MAN eTGM inşaat malzemeleri taşıyor

Almanya’da inşaat malzemesi taşımalarında ilk akülü elektrikli kamyon kısa süre önce Stark Deutschland firması tarafından işletmeye alındı.

Hessen eyaleti tarafından ortak finanse edilen MAN eTGM, şehirlerdeki ağır mal trafiği için güvenilir bir karbonsuzlaştırma stratejisinin geliştirilmesi için gerekli verileri sağlayacak.

Maksimum 3.100 Nm tork sağlayan 264 kW (360 hp) elektrik motoruyla çalışan TGM 26.360 E LL’nin menzili, çalışma, iklim ve topografik koşullara bağlı olarak 200 kilometreye kadar. Hidrolik direksiyon, hava kompresörü ve klima gibi yardımcı üniteler elektrikle çalıştırılıyor ve isteğe göre enerji yönetim sistemi tarafından kontrol edilerek enerji tasarrufu sağlanıyor. 

Aküler, alternatif akımla 22 veya 44 kW şarj gücüyle veya 150 kW/800V doğru akıma kadar “yüksek güçlü şarj” olarak aküler şarj edilebiliyor. Ayrıca araça monte edilmiş 2,5 tona kadar taşıma yüküne sahip 13 kW’lık bir elektrik motoruyla çalışan forklift bulunuyor.

Araç için Raab Karcher’ın Frankfurt am Main ve Darmstadt şubelerine 55 kW şarj gücüne sahip şarj istasyonları kurulmuş. MAN eTGM turlarını orada başlatacak ve bitirecek.

Stark Deutschland, merkezi Kopenhag’da bulunan Stark Group’un bir parçası ve Almanya’nın önde gelen yapı malzemeleri satıcılarından biri. Yaklaşık 260 şubede, 6.000 çalışanla, yıllık 2,5 milyar Euro’luk bir ciro gerçekleştiriliyor.

Yapı malzemeleri satıcısı, Hessen federal eyaletinin sürdürülebilir taşımacılığı teşvik etme girişimleri kapsamında 29 Kasım 2021’de de 26 tonluk eTGM’yi işletmeye almıştı.

Benzer yazılar