Karsan Endonezya’da !

Karsan, Bali’deki G20 oluşumunun çatısı altında iş dünyasının görüş ve önerilerini yansıtmak için global iş liderlerini bir araya getiren B20 (Business 20) Zirvesi’nde yer aldı. Endonezya’nın CREDO GROUP şirketi SCHACMINDO ile, Endonezya’daki elektrikli minibüs ve otobüs dönüşümüne yönelik ihracat ve SKD tipi (yarı demonte) üretim opsiyonlarını değerlendirmek üzere mutabakat anlaşması imzaladığını duyurdu.

 Taraflarca nihai anlaşmaya varılması durumunda, başta Jakarta olmak üzere, Endonezya’daki önemli şehirlerde toplu taşıma araçlarının elektrikli dönüşümünde bu işbirliğinin önemli rol oynaması hedefleniyor.

Karsan son dönemde ileri teknolojili mobilite çözümleri, değerli global iş birlikleri ve ihracat pazarlarına yönelmesi ile dikkat çekiyor. Karsan, Avrupa ülkelerinde etkin olmasından sonra dünyanın her noktasında iş birliği çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak G20 zirvesinin bir uzantısı olan ve 2022’de Bali’de düzenlenen B20 (Business 20) Zirvesi’nde Endonezya’daki elektrikli minibüs ve otobüs dönüşümüne yönelik olarak ihracat ve SKD tipi (yarı demonte) üretim aşamalarını da içeren önemli bir işbirliğine imza attığını duyurdu. Karsan, Endonezya’daki elektrikli toplu taşıma ağı dönüşümünü desteklemek, bu pazara uygun sağdan direksiyonlu elektrikli araç üretmek ve satmak üzere Endonezyalı CREDO GROUP şirketi SCHACMINDO ile işbirliği için mutabakat anlaşması imzaladı.

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı Okan-Baş-4.jpg

Konuyla ilgili görüşlerini ifade eden Karsan CEO’su Okan Baş, Son 5 yıl içinde, e-JEST ile başlayan, arkasından e-ATAK, Otonom e-ATAK ve sonrasında da 10-12-18 metre e-ATA modellerimiz ile elektrikli mobilite dönüşümüne öncülük ettiğimiz Karsan Electric Evolution stratejimizle yepyeni bir lig de mücadele etmeye başladık. Karsan olarak gerek geliştirip ürettiğimiz ileri teknolojili modellerimiz gerekse toplu ulaşımın elektrikli dönüşümünde oynadığımız öncü rol ile geleceğin mobilitesinde hep bir adım önde olmak için çalışıyoruz. Endonezya’daki iş birliğinin hayata geçmesiyle Malezya’dan Filipinler’e,  Vietnam’dan Singapur’a kadar bir çok farklı pazarı Karsan markalı elektrikli araçlarımızla tanıştırmayı amaçlıyoruz.

Endonezya’nın ve Jakarta toplu ulaşım firması TransJakarta’nın 2030 yılına kadar toplu taşıma ağını elektrikli minibüs ve otobüslere geçirme hedefleri doğrultusunda oluşabilecek fırsatlar için Karsan ve CREDO GROUP arasında ortaklaşa bir proje başlattık. 2030’a kadar gerçekleştirilmesi hedeflenen ve on binlerce araç ile milyar dolar büyüklüğündeki Jakarta şehrinin elektrikli toplu taşıma dönüşümünün büyük kısmını bu iş birliği doğrultusunda gerçekleştirme hedefindeyiz. Jakarta yanında diğer Endonezya şehirlerinden de bir bu kadar potansiyel bekliyoruz.

Jakarta yanında diğer Endonezya şehirlerinden de bir bu kadar potansiyel bekliyoruz. Ülkemizin ihracatına ve iki ülke arasındaki iş hacmine katkısı olacak bu iş fırsatında 2 kademeli bir plan üzerinde ilerlemeyi arzu ediyoruz. Öncelikle ilk araçların satışının Türkiye’de üretilen tamamlanmış araçlar ile yapılması planlanırken daha sonrasında ise SKD tipi (yarı demonte) bir üretim tesisi kurularak yüksek oranda Türkiye’de tamamlanmış sağdan direksiyonlu araçların Endonezya’da tamamlanması ve çevre ülkelere satışta avantaj elde edilmesini amaçlıyoruz. Şayet hedeflerimizi yerine getirebilirsek Karsan olarak bu coğrafyada da Türk otomotiv endüstrisini başarıyla temsil edecek olmaktan ötürü büyük heyecan duyuyoruz” açıklaması basın bülteninde yer aldı.

Benzer yazılar