Mercedes-Benz Trucks araçlarındaki yeni güvenlik sistemlerini dünya lansmanı ile tanıttı

Slider-Altı

Dönüş asistanı (Active Sideguard Assist) için tamamlayıcı olarak otomatik fren fonksiyon desteği Haziran 2021 tarihinde araçlara gelecek. Bu sistem Actros ve Arocs araçları için dönüş asistanına sonradan eklenecek. Ayrıca Haziran 2021 tarihinden itibaren yeni araçlardan Actros damperler için bu yeni sistem olacak. Active Assist 2 sistemi bir acil stop (Durma) fonksiyonuna sahip. Bu sayede çekici acil bir durumda otomatik olarak araç durana kadar frenleme yapacak. Yeni sistem Haziran 2021’den itibaren araçlarda olacak.

Şimdiye kadar Mercedes Benz Trucks kamyonları ve çekicileri araç güvenliğini arttırma söz konusu olduğunda sektörün öncüsü olmuştu. Şirket yıllardır Ar-Ge çalışmalarına milyonlarca Euro yatırım yapıyor ve bu sayede sürücüler asistan sistemleri ile çalışmalarında desteklenmiş oluyorlar. Bu şekilde trafikteki diğer araçlarında güvenliği desteklenmiş oluyor. Bu konularda yapılanlar için son örnek otomatikleştirilmiş Sideguard Assist sistemi. Her kazanın fazla olduğu düşünüldüğünde kazaları engellemek veya en azından bunun sonuçlarının herkes için daha hafif atlatılması çok önemli.

Burada sürücüye çok önemli destek veren asistan sistemleri anında riskli durumu veya sürüşü algılayıp aktif bir şekilde destek veriyorlar. Sürücünün tam sorumluluğu yine de kaybolmuyor tabiî ki. Almanya’nın kara nakliyesi ve ulaşım odası ve ayrıca Kravag sigortanın yaptıkları çalışmalarda 1.000 adetten daha fazla araçta sürücü asistan sistemleriyle donatılmış olan çekicilerde yaptığı çalışmalarda %34 oranında daha az kaza riski yaşadıkları belgelenmiş bulunuyor.

ABA 5 yani Active Brake Assist acil fren destek sisteminin beşinci versiyonuyla, araç dönüşlerinde yayalar ve bisikletliler çok çabuk algılanıyor ayrıca MirrorCam adlı kamera/ayna görüntüsünde güvenlik önemli oranda daha da arttırılmış bulunuyor. Bilhassa Actros çekiciler en son çıkan versiyonlarında ve Arocs modellerin önemli bir çoğunluğunda bu sistemler bulunuyor. Bu asistan sistemleri şu anda çekici ve kamyonlardaki en üst derece güvenlik önlemi olarak çalışıyor.

Yeni ; Active Sideguard Assist otomatikleştirilmiş fren fonksiyonu sağlıyor

Ağır vasıta ile bir şehirde giderken kısmen dar sokaklar ve etrafı tam görünemeyen kavşaklar ile birçok sürücü için çok fazla zorlama oluyor. Bilhassa çekiciler sağa veya sola dönerken yayalar ile bisikletlileri göz altında tutmak çok zorlaşabiliyor. Burada problem korumasız olan yayalar ve bisikletlilerin kamyonun kendilerini bazı durumlarda hiç göremeceğinin bilincinde olmamaları. Buna ilave olarak ağır vasıtaların uzun dingil aralıkları ve römorkları ile diğer ulaşım katılımcıları tarafından sağa ve sola döneceklerinin hemen anında algılanamaması oluyor. Ağır vasıtalar ilk olarak doğrudan kavşağa giriyorlarki bunun sebebi de çekicinin ve römorkunun dönüşe hazır hale getirilmesinin gerektiği oluyor.Çekicinin sağında yer alan bisikletliler veya yayalar ağır vasıtaları gördüklerinde bunların hemen döneceklerini düşünemiyor veya o anda algılamıyorlar.

Aktif sistem müdahalesi bazı durumlarda hayat kurtarıyor

Active Drive Assist 2 sistemi acil fren ile durma fonksiyonuna sahip.

Kritik bir durumda şirket tarafından geliştirilen dönüş asistanı Actros, Arocs veya Econic için 2016 yılından beri kullanılabiliyor. Bu sistem aracın sağ tarafındaki bir motorsiklet, bisiklet veya yayayı anında algılıyor sürücüyü haberdar ediyor. 2021 yılı haziran ayından itibaren dönüş asistanına ilave olarak Active Sideguard Assist (ASGA) sistemi de kullanılabilecek. Eğer sürücü dönüş esnasında en fazla saatte 20 kilometre hızla gidiyorsa ve aracın sağında hareket eden bir motosiklet, bisiklet veya yaya varsa, sistem kendiliğinden acil fren yapıyor ve araç durana kadar fren yapmaya devam ediyor.

ASGA sistemi trafikte tehlike riskini algıladığında sürücü alarmlara uygun araç kullanmadığında acil olarak frenleme yapıyor. Ayrıca ASGA sistemi aracın dümenleme açısını algılayarak acil fren için müdahale etmesi gerektiğini anında algılıyor ve olası bir kazayı hemen engelliyor. Mercedes Benz bu sistemi dünyada ilk defa küresel çapta sunan marka. Bu sayede yaralanma ve ölümlerin daha az olması isteniyor.

Araç bu yeni sistem sayesinde önündeki araca olan mesafesini otomatik olarak ayarlayabiliyor, ivmelenebiliyor, dümenleme yapabiliyor. Tabi bunlar için yeterli viraj açısı veya asfalt üzerindeki işaretlemeler olduğunda bunlar otomatik olarak algılanıyor. Önündeki araç ile olan mesafe sisteme girilmiş olan mesafe olduğunda sistem sabitlenmiş hıza kadar ivmelenme gerçekleştirebiliyor.

Sistemler karayollarında ve şehir içinde çalışıyor

Sistem sürücü sürücünün sağlığından ötürü artık aracın sürüşüne müdahale edemediğinde ilk olarak optik ve akustik olarak alarm veriyor ve sürücünün ellerini aracın direksiyonuna koymasını bekliyor.

Sürücü 60 saniye içerisinde hiçbir hayat belirtisi göstermediğinde, sistem bulunduğu şerit içersinde aracı acil olarak frenliyor ve aracı durdurduktan sonra otomatik olarak elektronik el frenini çekiyor. Aracın kapıları açılıyor ve bu sayede ambulansdan gelenler sürücüye ulaşabiliyor.

Active Brake Assist 5 sistemi, Active Sideguard asist ve otomatik acil fren destek sistemi yani ABA 5 ile birlikte acil fren destek sistemi, Aracın Radar Sistemleri ve kamera sistemleri hareket eden yayayı tesbit ettiğinde saatte 50 kilometre hıza kadar otomatik olarak tam bir fren yapıyor.

Sistemler aracın önünde giden araç yüzünden olası bir kaza riskini hemen fark ediyor. Bir yayanın yolda aniden korku yüzünden şok geçirip yürürken durmasını da algılıyor ve saniyede üç metrelik bir kısmi fren yapabiliyor. Bu kapasite zaten maksimum fren kapasitesinin yarısı oluyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir