Tasarruf teknolojileri devrede

Renault Trucks, T, T High, C ve K serisi çekici ve kamyonlarını yeni DE11 ve DE13 motorlarla donatıyor. Gelişmiş teknolojiler, yeni şanzımanlar ve özel hizmetlerin entegrasyonuyla birleştiğinde bu motorlar, yakıt tüketimini %10’a kadar azaltabiliyor.

Renault Trucks teknolojik gelişim ve evrimini yeni 11 ve 13 litre Euro VI Step E, DE11 ve DE13 motorlar ile sürdürüyor. Motorlarda yanma teknolojisinde geliştirmeler, yanzımanlarda iyileştirme ve özel hizmetlerin entegrasyonu ile birleştiğinde Renaultlar önceki nesil Renault Trucks motorlarına kıyasla %10’a kadar yakıt tasarrufu sağlayor.

Elektrik ve alternatif yakıtlardan çokca söz edilsede dizel motorların piyasadaki krallığı sürüyor. En sorunsuz alternatif olan dizel motorlarını geliştirmeye devam Renault Trucks’ın yeni nesil Euro VI Step E motorları DE11 ve DE13, yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltan yeni teknolojiler ile donatıldığı duyurdu.

DE11 ve DE13 motorları, daha iyi yanma performansı için patentli Dalga Piston teknolojisine sahip. Bu çözüm, alevleri yanma odasının içine yeniden yönlendirerek mevcut oksijenin kullanımını optimize ediyor ve böylece yanmayı iyileştiriyor. Motorlar ayrıca, yeni yanma performansına uyarlanan, yüksek hassasiyetli yeni enjektörlerle donatılıyor.

Renault Trucks, verimliliği artırmak üzere bağlantı kolları, pistonlar ve krank milini yeniden tasarlayarak ve karter gazı kontrolünü optimize ederek sürtünme kaybını azaltmak için de çözümler üretiyor. İyileştirilmiş tepki süresine sahip yeni yüksek performanslı bilye yataklı turbo şarj ve düşük viskoziteli yağ ile birleştirilmiş değişken akışlı bir yağ pompası da bulunuyor. Ayrıca Renault Trucks, optimize edilmiş art işletme sistemi ve yeni bir motor kontrol ünitesi kullanıyor.

Yakıt tasarrufu motor için Turbo Compound

Turbo şarjın aşağı akışına yerleştirilmiş ek bir türbin, egzoz gazlarında kalan enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürüyor ve bunu ek motor torku şeklinde krank miline iletiyor.Bu nedenle Turbo Compound, daha düşük motor hızlarında, daha yüksek tork seviyelerine ulaşılmasını sağlıyor. Otoyolda, hız sabitleyici altında ve yokuş yukarı sürüşlerde vites küçültmeye gerek kalmadan sabit bir hız korunabiliyor.

Daha fazla yakıt tasarrufu için Renault Trucks, manevra kabiliyetini azaltmadan en iyi motor verimliliğiyle bölgede geçirilen süreyi en üst düzeye çıkaran Akıllı Tork Kontrolü çözümünü tercih ediyor.Optimum performans için Renault Trucks T, T High ve C modelleri, manevra kabiliyetinden veya ticari hızdan ödün vermeden önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlayan Turbo Compound teknolojisine sahip DE13 TC motor ile opsiyonel olarak donatılabiliyor.

Şanzımanda geliştirildi

Çekici ve kamyonlarda yakıt tüketimini düşürmek, daha sarsıntısız ve daha hızlı vites geçişleri için şanzımanlarda yapılan geliştirme ve iyileştirmelerde sürüyor. Renault Trucks Optidriver şanzımanlarda yeni bir hesaplayıcı, yeni kontrol yazılımı ve yeni bir debriyaj pedalı kumandası ile daha yüksek bir randıman sağlıyor. Vites değiştirmeyi optimize etmek ve yakıt tasarrufunu artırmak için yolun topoğrafyasını kullanan Optivision öngörülü hız sabitleyiciyi de geliştirmeye devam ediyor.

Optifleet

Öte yandan, filolarının yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını izleme ve iyileştirme çabalarında taşımacılık profesyonellerini desteklemek için çözümler sunuyor. Optifleet filo yönetim yazılımı (Kontrol modülü), her aracın yakıt tüketimini izliyor ve tüketimi azaltmak için önlem alınabilecek alanları belirlemek için sürüş stillerini analiz ediyor. Renault Trucks ayrıca, yakıt tüketiminin kontrol altında tutulmasını sağlamak üzere rasyonel sürüş ilkeleri ile ilgili eksiksiz bir eğitim programı da sunuyor.

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar