Daimler Trucks, Otonom çekici çalışmasında SAE Level 4 düzeyinde

Slider-Altı

Her iki şirket de SAE 4.Düzey otonom çalışmalarını 2030 yılına kadar bitirmeyi planlamış. New Mexico da yeni bir ilave test merkezi yapılmasına karar verilmiş. Şu anda yazılım simülasyonu üzerine odaklanılmış bulunuyor. Haziran ayında otonom sürüş yol testlerine yeniden başlamış bulunuyorlar. Şu anda test sürüşleri ABD’nin Virginia eyaletinde devam ediyor. Test çalışmaları çok sıkı güvenlik ve hijyeni önlemleri çerçevesinde devam ettiriliyor.

 

Daimler Trucks AG şirketinin yönetim kurulu başkanı ve Daimler AG’nin yönetim kurulu üyesi Martin Daum ; Torc şirketi ile olan çalışmalarında trafiğe açık olan yollarda test sürüşlerini gerçekleştiriyoruz, test yapılan araç sayısı arttırılıyor, şimdiye kadar olan test sürüşlerinin deneyim ve bilgi birikimi de büyük bir veri tabanı oluşturmuş durumda. Torc şirketi ile yaptığımız işbirliğine devam ettiğimiz gibi aynı zamanda sürekli olarak ortak hedefimiz olan, çekici ve kamyonları yüksek düzeyde otonom seviyede üretime hazır hale getirmeye çalışıyoruz.” diyerek ortaya koyuyor.

Daimler Trucks ve Torc Robotic bu ay içerisinde işbirliklerinin birinci yılını kutlayacak. Torc Robotic şirketi tam bir yıldır Daimler Trucks şirketinin Otonom Teknoloji grubunun sıkı bir iş ortağı olmuş durumda bulunuyor. Torck Robotics şirketinin hedefi 2030 yılına kadar SAE Level 4 düzeyine otonom çalışmalarını yükseltmek ve seri üretime geçilmesini sağlamak. Şu anda tesislerdeki çalışmaların New Mexico da ikinci bir tesisde de devam etmesi üzerine çalışılıyor. Burada da bir test merkezi kurulacak. Test merkezi eyaletin en büyük şehri olan Albuquergue kentinde kurulacak. Bu bölgede kazanılan deneyimin data’ları ise eylül ayından itibaren bu merkezde değerlendirilecek.

Her iki şirket de 2019 yılının başlarından beri birlikte çalışıyor. Geçtiğimiz yılın eylül ayında Torcs şirketinin merkezinden otonom sürüş testlerine başladılar. Bundan önce her iki şirketinde ekipleri otonom sistemi trafiğe kapalı olan bir test alanında ve Oregon şehrinde en ince ayrıntısına kadar test ettiler. 2020 yılının şubat ayında Daimler truck ve Torc Robotics şirketleri ABD’nin başka bölgelerindeki oto yollarda bu testlere devam edeceklerine açıkladılar.

Ama Covid-19 nedeniyle bu proje ertelendi. Bunun üzerine ekipler alınan özel güvenlik önlemleri ile testlerine Haziran ayından itibaren devam etmeye başladılar. Oregon şehrindeki ekip yüksek düzey otomom sistemine sahip araçlar için güvenlik sistemi geliştirmeye devam ediyor. Bu çalışmada hedef ise otonom sürüşe en uygun olan kamyon şasisini geliştirmek. Sistemlerin hassasiyeti nedeniyle, maksimum güvenilirlik ve güven için bunları yapmak gerekiyor. Sonuçta şirket işbirliğine başladıktan tam bir yıl sonra ABD otoyollarında otonom sürüş testlerine başladı ve aynı zamanda filolarını da büyütüyorlar. Yapılan binlerce kilometre ile muazzam bir deneyim elde edildi. Otonom sürüş uzmanlar ekibine sahipler.

Daimler Trucks güvenli ve otonom araçlar konusunda uzun yılların deneyimine sahip ve 2014 yılında dünyanın ilk otonom sürüş özelliklerine sahip olan çekicisini tanıtmıştı. Şirket bu şekilde otonom ticari araçların teknolojik olanaklarını ve otonom sürüşün ekonomi ile toplum için olan potansiyallerini ortaya koymuştu. 2015 yılında Daimler şirketinin olan Freightliner modeli çekici karayolu ticari aracı ve kısmi otonom olarak ruhsatname almıştı.

Daimler Trucks und Torc Robotics feiern ein Jahr erfolgreiche Partnerschaft. Im September 2019 hat die Entwicklung und Erprobung hochautomatisierter Lkw (SAE Level 4) auf definierten Strecken im öffentlichen Verkehr begonnen.
Daimler Trucks and Torc Robotics celebrate one year of successful collaboration. Development and testing of trucks with SAE Level 4 intent technology on public roads in Virginia in September 2019.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir