Dünyanın en büyük ve en güçlü elektrikli aracı şarja ihtiyaç duymuyor

Elektrikli araçlar her zaman yollarda olmuyor en azından buna örnek olan ise dünya çapındaki en büyük elektrikli araç, bir taş ocağında İsviçre’de çalışıyor.
Bu kamyonun yüklü olarak toplam ağırlığı ise tam 110 Ton ve bu damper çeşitli taşları bir dağın yamacından yüklenip sabit olan bir nakliye sistemine taşıyor. Bu full elektrikli kamyonun en iyi özelliği ise şarja ihtiyaç duymaması.

Bu özellik fren enerjisinden reküperasyon yolu ile elde edilen elektrik enerjisinin çok yüksek oranda bir elektrik akımı sağlaması ile gerçekleşiyor.
Batarya Lityum pili ve burada istiflenen enerji ise bu kamyonun yokuş aşağı inmesinde kullanılıyor. Enerjinin fazlası ise klasik elektrik ağına veriliyor.

 

45 ton ağırlığındaki damper ilk önce 13 derecelik bir rampayı geçiyor ve ondan sonra 65 tonluk kireç ve benzeri taşları yüklenip dökeceği yere gidiyor.
Kamyonun ağırlığının iki mislinden daha fazla bir ağırlık ile rampa aşağı iniyor ve bu esnada otomatik olarak kamyonun rejeneratif fren sistemi de yeterinden çok daha fazla enerji elde edip bataryasına yüklüyor.

Elektrikli kamyonun kendisinde 600 kWh kapasitesinde bir batarya bulunuyor. Bu miktar örnek vermek gerekirse altı adet Tesla Model S otomobil ile aynı oluyor.


Bataryanın ağırlığı ise 4 tonu geçiyor. eDamper günde 20 defa 200 kWh kapasiteyi fazladan üretiyor.
Bu fazla enerji ise yılda tam 77 Megawatt saat ediyor. Tipik bir dizel damperlisi yılda 41.640 litre ile 83.300 litre arasında dizel tüketiyor.
Bu sayede tek bu kamyon ile yılda 130 tona kadar havaya zararlı karbondioksit gazından tasarruf edilmiş oluyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir