Ford Trucks’ı Covid durduramadı… Başarılı gelişme sürüyor!

Gecici

Ford Trucks, yurt içi ve ihracat pazarlarında öngördüğü hedeflere ulaşmaya devam ediyor, istikrarlı ve güven veren bir gelişim çizgisini sürdürüyor.  Ford’un kamyon pazarına Türkiye merkezli dönüşünün de simgesi olan F-MAX, 2020’nin bütün sürprizlerine, yurt içindeki finansal dalgalanmalara ve dünya pazarlarındaki Covid etkisine rağmen pazar başarısı ile dikkat çekiyor. F-MAX ile birlikte Ford Trucks’ın inşaat ve kamu hizmetlerine yönelik araçları da başarılarını kendi alanlarında sürdürüyorlar.  

Ford Trucks yurt içi pazar ile birlikte etki alanında olan Ortadoğu, Doğu Avrupa, Rusya ve Asya pazarlarında da belirlediği hedefler doğrultusunda ürün satışlarına, bayi ve servis ağını etkinleştirme ve geliştirmeye faaliyetlerine devam ediyor.

Dünya çekici ve kamyon üreticileri arasında başarıları ile dikkat çeken Ford Trucks’ın yönetim, tasarım üretim, satış ve satış sonrası hizmet ekibi, yılın son çeyreğine girerken, pazar başarılarını sektörel basına yönelik bir zoom toplantısında paylaştı.

Toplantıya Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan ile birlikte Türkiye Direktörü Burak Hoşgören, İletişim Müdürü Başak Türkeri ve Pazarlama Müdürü Emine Coşkun katıldı.

Toplantıda; 2020’nin ilk aylarında başlayan çıkışın ardından yaşanan Covid  salgınının hem kendilerini hem sektörü üretim ve satışta yeni tedbirler almaya yönlendirdiği ifade edildi. Ford Trucks’n bu dönemde bir yandan üretim ve satış sonrası hizmetlerin aksaksız sürmesini sağladığı, bir yandan da hayatın akışının sürmesi için Covid mücadelesine destek olacak çalışmalar yaptığı, özellikle Ford marka ambulanslara yönelik bakım desteği gibi hizmetler gerçekleştirildiği aktarıldı.

Pazar değerlendirmesinde ise Türkiye pazarında yaşanan gelişmeler, pazarın gelişiminin yönü, ürün gruplarında durum grafiklerle ortaya kondu. Rakamlara dayalı bu açıklamalar Ford Trucks’ın dış pazarlardaki ürün satışlarının, satış sonrası hizmetler ile satış ağının gelişmesini sürdürdüğünü ortaya koydu. 

Toplantının soru cevap bölümünde, Ford Trucks’ın Türkiye ve dünya pazarlarındaki gelişme beklentilere uygun olarak alternatif yakıt ve enerji sistemleri alanında ar-ge çalışmaları yaptığı da ifade edildi.

 

 

Toplantı sonrasında yayınlanan basın bülteninde aşağıdaki bilgileri yer verildi.


Hedeflere ulaşıldı

2019 Uluslararası Yılın Kamyonu ödüllü çekicisi F-MAX ile hem yurt dışı hem de iç pazarda büyümesini sürdüren Ford Trucks, pandeminin etkilerine rağmen 2020’nin ilk 9 ayında hedeflerine ulaşmayı başardı.

Eylül sonu itibarıyla Türkiye ağır ticari endüstrisinde %30,9 pazar payına sahip olduklarını belirten Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, “Pandemiye rağmen F-MAX ile çekici segmentinde tarihimizin en yüksek pazar payına ulaştık. F-MAX, Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin en çok satılan çekicisi olurken Ford Trucks, Türkiye ağır ticari pazarında satılan her 3 araçtan biri oldu” dedi.

F-MAX’in başarısı ve müşterilerden gelen yoğun taleple çekici tarafında önemli bir yükselişe imza attıklarını vurgulayan Ford Trucks Genel Müdür Yardımcısı Serhan Turfan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ford Trucks olarak, pandeminin zorlayıcı etkilerine rağmen Eylül sonu itibarıyla %30,9 pazar payına ulaştık. 2020 yılında ağır ticari araç endüstrisinin %66‘sını oluşturan çekici segmentinde %24,1 ile tarihimizin en yüksek pazar payına ulaştık. Bu başarıda elbette, ‘2019 Uluslararası Yılın Kamyonu’ ödülüne layık görülen çekicimiz F-MAX’in rolü çok büyük. Uluslararası ödüllü çekicimiz, özellikle konfor ve düşük yakıt tüketim değerleri ile müşterilerden yoğun talep görüyor. Mayıs-Haziran aylarında Türkiye’nin en çok satılan çekicisi F-MAX oldu. Ford Trucks olarak bu sayede 2018 yılında %15,6, 2019 yılında %17,9 olan çekici segmentindeki payımızı %24’lere yükseltme başarısı gösterdik. Geldiğimiz noktada Türkiye ağır ticari pazarında satılan her 3 araçtan biri Ford Trucks oldu. İtfaiyeden, çöp aracına, inşaattan yollara, tüm taşımacılıkta yerli üretimle ülkemize hizmet etmekten gurur duyuyoruz.”

Pandemi ile e-ticaret’in arttığını ve lojistikte talebin yükseldiğini ekleyen Turfan, “Fiziksel yapılan birçok alışveriş e-ticarete kaydı, bu da doğal olarak lojistik ve nakliye ihtiyacını artırdı. Pandeminin bu etkisine paralel olarak, özellikle kamyon, çekici talebinde artış devam ediyor. Kamudaki siparişlerin de aynı şekilde aksamadan devam etmesi oldukça önemli. Önümüzdeki dönemde bu artışın devam edeceğini öngörmekteyiz” diye konuştu.

“Uluslararası pazarlarda güçlü büyüme hedeflerimizi pandemiye rağmen koruyoruz”

ITOY ödüllü F-MAX’in global büyüme planlarında çok önemli bir eşiğe geçmelerini sağladığını ve yurtdışı pazarlardan yoğun bir talep görmeye başladıklarını aktaran Turfan, “Orta ve Doğu Avrupa’daki genişlememizi 2018’de tamamlamıştık. Geçtiğimiz yıl da Batı Avrupa’daki genişlememizi; İspanya, Portekiz ve İtalya’daki distribütörlerimizi atayarak başlattık. Pandemi sebebiyle Batı Avrupa pazarında yer alan İtalya ve İspanya’nın ve Orta Doğu Bölgesi’nin salgından yüksek ölçüde etkilenmesi ciddi bir daralma yaşanmasına neden oldu. Nisan ayında %70’leri gören daralmanın ölçütü mayısla beraber %50’ye çekildi. Ancak uzun vadeli bakış açımızla Avrupa’da daralan pazara rağmen hedeflerimizi koruyoruz. Almanya, Fransa, Hollanda, Belçika ve Lüksemburg başta olmak üzere  Avrupa’da yeni gireceğimiz birçok pazarda var olma hedeflerimizi gerçekleştireceğiz.” dedi.

Orta ve Doğu Avrupa’da Ford Trucks’ın dikkat çekici başarı kazandığını vurgulayan Turfan ayrıca, “Avrupa’da ilk girdiğimiz pazarlardan Romanya’da 2,5 yılda 1.000 araç sattık ve %12,5 pazar payına sahibiz. 2 yıldır üst üste inşaat segmentinde liderliğimiz sürüyor. Ukrayna’da toplam %10 pazar payına ulaştık ve yol kamyonunda %14 payımız var. Macaristan’da ise inşaat segmentinde lider olarak yolumuza devam ediyoruz. Yeni girdiğimiz diğer pazarlarda da bu başarıları elde edeceğimize eminiz” diye konuştu.

 

Gecici

Benzer yazılar

Gecici