ZF’den Çarpışma Azaltma Sistemi

ZF birimlerinde olan ZF CVS şehir içi otobüsler için öncü bir Çarpışma Azaltma Sistemini (CMS Collision Mitigation System) piyasaya sürmeye hazır olduğunu duyurdu. Araçlar, bisikletler ve yayalar dahil olmak üzere diğer yol kullanıcıları ile önden çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için aktif frenleme sunan sistem, aynı zamanda frenleme momentumunun yolcular üzerindeki olumsuz etkilerine karşı da yardımcı oluyor. Otobüsün içinde ve dışında kaza ve yaralanma riskini azaltmaya yardımcı olan çözüm, şehir içi otobüs uygulamaları için özel olarak tasarlanmış

.

Çarpışma Azaltma Sistemi, önden çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için aktif frenleme sunarken aynı zamanda otobüs yolcularını acil frenlemenin olumsuz etkilerinden korumaya yardımcı olur. ZF CVS bölümü, ZF’nin eski Ticari Araç Teknolojisi ve Ticari Araç Kontrol Sistemleri bölümlerini birleştiriyor ve bu bölümler ZF’nin 2020 Baharında WABCO’yu satın almasının ardından oluşuyor.

Sistem ve bileşen uzmanlığını bir sonraki seviyeye taşıyan ZF, şehir içi otobüsler için özel olarak tasarlanmış ilk Çarpışma Azaltma Sistemini geliştirdigini duyurdu. Önden çarpışmaları önlemeye yardımcı olmak için aktif frenleme sunan sistem, aynı anda otobüs yolcularını ani frenlemenin olumsuz etkilerinden korumak için tasarlanmış. Yeni CMS, ZF’nin sistem geliştirme yeteneklerinin yanı sıra kapsamlı yazılım ve donanım uzmanlığını temel alarak yeteneklerinin altını çiziyor. Sistemin içten yanmalı (dizel, doğalgaz ve sentetik yakıtlar) motoru olan otobüsler ile birlikte elektrikili otobüsler içinde uygun olduğu belirtiliyor. Yeni sistemin öncelikle Avrupa’da kullanılması öngörülüyor.

ZF Araç Dinamiği Başkanı Philipp Helmich sistem hakkında “ZF’nin radar ve kamerayı merkezi bir işlem ünitesi ve fren sistemi ile birleştiren öncü bir çözüm geliştirmek için geniş kapsamlı yetkinliklerinden yararlanan City Bus CMS, Grubun Yeni Nesil Mobilite stratejisinin açık bir kanıtını temsil ediyor. ZF’nin Ticari Araç Çözümleri bölümü ile Ürün Grupları. “Sistem, şehir trafiğinde her zamankinden daha yüksek güvenlik seviyeleri için üreticilerin ve müşterilerinin açık ve acil talebini karşılıyor.”
“Hem elektrikli hem de geleneksel yakıtlı otobüslerin sürücüleri ve yolcularının yanı sıra yol kullanıcıları için gelişmiş, entegre güvenlik sağlamanın yanı sıra, ZF’nin kamyon ve otobüslerdeki Gelişmiş Sürücü Destek Sistemleri liderliğini önemli şehir içi otobüs pazarı segmentine genişletiyoruz. Gelişmiş fren sistemi teknolojisinin kullanılması, ilginç ve değerli bir kullanım durumu sağlayan karmaşık şehir içi otobüs uygulamaları ile güvenlik ve otonom sürüş için temel olarak önemlidir” diyor.

OEM’ler ve filo müşterileri için önemli bir değer sunan ZF’nin şehir içi otobüs CMS’si, hem yolcular hem de yol kullanıcıları için otobüs güvenliğini artırmada büyük bir adımı temsil ediyor. Bir kentsel ortamın karmaşıklığında tehlikeli trafik durumlarının hafifletilmesine yardımcı olmak, gelişmiş nesne algılama ve sınıflandırma dahil olmak üzere karmaşık durum analizi gerektirir. ZF’nin kapsamlı güvenlik sistemleri uzmanlığı üzerine inşa edilen ZF’nin City Bus CMS’si, şehir içi otobüs uygulamalarına uyarlanmış belirli özellikler ve işlevlerle, ağır kamyonlar için en son OnGuardMAX teknolojisinden yararlanıyor. Son teknoloji kamera ve radardan gelen verileri birleştirmek, trafik durumunun sürekli analizini sağlar. Yaklaşmakta olan bir çarpışma algılanırsa, sistem bir Ön Çarpışma Uyarısı (FCW) yayınlayabilir ve bir kazayı hafifletmek veya önlemek için otomatik olarak fren uygular.

ZF’nin aracın hızına ve ağırlığına göre hassas bir şekilde kalibre edilen gelişmiş frenleme yetenekleriyle birleştiğinde, ani frenlemenin yolcular üzerindeki olumsuz etkileri de en aza indirilebilir. ZF’nin ADAS’ı ile fren sistemi arasındaki kesintisiz etkileşim sayesinde, fren basıncı, frenleme kademesi boyunca dikkatli bir şekilde uygulanır ve yolcuların sarsılma ve dengesini kaybetme olasılığını azaltır.

Benzer yazılar