düştü, ancak siparişler arttı

Renault Trucks’ın özel bir ikinci el araç ürün gamı (Renault Trucks T X-Port ve T X-64 İkinci El Kamyon Fabrikasında dönüştürüldü) sunduğu Sahra altı Afrika’da dikkate değer ölçüde yüksek bir performans ortaya kondu. Renault Trucks, bu pazarlarda aynı zamanda K ürün gamının özel bir ekstra güvenli versiyonu olan Renault Trucks K Safety modelini de satışa sundu.

İkinci el kamyonlarda satış hacmi, %9 artışla rekor kırdı

İkinci El Kamyonlar, Renault Trucks için stratejik bir sektör. İkinci el araçlarına yaklaşımıyla gerçek bir öncü olan Renault Trucks, faaliyetlerini ve satın alma alışkanlıklarını dönüştürmenin yanı sıra döngüsel ekonomiye geçişi de hızlandırıyor.

Üreticinin yeni kamyon özellikleriyle ilgili attığı adımlar (gelecekte ikinci el kamyon pazarına giriş yapacağını göz önünde bulundurarak) ve pandemi sırasında finansal esneklik, sözleşme kesintilerinde kolaylık vb. konusunda alınan inisiyatifler, 2020’de iyi bir performans ortaya konmasını sağladı. Renault Trucks, satışı gerçekleştirilen 10.308 adet ikinci el araç ile, 2019’a kıyasla %9’luk artış sayesinde rekor bir satış hacmi kaydetmiş oldu.

Renault Trucks, ayrıca ikinci el kamyon hizmetlerinde de performansını önemli ölçüde artırarak, 2019 yılına kıyasla servis girişlerini 4 puan artırdı ve %28’e yükseltti. Ayrıca 2020’de Selection Garanti Sözleşmeli ikinci el kamyon satış sayısı da %25 artış gösterdi.

Renault Trucks, ikinci el araç pazarına yönelik tamamen inovatif bir yaklaşım geliştiriyor. Pazarda benzeri olmayan bu strateji, ileri dönüşüme ve geri dönüşüme dayanıyor.

Bunun en iyi örneği, Bourg-en-Bresse üretim tesisine entegre edilmiş olan ve ikinci el kamyonların dönüşümü için özel bir atölye olan İkinci El Kamyon Fabrikası’dır. Burada gerçekleştirilen dönüşümler için özel Ar-Ge çalışmaları gerçekleştiriliyor. Bu dönüşümler, üretim prosesi ve kalite kontrol açısından fabrika çıkışlı yeni araçların üretiminde uygulananlar ile aynı yüksek standartları karşılıyor. 2020’de ikinci El Kamyon fabrikasında 500 ek araç üretildi ve bu yıl, Afrika ve Orta Doğu pazarlarına özel bir araç olan Renault Trucks T X-64 gibi yeni modellerin lansmanı gerçekleştirildi.

Ayrıca Renault Trucks, Indra Automobile Recycling tesisi ile ağır yük kamyonlarının kendi parçaları için geri dönüşüm ve yeniden kullanım sistemini hayata geçiriyor. Bu proje Fransa ADEME çevre kurumu tarafından onaylandı.

Renault Trucks, elektrikli mobiliteye yoğun olarak yatırım yapmayı sürdürüyor

Renault Trucks, elektrikli mobilite satış hacimleri için iddialı hedefler belirledi. Renault Trucks, 2025 itibariyle elektrikli araçların toplam satışlarının %10’una, 2030 itibariyle ise %35’ine karşılık geleceğini duyurdu. Nihai hedef ise 2050 itibariyle araçlarının %100’ünü fosil yakıtsız hale getirmek.

Elektrikili araçların ekonomik ölçek de geliştirilmesi ve teknoloji liderliği için Renault Trucks markasının da olduğu gruplar küresel bir işbirliği yürütüyorlar.

