Mercedes Consolidation Center; Yerli Tedarik Deniz Aşırı İhracat!

Dünya ağır ticari taşıt üretimi içinde üretim adetleri ve üretim merkezleri ile özel ve önemli bir konuma sahip olan Daimler lojistik süreçlerini iyileştirme geliştirme ve bütünleştirme çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Mercedes-Benz Türk, yerli tedarikçilerin kamyon ve otobüs üretim parçalarını tek noktada toplayarak çatı şirketi Daimler Truck AG’nin Brezilya ve Amerika’daki üretim tesislerine Türkiye’den direkt ulaşım sağlayacak ‘Consolidation Center’ı hizmete açtı.

Yeni merkez, deniz aşırı ihracat gerçekleştirmenin yanı sıra yerli tedarikçilerin küresel pazardaki rekabet gücünü artırmalarında kaldıraç görevi üstlenecek.  

Mercedes-Benz Türk, gerçekleştirdiği yatırımlarla tedarik zinciri operasyonlarına bir halka daha ekliyor. Bu kapsamda Mercedes-Benz Türk, deniz aşırı ülkelerdeki Daimler Truck tesislerine yerli tedarikçilerden temin edilen üretim parçalarının gönderimini sağlayacak Türkiye Consolidation Center’ı açtı. Yeni merkezin temel özellikleri ve işlevi ile ilgili bilgi verildi. 7000 m2 alana ve yüksek depolama raflarına sahip Consolidation merkezinde farklı tedarikçilerden gelen ve üretim amaçlı olarak kullanılacak olan parçalar depolanacak ve kullanılacağı üretim merkezine en kısa sürede ve farklı ürünler birleştirilerek konteyner taşımacılığı ile yollanacak. Her tedarikçinin gümrük ve mevzuat teslimat, farklı taşımacılarla çalışma stok oluşumunu bekleme ve bürokratik gibi süreçleri ortadan kaldırıyor. Bu durum stok maliyetleri ve stok devir hızını artırarak kazanç sağlıyacak. Mercedes fabrikaları ve consolidation merkezleri yazılım ve internet ağı ile süreçlerini tam zamanlı olarak planlayabilecekler. Ulaşım ve tedarik zinciri kopmalarında farklı merkezler birbirinin işlevlerini üstlenebilecek.

Küresel Sistemleri Başkanı Barış Pürsün

Daimler Truck AG Güç Aktarma Sistemleri Başkanı Yariş Pürsün açılış için şu ifadeleri kullandı: “Daimler Buses ağı içerisinde, en büyük entegre otobüs üretim tesisi olan Hoşdere Otobüs Fabrikası ve Mercedes-Benz Trucks’ın 3 büyük kamyon üretim tesisinden biri olan Aksaray Kamyon Fabrikası ile hizmet veren Mercedes-Benz Türk, Daimler Truck AG ağı içerisinde çok önemli bir konuma sahip. Bugün açılışını yaptığımız Consolidation Center ile de bu önemli konumu daha da pekiştiriyor. Bugüne kadar tedarik hacimlerine ve tedarik zinciri operasyonlarımıza bağlı olarak farklı zamanlarda 5 merkezimiz ile hizmet vermekteydik. Almanya, Amerika, Brezilya, Japonya ve Hindistan’daki merkezlere ilave olarak da bugün altıncı Consolidation Center’ın açılışını Türkiye’de yapmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Projenin hayata geçmesinde büyük katkı sağlayan Türkiye ve Almanya’daki çalışma arkadaşlarımı gönülden tebrik ediyorum” dedi.

Yerel Tedarikçilere yeni imkan

Mercedes-Benz Türk İcra Kurulu Başkanı Süer Sülün ise açılışta yaptığı konuşmada; “Bugün burada hep birlikte açılışını yaptığımız Consolidation Center, üretim kapasitesine sahip olup ihracat yapamayan veya halihazırda Almanya üzerinden diğer lokasyonlara dolaylı ihracat yapan yerel tedarikçilerimizin küresel arenaya açılmalarına büyük fırsatlar sunuyor. Bu merkez ile yerli tedarikçilerimiz kamyon ve otobüs üretim parçalarını Brezilya ve Amerika’ya daha kısa sürede ve daha kolay biçimde ulaştırma imkanına sahip olacak. Merkez, yerel tedarikçilerin ihracat hacimlerini artırarak ölçek ekonomisinden faydalanmalarına ve maliyet avantajı sağlamalarına da yardımcı olacak. Şu an 19 kişiden oluşan bir ekiple yönettiğimiz bu merkezden, Türkiye’deki yaklaşık 80 farklı tedarikçiden temin edilebilecek 600 farklı üretim parçası ile yıllık toplamda 400 konteynerlik gönderim yapmayı planlıyoruz. Tedarik zincirine ve yerel tedarikçilerimize katkı sağlayarak ülkemizin ekonomisine olan katkımızı da artırarak sürdüreceğiz” dedi.

Consolidation Center, Türk Tedarikçilere Küresel Rekabet Gücü

Mercedes’in küresel üretim merkezleri oluşturulan merkezlerle bütünleşiyor, tedarikçilerin yükleri azaltılıyor.
Mercedes Türkiyenin farklı noktalarında üretim yapan 80 tedarikçi ile çalışıyor. Bu tedarikçilerle 350 milyon Euro civarında bir ticari hacim oluşturuyor. Yeni merkezin bu hacmin korunması ve artışında etkili olması bekleniyor.

Yerel tedarikçiler, ürünlerini Almanya yerine Mercedes-Benz Türk Genel Müdürlük Kampüsü’nde yer alan Consolidation Center’a göndererek, ihracat prosedürlerine takılmadan Türkiye üzerinden deniz aşırı ihracat ile Brezilya ve Amerika’ya daha kısa sürede ulaştırabilecek. Mercedes-Benz Türk’ün çatı şirketi Daimler Truck AG’nin verimli ve daha sürdürülebilir tedarik zincirleri oluşturma stratejisine katkı sağlayacak olan merkez, yerel tedarikçilerin ihracat hacimlerini artırarak ölçek ekonomisinden faydalanmalarına ve maliyet avantajı sağlamalarına yardımcı olacak. Böylece küresel pazardaki rekabet güçlerini artırmalarına da katkıda bulunacak. Bununla birlikte merkez, yerel tedarikçilerin Mercedes-Benz Türk’ün küresel ağından faydalanmalarını sağlarken, istihdama ve ekonomiye katkı sunacak.

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar