Ağır ticarilere e-Aks

Cummins e-mobilite ve karbonsuzlaşmaya geçiş sürecinde ticari taşıt üreticilerinin güç sistemleri tedarikçisi olmayı sürdürecek. Cummins enerji değişim sürecinde taşıt üreticilerine pazarlarına, tasarım ve üretim tercihlerine uygun farklı çözümler sunuyor. Satın alma ve birleşmelerle Cummins’in bir parçası olan aksları ile ünlü meritor tarafından geliştirilen ePowertrain aks serisinin yeni ürünü 17Xe ePowertrain İngiltere’de piste çıktı.

Ağır ticari araçların e-mobilite ve carbonsuzlamasına yönelik yeni çözümler geliştirilmeye devam ediliyor. Güç sistemleri üreticisi Cummins bünyesine geçen Meritor liderliğinde oluşturulan proje ile otobüs ve kamyonlara yönelik bütünleşik bir güç ve aks sistemi geliştirildi. Sisteme ilişkin yayınlanan basın bülteninde aşağıdaki bilgiler yer alıyor.

430kW sürekli güç çıkış kapasitesine sahip entegre 17Xe ePowertrain, 6×2 veya 4×2 konfigürasyonlarında ağır hizmet tipi kamyonlara ve otobüslere güç sağlıyor. Sistem elektrik motorları, aks ve şanzıman aktarma organları, geri kazanı, fren, invertör gibi sistemleri bir bütün olarak sunuyor. 

Yeni ürün tamamen geliştirildikten sonra elektrikli güç aktarma sisteminin endüstriyelleştirilmesi ve  Meritor’un Blue Horizon markası altında ticari araç OEM’lerine dünya çapında pazarlanması planlanıyor . Meritor 17Xe ePowertrain sistemi, tek bir aks, tek bir 800V elektrik motoru ile donatılacak ve 430 kW’a kadar sürekli güç sağlayacak. Özellikle İngiltere ve Avrupa pazarları için geliştirilen yeni ürün Advanced Propulsion Center UK (APC)  ve  Innovate UK’den 15,9 milyon £ tutarında finansman sağlanmış.

Meritor liderliğindeki projedede elektrik motorları üreticisi Danfos Editron araç entegrasyonu uzmanı Electra Commercial Vehicle birlikte çalışıyor. Bu çalışma ağır elektrikli araçlar için uzmanlıklarını birleştiriyorlar. 

Proje ortakları Sunil Maher, APC, Pawel Ranoszek, Danfoss, John Bennett, Cummins New Power and Ben Smith, Electra

Cummins ePowertrain Genel Müdürü John Bennett, ”17Xe Epowertrain’in yeteneklerini sergilemekten heyecan duyuyoruz” dedi. “Kompakt, entegre tasarım ve güç yoğunluğu, geleceğe yönelik, sürdürülebilir ağır hizmet ekipmanı geliştirmekle ilgilenen OEM’ler için idealdir. Ağır vasıta pazarının karbondan arındırılmasını hızlandırmak için müşterilerimizle birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.” diyor. 

APC’nin Kıdemli Proje Teslim Sorumlusu Sunil Maher,”Ağır hizmet tipi bir araca tam entegre bir e-aks göstererek bu önemli dönüm noktasını görmekten gerçekten gurur duyuyorum. Bu prototip aracın çalışır durumda olduğunu görmek, Birleşik Krallık’taki net sıfır taşıma zorluklarını ele almak için önemli bir adımdır. Ağır hizmet ve ticari araçlar için çözümler sunmak üzere teknik iyileştirmeler ve daha fazla ürün çeşitliliği görecek bir sonraki geliştirme aşamasını dört gözle bekliyorum” diyor. 

Haber Alt Paylaş

Benzer yazılar