7 ton ve üstü araçlar için güçlü ve hızlı yeni liftler; Profesyonel Seri

Logo Sağ

Atek’ten yeni yıla yeni lift

Türkiye pazarına ve ihracat pazarlarına sunduğu araç liftlerinin kalitesi, işlevselliği ve özgün tasarımı ile dikkat çeken Atek Lift, 2021 yılına yenilenen ürünlerle giriyor. Bu ürünlerden ilki Ocak 2021’de pazara sunulacak. Profesyonel Seri olarak adlandırılan yeni ürünler, 7 ton ve üstü yüklü ağırlığa sahip araçlara yönelik olarak geliştirildiler.
Profesyonel Seri liftlerde, yük mesafesi 600 mm’den 1000 mm’ye yükselmiş. 1 tondan 3 tona kadar kaldırma kapasitesi sunan seride, ilk açılma hareketi motor kuvveti ile gerçekleşiyor. Dolayısıyla liftler hava koşullarından etkilenmeksizin işlerini yaparken zaman tasarrufu sağlıyorlar.

Profesyonellere Profesyonel Lift… Orta ve ağır dağıtım için
Büyüyen kentler ve değişen teknolojilerle birlikte taşıma ve dağıtım hizmetleri ve bu alanda kullanılan araç ve ekipmanlar, sürekli gelişiyor. Yurtiçi ve ihracat pazarlarında kamyon arkası kapak liftleri ile adından ve kalitesinden söz ettiren Atek Lift bu gelişmeye uygun yeni seri ürünlerini tanıtmaya başladı.

 

Profesyonel Seri
Profesyonel Serisi liftlerin geliştirme sürecini Atek Lift Genel Müdür Yardımcısı Peker Keser, şöyle anlatıyor:
“Yeni ürün grubumuz Profesyonel Seri olarak adlandırdığımız bir ürün grubu. Hidrolik lift kullanımını, pazarın bu günkü ve gelecekteki ihtiyaçlarını ve tüm tecrübelerimizi biraraya getirip ürünümüzü geliştirdik. Profesyonellere yakışır özellikleri ile hem satıcıyı hem de kullanıcıyı tatmin edebilecek yeni seri için yaklaşık iki yıl çalıştık ve hidrolik şemamızı baştan aşağı yeniledik, geliştirdik. Yeni hidrolik şemamız ile birlikte yeni ürün grupları ve yeni kombinasyonlar oluşturduk. Ürünlerimizi kullanan ve satan firmalardan gelen istekleri de dikkate aldık. Sonuçta kullanım kolaylığı ve rekabette üstünlük sağlayacak argümanlar ortaya çıkardık.

Güçlü, güvenli, hızlı
Yeni Profesyonel Serisi liftlerimizin ayrıcalıkları sayesinde özellikle ağır lojistik hizmeti veren profesyonel firmalar, yükleme ve boşaltma operasyonlarını daha güvenli ve daha kısa süre içinde gerçekleştirecekler. Sürücüler daha güvenli liftlerle çalışacaklar. Sürücü ve aracın yükleme-boşaltma sırasında harcadığı zaman azalacak.

 


Atek Lift Genel Müdür Yardımcısı Peker Keser:
“Güzel işlere imza attık, dersimizi çok iyi çalıştık!”

“2020 senesi tüm dünya için zor bir yıl oldu. Hala da Covid belası ile ülkece mücadelemizi sürdürüyoruz. Sektörel olarak ağır vasıta üretimlerinin aksaması bize de ilk dönemde negatif şekilde yansıdı. Dünya pazarında söz sahibi olmaya başladığımız dönemde, daha fazla ziyaret, daha fazla temas ve çok daha güçlü iletişimler kurmamayı hedeflediğimiz bir dönemde, iletişimlerimizi uzaktan yapar hale geldik. Katılmamız gereken fuarlar, ziyaret etmemiz gereken müşteriler ve pazarlar bir süre daha beklemek durumunda kaldı.
Bu zor koşullara rağmen yurtdışında ve yurt içinde market zincirinin lojistik tedariğini yapan birçok firma ile çalışmalarımız oldu, güzel işlere imza attık. Yakın dönemde PTT taşımacılığında kullanılmak üzere yaklaşık olarak 150 adede yakın ürünün teslimatını yaptık. Yıl sonu itibariyle baktığımızda tüm negatif etkenlere rağmen rekor sayıda üretim ve ihracat ile seneyi tamamladığımızı görüyoruz. Ülkemizi ve sektörümüzü etkileyen bu süreç, sadece bizi değil dünya pazarındaki üreticileri de doğrudan etkilemiş olacak ki, ihracat yaptığımız ülke sayısı da sattığımız ürün sayısı da farkedilir düzeyde artış gösterdi.
Ürünlerimizi ihraç ettiğimiz ülke sayısı 19’a yükseldi. Hem yol durumu hem hava koşulu itibari ile bu kadar farklı ülkeye hizmet vermek bize fazlasıyla tecrübe kazandırdı. Ürünlerimiz Kenya’dan Tunus’a, Singapur’dan Peru’ya kadar farklı coğrafyalarda faaliyet gösteriyor. Her ülkenin kendine özgü kültürel farklılıkları olduğu gibi, farklı coğrafyaların farklı lojistik kültürleri oluyor. Yurt içinde ve dışında, ürünlerimiz ile hizmet verdiğimiz ülkelerin ihtiyaçlarını, kullanım koşullarını çok iyi derledik. Bu süreçte dersimize çok iyi çalıştık.”


 

Gelişimin odak noktası
Atek Lift olarak hiçbir zaman fiyat rekabetine girmek, satış için ürün kalitesinden ya da marka değerlerimizden ödün vermek gibi düşünceler içerisinde olmadık. Tek odak noktamız var; bu topraklarda üretilebilecek en iyi ürünü üretebilmek. Değişen ve gelişen kullanım koşullarına uyum sağlamak. Kullanıcılarımıza en hızlı, en güçlü ve en güvenli ürünleri sunmak.

Akülü transpalet kullanımına uygun
Lojistik depolarda yükleme boşaltma noktalarında son yıllarda akülü transpalet kullanımı yaygınlaşıyor. Özellikle yüksek miktarlarda yük taşıması yapan işletmeler içi bu kaçınılmaz. Akülü taşıma cihazları hem hız hem hızlı yükleme, hem de iş sağlığı açısından çok önemli. Buna karşılık akülü taşıma cihazları, hem liftlerimizin üzerine düşen yükü ciddi oranda arttırıyor hem de boyutundan dolayı yük merkezleri ileri taşınıyor. Yani yükler artık daha uçlarda taşınıyor.
Yeni serimizi bunları dikkate alarak geliştirdik. 7 ton ve üstü araçlarda Profesyonel Serisi liftlerimiz, akülü transpaletlerle yapılan yükleme ve boşaltmalar için en güvenli ve sağlam liftler olarak pazarda yerlerini alacaklar.” ■

 


Yeni bir çalışma düzeni

Hızlı :
Profesyonel Serisindeki en önemli yenilik; ürünü ilk çalıştırma, açma aşamasının motor kuvveti ile olması. Bundan önceki Atek Lift ürünleri yay mekanizması ve mekanik bir kuvvet yardımı ile açılıyordu. Mekanik yay, soğuk – sıcak hava şartlarına göre fiziki davranış farklılıkları gösteriyor, bu da açılış sürelerin farklılaşmasına neden oluyordu.
Profesyonel Serisi lift sistemi ise hava şartları ne olursa olsun, özel hız ayar valfleri sayesinde ortalama 12 saniye gibi bir sürede kullanıma hazır duruma geliyor. Liftlerin yurt içinde mevsim ve bölge farklılıklarına, ihracat pazarlarında, farklı coğrafyalarda -40 ila +50 derece arası hava sıcaklıklarına maruz kaldığı düşünülürse, Atek Lift birçok kullanıcıyı memnun edecek yeni bir özellik oluşturmuş görülüyor.

Daha güçlü :
Türkiye’de üretilen ya da ithal edilen ürünlere ve Avrupa’daki bazı ürünlere bakıldığında, söz verilen yük merkezi 600 mm’dir. Bir europalet ölçüsünün 120×80 olduğunu düşünürsek, transpalet ile birlikte 600 mm’lik yük merkezinin yeteri olmadığı görülür…
Günümüzde paletli taşımacılığın olmazsa olmazlarından biri akülü transpalet ve istif makinaları kullanımı. Akülü transpaletlerin ağırlığı palet üstündeki yüke eklenince, lifte binen yük artıyor. Yükün toplam ağırlığı, daha uç kısımlara taşınmış oluyor.
Atek Lift yüksek segment lift ürecisi olarak bu noktada yeni bir çözüm sunuyor. Yük merkezini Profesyonel Seri ile 1000 mm’ye taşıyor. Kullanıcılar artık gönül rahatlığı ile tüm lift kapasitesini eskisine kıyasla %66 daha uç kısımda değerlendirebilecekler.
Ürünlerini %25 ekstra yüklemeler ile test ettiklerini açıklayan firma, “Bu seviyelere çıkabilen tek firma olmak çok yüksek mukavemet hesaplama ve tasarım kabiliyeti gerektiriyor. Bu hususta Ar-Ge Departmanımızın emekleri inanılmaz….” diyor.

Daha güvenli :
Atek Lift, yüksek kapasiteli ve profesyonel amaçlı ürünler tasarlarken, güvenliği de maksimum seviyelere taşımış. 4 silindir de çift yönlü kilitleme özelliği olan, IP 67 su geçirmezlik sertifikalı elektrikli güvenlik valfleri ile donatılmış. Bununla da yetinilmeyip, yeni liftlerde indirme esnasındaki titreşimleri minimuma indirecek ekstra basınç emici valfler kullanılmış.

 

 

 

 

Benzer yazılar