Iveco Elektro çekici Nikola Tre planlandığı gibi zamanında sunulacak

Ticari araç üreticisi Iveco, korona krizine rağmen elektrikli ve yakıt hücreli çekici model serisini planlandığı gibi zamanında piyasaya sürecek. Iveco birden çok proto tip üretiyor ve bu araçlarla da bu yıl içerisinde yüzlerce kilometre araçlarını kullanarak testler gerçekleştirecek. Sıkı planlamaya bağlı kalan şirket gelişmeleri sürekli olarak göz altında tutuyor.

Şirketin belirttiğine göre ABD kökenli Nikola Motor firması ile yaptıkları iş birliğine devam ediyor. Iveco iptal edilmeseydi bu yılın eylül ayında düzenlenecek olan IAA ticari araç fuarına katılacak ve araçlarının tanıtımını orada yapmayı planladıklarını biliyoruz. Ama sonuçta iptal edilen fuar yüzünden bu tanıtım da ertelenmek zorunda kaldı. Yapacakları tanıtımda aracın modüler şasisi ve son hali de ortaya konmuş olacak.

Iveco elektro çekici için yeni bir montaj hattı kuruyor

Şu anda bundan on yıl önce Stralis model serisinin üretildiği şehirdeki fabrikada Nikola Tre elektrikli çekici için yeni bir montaj hattı oluşturuluyor. Tesis de bu yeni montaj hattı ve ilgili çalışmalar için ilk adımda 40 milyon Euro’luk bir yatırım yapılıyor. Şirket ilk aşamada 6×2 konfigirasyona sahip elektrikli çekicilerini ABD pazarı için sunacak.

Aynı zamanda avrupa için ise sevilen 4×2 konfigirasyonuna sahip elektrikli çekici sunulacak. Bu çekicinin batarya kapasitesi ise 300 kilometre ile 400 kilometre arasında değişiyor. Aracın kapasitesi ise 350 kW ve elektrikli bir aks’da bu kapasite çekici için sunulacak. Yakıt hücresi ise uzun menzilli araçlar için daha sonra yeni bir versiyon olarak çifte uzun menzil ile sunulacak.

Tabiki bu menziller işin doğası gereği aracın kapasitesi, kullanım yeri, depo basınçlarına bağlı olacak. Bu konuda daha geliştirilecek ve yapacak çok şey olmasına rağmen şirketlerin ilgili bölümlerindeki mühendisler bu konuda bir anlamda birbirleriyle yarış halindeler. Rekabet sayesinde bu önemli konuda da çok güzel sonuçların ortaya çıkacağı düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir