Otokar’dan kamyonda yeni adım Atlas 3D

Otobüsleri ve savunma sanayi ürünleri ile tanınan Otokar hizmet ve dağıtım işlerine yönelik 8.5 tonluk Atlas kamyon serisini genişletiyor. 2013 yılında satışa sunduğu Atlas ile hafif kamyon segmentine yeni üyesi 8.5 ton yüklü ağırlığa sahip Atlas’a eklenen 12 ton yüklü ağırlığa sahip Atlas 3D oldu. Otokar Atlas 3D’yi bayi, üstyapıcılar ve sektörel yayınlara yönelik tanıtımla yola çıktı.

Otokar Atlas 3D ile tanıtımı Otokar üst düzey yönetimine Ticari Araçlardan Sorurumlu Genel Müdür Yardımcısı olarak atanan Kerem Erman’da katıldı.

Atlas’ın pazara çıkması dağıtım ve hizmet kamyonlarında Asya kökenli markalar arasında yeni bir alternatif girdi. Avrupa kökenli iki akslı ürünler ise üç akslı dağıtım yakın ve orta mesafe kamyon pazarında Atlas 3D ile yeni ve işlevsel bir seçenekle tanıştılar.

Otokar’ın satışa sunduğu Atlas hizmet ve dağıtım kamyonlarında toplam yüklü ağırlığı 8.5 tondan 12 tona çıkaran Atlas 3D Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül tarafından Rahmi Koç Müzesinde yapılan bir sunumla tanıtıldı. Tanıtım katılımcıları arasında Murat Tokatlı Otokar Ticari Araçlar Genel Müdür Yardımcılığını üstelen Kerem Erman yer aldı

2013 yılında Otokar tarafından Çin’li üretici Foton ile işbirliği ile türkiyede üretimi ve satışına başlanmıştı. Geçen süre içinde özellikle kamu hizmetleri ve kendi sınıfının ağır işlerini yapan kullanıcı ve işletmecilerin tercihi oldu. Bu tercih ve pazar başarısında Atlas’ın pazara Türkiye’nin tanıdığı Cummins motor ve ZF şanzıman sağlam şasi ve süspansiyon sistemi etkili oldu. Pandemi öncesi yeni kabini, Euro normlarına uyumlu motoru ve çok gelişmiş sürüş donanımları ile Atlaslar dağıtım ve kargo ve lojistik hizmetlerin verenlerin de tercihi oldu. Atlas 3D olarak yeni türevi pazara sunulan Atlas motor, aktarma organları ve kabin değişikliği olmaksızın diferansiyel oranındaki ayarlama ve eklenen 3. aksı ile 6 tekerden 8 tekere terfi etti. Bu terfi ile lastik ölçüleri değişmeden Atlas’a 490 kg artan araç ağırlığına 3600 kg faydalı yük, faydalı şasi boyu, ve kasa hacmi sağladı.

“ATLAS 3D SEKTÖRE YENİ BİR SOLUK GETİRECEK”

Otokar Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgün tanıtım toplantısı ve sunumda yeni ürünle ilgili bilgi verdi. “Ticari araçlar alanındaki deneyimimizi yaklaşık 10 yıl önce Atlas ile hafif kamyon segmentine de taşıdık. Atlas, bugüne kadar farklı iş kollarındaki işletmelerin ve kamu kuruluşlarının büyük beğenisini kazandı. Pazarda oluşan beklenti ve ihtiyacı karşılayabilmek için Atlas ailesinin yeni üyesini, 12 tonluk ve 3 akslı bir versiyon olarak hazırladık. Yeni Atlas 3D 12 tonluk azami yük ağırlığı, uygun yatırım maliyeti, ekonomik yakıt tüketimi, düşük yedek parça ve bakım giderleri ile hafif kamyon segmentine yeni bir soluk getirecek” dedi.

“KAMYONDAKİ GÜÇLÜ ÇIKIŞIMIZI YENİ ATLAS İLE SÜRDÜRECEĞİZ”

Atlas 3D ile Otokar’ın kamyon alanındaki çıkışını arttırarak devam ettirmeyi hedeflediklerini belirten BasriAkgül; “Yeni aracımız Atlas 3D ile kamyon ailemiz büyüyor. Atlas, zor koşullara dayanıklı olmasının yanında, yüksek güç ve performans özellikleriyle bugüne kadar pek çok kurum ve firmanın öncelikli tercihi oldu.  Mevcut başarımızı, yeni kamyonumuzla farklı bir tonaja da taşımak istiyoruz. Yeni Atlas’ın, güç ve konforun yanında kullanıcısına sunduğu daha yüksek taşıma kapasitesi ile pazarda büyük ilgi göreceğine inanıyoruz. Atlas 3D, özellikle lojistik ve nakliye sektörünün gözde aracı olmaya aday. Geçen yıl yüzde 50 büyüyen hafif kamyon segmentindeki satışlarımızı yüzde 64 artırmıştık. 2022 yılının ilk çeyreğinde de kamyon satışlarımızı önceki yılın aynı dönemine kıyasla 2 katına çıkardık. Yeni Atlas 3D ile kamyondaki güçlü çıkışımızı aynı ivmeyle devam ettirmek istiyoruz”

Yüksek taşıma kapasitesine sahip 12 tonluk Atlas 3D; yüksek torklu güçlü motorunun yanında dar sokaklara kolaylıkla girmeyi sağlayan uygun boyutları ile yüksek tonajlı yüklerin hızla ve kolaylıkla taşınmasını sağlıyor. Atlas 3D güçlü, uzun ömürlü ve ekonomik motorunun yanı sıra tam havalı fren sistemi, sağlam şasisi, üstün güvenlik özellikleri, yüksek istiap haddi ile ön plana çıkıyor. Atlas 3D, üstün özellikleriyle performans, konfor ve güvenliği en üst seviyede sunuyor. Atlas 3D, düşük yakıt ve bakım giderleri, uygun yedek parça maliyeti ile kullanıcısının ekonomisine her daim katkı sağlıyor.

KONFOR VE GÜVENLİĞİ ÜST SEVİYEYE TAŞIYOR Atlas 3D, sahip olduğu teknolojilerle konforlu bir sürüş deneyimi sunuyor. Direksiyonu üzerindeki kısa yol tuşlarıyla araç kontrolünü kolaylaştıran ve güvenli bir sürüş sağlayan Otokar kamyon ailesinin yeni üyesi, standart olarak sunulan hız sabitleyici (Cruise control), 6 ileri vites sistemi, ferah ve modern iç kabin ile kullanıcısına işini yaparken üst düzey rahatlık vadediyor. 3,2 inç büyüklüğündeki dijital göstergesi aracılığıyla araç ile ilgili ayar, seyir ve uyarı bilgilerini kullanıcısına anlık olarak aktaran Atlas 3D, geniş iç hacmi ve büyük camları ile ferah bir ortam yaratıyor.   Yüksekliği ayarlanabilen kafalıklara sahip şık ve ergonomik koltuklar, sürüş tercihine göre ayarlanabilir sürücü koltuğu, uzun süreli kullanımlarda dahi ergonomi ve konforu bir arada vadediyor. Isıtmalı ve elektrikli kumandalı dış aynalarıyla daha güvenli ve konforlu bir sürüş imkânı sağlayan araç, karanlıkta otomatik yanan far sistemi ve sinyalle devreye giren yardımcı aydınlatmasıyla her koşulda güvenle seyahat sunuyor.

ZENGİN DONANIM 3 YIL SINIRSIZ KİLOMETRE GARANTİ

Atlas 3D, gelişmiş aydınlatma sistemi, güçlendirilmiş yan kapılarının yanı sıra park sensörü gibi özelliklerle ön plana çıkıyor. Atlas 3D, tam havalı fren sistemi, EBS, egzoz freni, LDWS, AEBS, ESC ve ACC özellikleri de yer alıyor. Her hizmete uyarlanabilir esnek yapısıyla sektörde öncelikli tercih olan Otokar Atlas ailesinin yeni üyesi Atlas 3D, lojistik, nakliye ve kargo sektörlerinin kullanımına uygunluğu ile dikkat çekiyor.

Otokar, ATLAS 3D tanıtım toplantısında garanti konusunda da bir yenilik paylaştı. Otokar Atlas kamyon ürün gamında yer alan 8,5 tonluk ve 12 tonluk kamyonları için 3 yıl boyunca sınırsız kilometre garanti veriliyor.

Otokar, Atlas’ın yeni versiyonunu tanıttı. Atlas 3D adını verdiği yeni kamyonu ile 12 tonluk segmentte de yerini alan Otokar’ın yeni araç tanıtım toplantısı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleşti. Tanıtım toplantısına Atlas serisi kamyonların oluşumu, üretilmesi ve satışında görev yapan Otokar yöneticileri katıldılar.

Benzer yazılar