Renault Trucks, bu amaca ulaşmak için muazzam yatırımlar yapıyor. Mart 2020 itibariyle Blainville-sur-Orne tesisinde ikinci nesil elektrikli araçların üretimine başladı ve şu anda pazardaki en geniş elektrikli araç ürün gamına sahip. Renault Trucks D Z.E., D Wide Z.E. ve Master Z.E. modeller, şehir içi teslimat, dağıtım ve atık toplama gereksinimlerini karşılayan ve 3.1 tondan 26 tona uzanan geniş bir ürün gamı oluşturuyor.

Müşterilerine enerji dönüşümlerini hızlandırma konusunda yardımcı olmak amacıyla Renault Trucks, elektrikli mobiliteye özel yeni bir satış organizasyonu oluşturdu.

Bunlara paralel olarak her tür kullanıma uygun araç ürün gamının elektrifikasyonunu genişletmeye yönelik yatırımlarına devam ediyor. 2023 itibariyle, dağıtım, şantiye ve uzun yol gibi her pazar segmenti için bir elektrikli ürün gamı sunuluyor olacak.

Renault Trucks hazırlık ve öngörülerinde özellikle dağıtım ve kent içi hizmet kamyonlarında elektrifikasyon süreci 2050 yılında büyük ölçüde tamamlanmış olacak.

 

 


 

TANITIMDA DEVRİM

Renault Trucks uzun yol (T) ve şantiye (C ve K) serisi araçlar, 2021’de konfor, güvenlik ve verimlilik açısından geliştirilecek. Ağır Ticari Araç sektöründe bir ilk olarak Renault Trucks, çekici ve kamyonlarını Euro Truck Simulator 2 video oyununda tanıtarak sanal bir sürüş deneyimi sunacak.

Renault Trucks, tutkunlarına yeni, inovatif ve interaktif bir deneyim sunuyor. 6 Nisan 2021’de Renault Trucks T serisi 2021 modelinin yenilikleri, kamyon sürüş simülatör video oyunu Euro Truck Simulator 2 ile tanıtılacak. Dış tasarım, sürüş konumu ve kabin düzeni güncellenecek ve her şey oyunda sanal olarak test edilebilecek.

2013 yılından bu yana Renault Trucks’ın en kapsamlı araç yenilikleri

2021 yılında Renault Trucks, uzun yol (T) ve şantiye (C ve K) serisi ürün gamlarını güncelliyor. Yeni araçlar, Renault Trucks’ın 2013 yılında ürün gamında gerçekleştirdiği genel revizyondan bu yana en kapsamlı değişimler oluyor.

Sürücülerin rahatı için Renault Trucks, hem sürüş hem de kabin içi konforu açısından önemli iyileştirmeler gerçekleştirdi. Renault Trucks, T, C ve K ürün gamları geliştirilirken, sürücü ve yol kullanıcıları için yüksek güvenlik seviyesi de öncelikler arasında yer alıyor. Müşteriler için araç verimliliği de iyileştirilerek, özellikle ilgili önleyici bakım sözleşmeleri sayesinde, yakıt tüketimi ve CO2 emisyonları daha da azaltıldı ve araç kullanımı geliştirildi.

Renault Trucks 2021 ile hemen direksiyon başına!

6 Nisan 2021’de, Renault Trukcs T ve T High 2021 kabininde yerinizi alarak sürüş kabininin yeni ergonomisini test edebilir ve kamyonun şehir içinde, kırsal yollarda ve otobanlardaki konforunu değerlendirebilirsiniz. Bunun için dünya çapında 9 milyonun üzerinde kullanıcıya sahip Euro Truck Simulator 2 PC oyununda oturum açmanız veya sosyal ağlarda #renaulttrucksevolution hashtag’ini kullanarak diğer oyuncuların sürüş deneyimini paylaşmanız yeterli.

Ek olarak 29 Mart 2021’den itibaren Euro Truck Simulator 2 oyun topluluğu, Renault Trucks bayilerinin önünde kırmızı bir perdenin altında gizlenmiş olan Renault Trucks T 2021’i görebilecek. Perdenin kalkması beklenirken, Renault Trucks sosyal ağlarında yarışmalar düzenleyecek ve #renaulttrucksevolutioniscoming hashtag’i üzerinden çok sayıda ödül kazanılabilecek.

 

 

 

 

 

 

Benzer yazılar