Hyundai yakıt hücreli kamyon ile 1.000 kilometre menzil

Hyundai Ağır ticari araç pazarında yer alma çalışmalarını sürdürüyor. E mobilite, bağlantılılık, alternatif yakıtlar alanındaki gelişmeler Hyundai için pazara girme fırsatları oluşturuyor. Bu çalışmalara bağlı olarak Hyundai  Xcient yakıt hücreli kamyonundan ilk on adedini İsviçre’de yola çıkarıyor. Gelecekte kamyonlardan sonra aynı konsepte uygun çekiciler İsviçre’de görülecek. Çekicilerin 1.000 km menzilli olarak sunulacağı bildiriliyor.

İlk aşamada güncel olarak 10 adet Xcient yakıt hücreli kamyon İsviçre yollarına çıkmış bulunuyor. Bu yılın sonuna kadar Hyundai yakıt hücreli kamyonların İsviçre’de ki sayılarının elli adede ulaşması planlanıyor. Yakıt hücreli kamyonların müşteriler tarafından Eylül ayı itibarıyla seferlere başlatılması bekleniyor.

Hyundai Xcient yakıt hücreli kamyonlar İsviçre’ye ilk etapta 4×2 kamyon ve soğutucu kasalı veya kapalı kasalı olarak teslim ediliyor. Bu kamyonların romorklü olarak katar ağırlığı 34 ton.  Kamyon 400  kilometre menzile sahip olarak açıklanıyor. Kamyonlarda 32 kg kapasiteli yedi adet hidrojen deposu bulunuyor.  Depoların tam olarak boşalması durumunda yakıt ikmali için 20 dakikalık sürenin yeterli olduğu bildiriliyor.

1000 kilometre menzilli Çekici de 4×2 olarak yakında üretilecek

Kamyondaki yakıt hücreleri ise iki adet ve her birinin kapasitesi ise 95 kW. Yakıt hücresi sistemi bu şekilde 190 kW olacak. Bu sayede kamyon yeterli enerjiye sahip olarak alp dağlarındaki rampaları da rahatlıkla aşacak. Verilen bilgiler arasında kamyonların çalıştıracak firma, hidrojen tedariki, araç ve işletme ve taşıma fiyatları, araçların çalışacağı güzergahlar ve tescil ve trafiğe çıkış izinleri ile ilgili bilgiler yer almıyor.

Benzer yazılar