Hidrojenli ATA için Toyota – VDL işbirliği

Toyota, Avrupa’da Hollandalı VDL Groep ile güçlerini birleştirdiği duyuruldu. Bu işbirliğinin ticarileşmesi ile Avrupa’da Toyota’nın sıfır emisyonlu hidrojen teknolojisine sahip ağır ticari araçları kullanılacak. Bu işbirliği, karayolu taşımacılığı sektöründe carbondan arınma sürecini hızlandırmayı da amaçlıyor.

Bir basın bülteni ile duyurulan Toyota VDL ağır ticari işbirliği ile ortaya çıkan çekicinin görsellerinden sistemin Toyota fuel cell sistemi ve Hollanda menşeli kabin ve şasi ve aktarma organları ile oluşturulduğu görülüyor.

Toyota ve Hollandalı VDL Groep hidrojeni yakıt olarak kullanan ağır ticari araçlarla (ATA) bir işbirliği başlattığı bir basın bülteni ile duyuruldu. Bu işbirliği ile Japon Toyota hidrojeni yakıt olarak kullanma teknolojisi üstüne Avrupa pazarına ve ağır ticari araçlara yönelik yeni bir ticari adım attı. Hollanda merkezli VDL çeşitli endüstriyel alanlarda Otomotivde Otobüs üretiminde etkili olan Avrupa ülkelerinde satış ve satış sonrası ağa sahip bir grup. Toyota ve yeni teknolojileri kullanarak karbon salımını azaltmayı ve enerji değişimi ile yeniden yapılanacak olan ağır ticari araç pazarında etkili olmayı hedefliyor. İşbirliğinin amaçları arasında Toyota Avrupa’nın 2040’a kadar tamamen karbon nötr olma hedefine de önemli katkılar sağlamakta yer alıyor. Konu ile ilgili olarak bir basın bülteni yayınlandı.

İşbirliğiyle birlikte lojistik rotalarda karbon azaltımı için büyük bir potansiyel görülüyor. Hidrojen sistemlerinin daha düşük kütleye sahip olması, ağır ticari araçların daha fazla yük taşımasına imkan tanıyor. Bununla birlikte hidrojenin hızlı bir şekilde ikmalinin yapılması da taşımacılık için büyük avantaj sağlıyor. Dizel yakıt kadar hızlı doldurulabilen hidrojenin daha yoğun kullanımı ise, sürdürülebilir altyapının olgunlaşmasına da katkı sağlayacak.

VDL Groep’un ilk yakıt hücreli ağır ticari aracı 2023 yaz aylarında yapılacak ve sayı kademeli olarak artırılarak sonbahar aylarından itibaren Toyota Avrupa’nın lojistik rotalarında yerini alacak.

Yakıt hücreli kamyonlar Avrupa hidrojen ekosisteminin büyümesinde önemli bir role sahip. Aynı zamanda taşımacılık sektörünün karbondan arındırılmasını ve ekolojik enerji geçişini destekliyor. Yakıt hücreli ağır ticari araçlar tarafından kullanılacak istasyonlar, diğer hidrojen araçlarını kapsayacak şekilde genişletilebilecek. Bu yeni proje, Toyota’nın hidrojen ekonomisine geçişi hızlandırmak amacıyla binek araçlar, hafif ticari araçlar, tekneler, trenler ve otobüsler de dahil olmak üzere çok sayıda partnerle hayata geçirdiği pek çok projeden biri olarak dikkat çekiyor.

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar