Daimler’den yeni Setra MultiClass 500 LE serisi

Daimler’den alçak tabanlı yeni şehirler arası otobüs serisi: Yeni Setra MultiClass 500 LE.

Türkiye’de, Hoşdere Otobüs Fabrikası’nda üretilecek, uzunlukları 10,51 ila 14,52 metre arasında değişen 4 modelden oluşan ve hibrit modül seçeneği sunulan yeni alçak tabanlı otobüsleri ile Setra, şehirler arası segmentte yeni bir sayfa açıyor.
Ağırlığı yaklaşık 300 kilogram azaltılmış MultiClass 500 LE serisinin 12 m’lik modeli MultiClass S 515 LE’nin standart versiyonunda ağırlığı 12 tonun altında. Bu, aynı dolulukta daha düşük yakıt tüketimi veya yolcu koltuğunda artış anlamına geliyor, 6 yolcunun daha taşımak mümkün olabiliyor.
İsteğe bağlı olarak ikinci nesil Predictive Brake Assist 2 ile sunulabilen MultiClass 500 LE için her iki tarafa takılan Sideguard Assist 2 dönüş asistanı gibi çeşitli sürücü destek sistemlerinin de hazırlık aşamasında olduğu bildirildi.
Uzunlukları yaklaşık 12 ve 13 metre olan geleneksel 2 dingilli araç boyutlarının üretimine 2023 sonbaharından itibaren başlanması planlanıyor. Kompakt S 510 LE ve 3 dingilli S 518 LE’nin 2024’ün başından itibaren takip etmesi bekleniyor.

Yeni Setra seçenekleri

Yeni Setra MultiClass 500 LE serisi otobüsler alçak girişli (LE) araçlar olarak, alçak zemin rahatlığı ve seyahat konforunu birleştiriyor. Model uzunlukları 10,51 ila 14,52 metre arasında değişiyor. Setra, bunların şehir içi ulaşımdan, seyrek nüfuslu bölgelerde şehirler arası uzun mesafe taşımacılığına kadar geniş bir uygulama yelpazesi için tasarlandığını belirtiyor. Buna göre otobüsler hem sınıf 1 (Şehir içi servis otobüsü) hem de sınıf 2 (Şehirlerarası otobüs) olarak kaydedilebilir.

Modüler yapılı yeni seride, 2.710 mm’lik ön çıkıntı ve 3.300 mm’lik arka çıkıntı tüm araçlarda aynı. Tahrik aksının önündeki kapı konumları da tahrik aksının tekerleğinin merkezine 1.540 mm’lik bir mesafade. Sadece otobüs modellerinde dingil mesafesi ve dingil sayısı değişiyor.

Yeni model serisinde şu modeller bulunuyor:

– MultiClass S 510 LE: Yeni kompakt şehirlerarası otobüs. 4.500 mm’lik dingil mesafesine,10,51 m uzunluğa ve 17,3 m dönüş çapına sahip araç, maksimum 39 koltuk kapasitesi ile olağanüstü çevik ve kompakt bir otobüs olarak niteleniyor ve dar, engebeli yollar, dolambaçlı dağ geçitleri için ideal olduğu, aynı zamanda dar, eski şehirler veya yolcu hacmi düşük servisler için de yolcu taşımacılığında kullanılabileceği belirtiliyor.

– MultiClass S 515 LE: 12,21 metre uzunluğunda, 2 dingili, 51 adede kadar oturma yeri olabilen, geleneksel formatta alçak girişli bir araç. Kentsel ve kırsal alanlarda hemen hemen her türlü uygulama için çok yönlü kullanıma uygun.

– MultiClass S 516 LE: 12,92 metre uzunluğunda, 2 akslı, maksimum 55 koltuk kapasitesi olabilen, şehirlerarası otobüs, servis ve okul otobüsü ve şirket taşımacılığı için maksimum karlılık sağlayan bir araç.

– MultiClass S 518 LE: 63 koltuğa kadar oturma kapasitesi sunabilen alçak giriş segmentinde bir dev. Bu yeni model serisindeki en uzun Setra, 3 aks boyunca 14,52 metre uzunluğa sahip. Yoğun servisler ve okul gezilerinin yanı sıra uzun şehirler arası yollar için uygun.

Motorlar

Yeni Setra MultiClass 500 LE’nin 2 dingilli modellerinde OM 936 sıralı 6 silindirli 7,7 litrelik motor görev yapıyor. 220 kW (299 hp) ve 1200 Nm tork veya 260 kW (354 hp) ve 1400 Nm olmak üzere iki çıkış seviyesinde mevcut. Üç dingilli MultiClass S 518 LE, OM 470 sıralı 6 silindirli motor ve 10,7 litre hacme sahiptir. 1900 Nm’lik güçlü bir torkla 290 kW (394 PS) güç sağlar.

Güç iletimi seçenekleri

Güç iletimi için çok çeşitli şanzımanlar mevcuttur. GO 190 manuel şanzıman ve tam otomatik GO 250-8 PowerShift manuel şanzıman (yalnızca 260 kW/354 hp güç seviyesi), iki dingilli varyantlar için mevcuttur. İşletmeler otomatik konvertörlü kavrama ünitesi istiyorsa, önceki modele göre optimize edilmiş tüketim ve daha uzun hizmet ömrü sunan 6 vitesli ZF Ecolife 2 ile ikinci bir aşırı hız ve 7 vitesli yeni Voith Diwa NXT şanzıman arasında seçim yapabilirler .
Üç dingilli MultiClass S 518 LE için müşteriler, tam otomatik GO 250-8 PowerShift manuel şanzıman ve ZF Ecolife 2 otomatik konvertör debriyaj ünitesi arasında seçim yapabilir.

Öngörülü Aktarma Organı Kontrolü (PPC) şehirler arası taşımacılıkta kullanıma sunuldu

Tam otomatik GO 250-8 PowerShift şanzımanla birlikte sürücü, Predictive Powertrain Control (PPC) hız sabitleyicinin en son sürümü tarafından destekleniyor. Topografyaya uyarlanmış otomatik vites sistemine bir sürüş stili entegre ediyor. Daimler Buses, otoyollara ek olarak, PPC’nin genişletilmiş harita bilgilerinin artık Avrupa’daki neredeyse tüm köy yollarını kapsadığını belirtiyor.
PPC, kavşakları ve trafik çemberlerini dikkate alır ve uyarlanabilir hız sabitleyici ile bağlantılıdır. Kaydedilen haritalara bağlı olarak PPC, kasaba ve şehirlere girerken ve ayrıca dar yarıçaplı köy yollarının ilerisinde veya kavşaklar ve durma veya geçiş hakkı noktaları gibi engellerde hızı otomatik olarak düşürür.

Çeşitli bileşenler ağırlığın azalmasına katkıda bulunur. Önceki modelle karşılaştırıldığında geliştiriciler, dengeleyicilerin ön ve arka akslara ve hava yaylarına değiştirilmiş bir bağlantısıyla, örneğin beyaz gövdede 80 kilogram, iç kısımda 65 kilogram, şaside yaklaşık 50 kilogram kazandılar. plastik pistonlu ve ısıtma/havalandırma/klima ünitesinde yaklaşık 30 kilogram ve aks tahrikinde 17 kilogram.

Hafif hibrit versiyon portföyde

Opsiyonel hibrit modül ile birlikte OM 936 ile MultiClass 500 LE daha da ekonomiktir. Aktarma organlarındaki motor ile şanzıman arasına disk şeklinde bir elektrik motoru yerleştirilmiştir. Otobüs aşırı çalışma veya frenleme modunda çalışıyorsa, elektrik motoru bir alternatör görevi görür ve yakıt tüketmeden elektrik üretir. Elektrik enerjisi, süper başlıklar olarak da adlandırılan çatıdaki iki depolama modülünde depolanır. Kalkış gibi yük durumlarında, 14 kW elektrik motoru (Citaro Hybrid’de kullanılanla aynı olması muhtemeldir) içten yanmalı motoru üst kapaklardan gelen enerjiyle destekler. Yükten kurtulur ve bu nedenle daha az yakıt tüketir.

Modüler bir platform

Yeni model serisi modüler bir sistem olan Setra’ya dayanmaktadır . 2.710 milimetrelik ön çıkıntı ve 3.300 milimetrelik arka çıkıntı tüm araçlarda aynıdır. Tahrik aksının önündeki kapı konumları da tahrik aksının tekerleğinin merkezine 1.540 milimetrelik bir mesafeyle aynıdır. Sadece dingil mesafesi ve dingil sayısı değişir.

– MultiClass S 510 LE: Yeni kompakt şehirlerarası otobüs. Sadece 4.500 milimetrelik dingil mesafesi ve 10,51 metrelik uzunluğun yanı sıra 17,3 metrelik dönüş çapı ve maksimum 39 koltuk kapasitesi ile olağanüstü çevik, kompakt otobüs dar, engebeli yollar, dolambaçlı dağ geçitleri için ideal, aynı zamanda dar, eski şehirler veya yolcu hacmi düşük servisler.

– MultiClass S 515 LE: 12,21 metre uzunluğu, iki dingili ve 51 adede kadar oturma yeri ile bu, geleneksel formatta alçak girişli bir araçtır, kentsel ve kırsal alanlarda hemen hemen her türlü uygulama için çok yönlüdür.

– MultiClass S 516 LE: 12,92 metre uzunluğunda, iki akslı, maksimum 55 koltuk kapasitesi ve dolayısıyla şehirlerarası otobüs, servis ve okul otobüsü ve şirket taşımacılığı için maksimum karlılık sağlar.

– MultiClass S 518 LE: 63 koltuğa kadar oturma kapasitesi açısından alçak giriş segmentinde bir dev. Yeni model serisindeki en uzun Setra, üç aks boyunca 14,52 metre uzunluğa sahip. Bu otobüs, yoğun servisler ve okul gezilerinin yanı sıra uzun şehirlerarası yollarda uzmanlaşmıştır.

Yeni Setra MultiClass 500 LE’nin tasarımı

Yeni alçak girişli aracın dışı iki araç bölümüne ayrılmıştır. Üreticiye göre, yolcu alanının ön ve arka koltuklar olarak net bir şekilde ayrılması, yeni şehirlerarası otobüslerin dışının daha hafif görünmesini sağlıyor. Her iki segment de geniş bir dikey profille birbirine bağlanmıştır. Dışı araç rengine boyanmış alüminyum panel ile kaplanmıştır.
Öndeki koyu, yuvarlak A sütunları ve arkadaki benzer şekilli köşe profilleri sayesinde, geleneksel açısallık burada yumuşak ve akıcı şekillere dönüşüyor.
Setra, tavanın şehirlerarası otobüsün gövdesinin üzerinde süzülüyor gibi göründüğünü söylüyor: “Sonuç, geleneksel şehirlerarası otobüslerin sadeliği olmadan, sektörde eşi benzeri olmayan, havadar, hafif bir tasarım oldu. Bu görünüm, müşteriler yan camlar için iki renk tonu seviyesinden daha koyu olanı seçtiklerinde özellikle çarpıcıdır”.
Önde MultiClass 500 LE, markanın mevcut tur otobüsleriyle tanıttığı yeni Setra ayırt edici görünümünü alıyor (krom kaplı marka yazısı siyah ön montaj plakası ve standart tam LED lambalı siyah farlar).
Farların üzerindeki yeni LED aydınlatma elemanları kaşları andırıyor . Dönüş sinyal lambalarını, boşluk lambalarını ve gündüz farlarını birleştirir. Yeni nesil Setra tur otobüslerinden geliyorlar.

Predictive Brake Assist 2’nin ikinci nesli

Otobüste, 2024 baharından itibaren yeni Setra MultiClass 500 LE’nin tüm modelleri için isteğe bağlı olarak sunulan ikinci nesil Predictive Brake Assist 2 bulunuyor. Elektronik Stabilite Kontrolü (ESP), Kilitlenmeyi Önleyici Fren Sistemi (ABS) ve kayma önleyici kontrole katılacak.
Önleyici Fren Yardımı 2, yayalar ve bisikletliler dahil olmak üzere sabit ve hareketli nesnelere yanıt vermek için yakın ve uzun menzilli radar sensörleri ile bir kamera kombinasyonunu kullanır. Sistem aynı anda birden fazla nesneyi işleyebilir. Ayrıca, trafik işaretleri, park etmiş araçlar veya bitişik ve zıt şeritlerdeki trafik gibi yolun dışındaki nesneler, sistem sınırları çerçevesinde daha da iyi algılanır ve böylece yanlış uyarılar en aza indirilir, diyor üretici.
Sürücü destek sistemi, orta ekranda kırmızı bir uyarı kullanarak sürücüyü sabit veya hareketli nesnelerle çarpışma konusunda hem görsel hem de sesli olarak uyarır. Aynı zamanda kısmi frenleme ile otomatik olarak bir frenleme manevrası başlatır . Sürücü müdahale edene, durum artık kritik olmayana veya otobüs durana kadar kısmi frenleme uygulanır. Bir dizi uyarı ve fren uygulaması, tam olarak düzenli serviste kullanılmak ve böylece ayakta duran yolcuları korumak için tasarlanmıştır.

Yeni Setra MultiClass 500 LE’nin değişkenliği

Peki ya kapı seçimi? Birinci giriş için, 900 ve 1.150 milimetrelik iki genişlikte tek kanatlı bir kapı ve ayrıca yeni bir ek olarak daha da geniş bir çift kapı ve 1.380 milimetre geçiş genişliği mevcuttur. İkinci giriş tek kanatlı veya çift kapılı (1.150/1.380 milimetre) olarak seçilebilir. İlk kez, tüm modellere istek üzerine arka aksın arkasında (900 milimetre genişliğinde) üçüncü bir kapı da takılabilir . Tüm kapılar zemine kadar camlıdır.
Şirketler dışa doğru döner kapılar, içe döner kapılar ve açılır/sürgülü kapılar arasında seçim yapabilir. Kapı varyantına ve lastik ebadına bağlı olarak, ikinci girişte mekanik katlanır rampa, elektrikli ve mekanik rampa kombinasyonuna sahip çift rampa ve elektrikli kayar rampa da mevcuttur.

Ya katlanır rampalar?

İlk kez, birinci kapı için mekanik bir katlama rampası da mevcuttur . Bu, platformsuz varyantlarda mümkündür, çünkü gerekli koridor genişliği o zaman mevcuttur, böylece tekerlekli sandalye kullanıcıları ikinci girişin karşısındaki özel amaçlı alana güvenli bir şekilde gidebilirler. Tekerlekli sandalyeler, pratik mantar başlı konektörler ve emniyet kemerleri veya platformlara gömülmüş emniyet kemerleri ile güvenli bir şekilde bağlanabilir. Alternatif olarak, hareket yönünde sağ tarafta özel amaçlı bir alana sahip olmak mümkündür.

Birinci girişte ön kısımda “diz çökme” dahil olmayan giriş yüksekliği, şehir içi otobüsler için 275/70 R 22.5 lastikler için 311 ila 314 milimetre arasındadır. 295/80 R 22.5 şehirlerarası otobüs lastikleri ile 355 ila 358 milimetreyi geçmiyor.

Klima, birçok varyant

Yaklaşık 2.600 milimetrelik ayakta durma yüksekliği ve rahat oturma alanı ile mevcut alan miktarına ek olarak, klima kontrol sistemi yeni otobüslerde konfor sağlıyor. Yan camlar tek camlı veya çift camlı olabilir.

İklim kontrolü isteniyorsa, operatörlerin seçeneği vardır. İlk aşama, klimalı bir sürücü kokpitidir. Ilıman iklime sahip bölgelerde yolcu bölümünün sıcaklık kontrolü yeterliyse, tavana monte edilen iki klima modülüne ve her biri 12 kW çıkışa sahip EvoCool light Basic adlı yeni bir versiyon idealdir. Bu durumda, hava çıkışları, orta koridorun üzerinde klima modüllerinin alt tarafında merkezi olarak düzenlenir. Klasik EvoCool Basic tavana monte klima sistemi modele bağlı olarak 32 ila 39 kW çıkışla çalışır. Bu durumda soğutulan hava, yolcu bölmesindeki hava çıkışları olan tavan kanalları aracılığıyla dağıtılır. Özel donanım olarak, yeni MultiClass 500 LE’nin çok yönlülüğünün bir başka örneği olarak, tavana monte klima sistemi ile bağlantılı olarak araca hava memeleri ve okuma lambaları donatmak mümkündür. Tüm klima sistemleri standart olarak antiviral filtrelerle donatılmıştır.

Setra MultiClass 500 LE kokpit seçenekleri

Seçilebilecek üç varyant vardır: İlgili uygulama için özel olarak hazırlanmış Cockpit City (şehir), Cockpit Basic City (şehir/şehirler arası) veya Cockpit Basic (şehirler arası). Standart olarak hepsinde, opak plastik veya akrilik camdan yapılmış kapalı bir arka panel ve sürücü kabini kapısı bulunur. Uçağa binen yolcuları kabartmalı marka yazısı ile karşılar ve talep üzerine tam yüzeyli camlara kadar koruyucu bir ekranla donatılabilir.

Sürücü koltuğu için iki farklı model mevcuttur. Koltuklar dört farklı pozisyonda takılabilir. Çeşitli şekillerde ayarlanabilirler ve iklim kontrolü de dahil olmak üzere bireysel olarak özelleştirilebilirler.

Standart versiyon, şehirler arası kullanım için Cockpit Basic’tir. Düzenli hizmet için yazarkasa ve ödeme sistemlerinin montajı için pratik olarak tasarlanmıştır. Sürücü mahalli üzerindeki saklama bölmelerine sahip yeni, isteğe bağlı iletişim bölmesi elektronik cihazları barındırır. Önceki modele göre önemli ölçüde büyütüldü.

İletişim bölmesine alternatif olarak, sürücü için bir eşya koyma bölmesi temin edilebilir. Bagaj rafları sipariş edildiğinde ön bölümde sol ve sağ tarafta eşya gözleri de mümkündür.

Frenlemeye odaklan

Sürücü, kolu çekerek veya “P” düğmesine basarak el frenini manuel olarak etkinleştirir. Ya gaz pedalına basarak ya da “P” düğmesine tekrar basarak park frenini serbest bırakırlar. Entegre tutma işlevi, araç hareketsizken fren pedalına daha kuvvetli basılarak etkinleştirilir. Sürücü gaz pedalına tekrar basana kadar servis freni bırakılmaz. Yokuşlarda kalkış yaparken, sistem ek olarak entegre kalkış yardımı ile sürücüyü destekler. Son olarak, MultiClass 500 LE sabitken, sürücü emniyet kemerini çözdüğünde ve koltuğundan kalktığında el freni isteğe bağlı olarak otomatik olarak etkinleştirilir. Bu, otobüsün istem dışı kaymasını önler.

360 kuş görünümü mevcut

İsteğe bağlı 360° kamera sistemi, manevra yaparken ve dar alanlarda mükemmel çepeçevre görüş sunar. Bu sistem sayesinde sürücünün görmesinin zor veya imkansız olduğu alanlarda yoldan geçenler, bisikletliler ve engeller de tespit edilebiliyor. Önde, arkada ve yan camların üzerinde bulunan toplam dört kamera, aracın yakın çevresini algılar ve dolaylı 360° çepeçevre görüş sağlar. Karşılık gelen kuş bakışı görüntü, A sütunundaki 10 inçlik bir monitörde görüntülenir. Ekran iki bölüme ayrılmıştır. Aralarından seçim yapabileceğiniz beş farklı görünüm vardır: Tam formatta kuşbakışı görünümünden 360° ve isteğe bağlı olarak ayrı kameralardan alınan görüntülerle desteklenir. Ekrandaki ikinci görüntü sürüş durumuna bağlıdır: Hangi sinyal lambasının etkinleştirildiğine veya geri vitese takılı olup olmadığına bağlı olarak, görünüm otomatik olarak ilgili tarafa geçer.

Sürücü ayrıca ekrandaki menüden gerekli görüntüyü seçebilir. Yakl. 30 km/h ve geri giderken her zaman kullanılabilir. Otobüsün ön ve arka kenarlarındaki işaretlerin yanı sıra önerilen bir sürüş yolu, sürücülerin yönünü bulmasını kolaylaştırır. Görüşler, yaklaşık beş ila altı metrelik bir mesafeye kadar bir görüş alanını yansıtır ve bitişik şeritleri kapalı tutar.

Geri sürüş için ortam aydınlatması, manevra için önemli bir destek olarak da mevcuttur. Çapraz olarak arkayı gösteren karşılık gelen LED ışıklar, tahrik aksının tekerlek davlumbaz kanatlarına monte edilmiştir.

Söylemeye gerek yok, MultiClass 500 LE, devrilme testi için ECE R 66.02’ye uygun spesifikasyonları karşılar ve istek üzerine ECE R 29’a göre sarkaç darbe testinin gerekliliklerini gönüllü olarak karşılar.

Süspansiyonlara bir bakış

Süspansiyon bileşenleri bilinen boyutlara dayanmaktadır. Şimdilik bu, diğer Daimler otobüslerinde ve tur otobüslerinde de kullanılan ZF RL 82EC alçak tabanlı ön aks için geçerlidir. Sessiz ve yakıt tasarrufu sağlayan RO 440 hipoid tahrik dingili, konforlu bir gezi otobüsü dingili. Artık farklı uygulamalara ve şanzımanlara uyacak şekilde i=3,1’den i=5,87’ye kadar daha fazla dişli oranı varyantı mevcuttur. Bu, MultiClass 500 LE’nin her zaman mükemmel bir şekilde uyarlanmış aktarma organlarıyla çalıştığı anlamına gelir. Son olarak, MultiClass S 518 LE’nin üçüncü aksı, bağımsız tekerlek süspansiyonuna sahip, aktif olarak yönlendirilen bir arka akstır.

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar