Dört adet Mercedes-Benz Actros SLT ile 330 ton proje taşımacılığı

Slider-Altı

Dört adet Mercedes Benz Actros çekici ile Paule firmasının araçları, iki adet dört dingilli SLT ve her biri 650 beygir kapasiteye sahip. Araçların taşınan yük ile beraber toplam ağırlığı ise 330 Ton.

Zor zamanlarda, zor bir taşıma, korona krizine rağmen dev boyutlardaki basınçlı kapların zamanında varış yerine ulaşması gerekiyor. Aylar süren planlamadan sonra Stuttgart şehrindeki proje taşımacısı “Paule” nakliye şirketi, Scholz şirketinden aldığı yükü her zamanki gibi hatasız bir şekilde taşıdı.

Gaz sızdırmazlığına sahip olan basınçlı bir kap, ki öyle bir kapki bunun içerisinde 12 bar basınç ile çalışırken 250 derece sıcaklık ile karbon parçalar üretiliyor. Bu dev kap 33 kilometre mesafedeki, kanal yanında bulunan yere götürüldü.

Bu tip proje taşımalarındaki önemli zorluk ise; 175 ton ağırlık, 25 metre uzunluğa ve yedi metre yüksekliğe sahip olan kabın ağırlık merkezinin yüksekte olmasından kaynaklanıyor. Tüm kap 22 dingilli römork üzerine yerleştirilmiş ve taşıma esnasında ise kabın eğiminin 5 dereceyi aşmaması gerektiği tespit edilmiş bulunuyor.

Römorklardaki platformlar ise bu taşıma için hidrolik ayarlanabilen mekanizmalar ile yerden yüksekliği 1.07 metre olarak sabitlenmiş. Bu şekilde ise taşıma yüksekliği tam 8 metre olmuş. Burada kullanılan Mercedes-Benz çekiciler ise iki adedi dört dingilli SLT ve her biri 650 beygir motor gücüne sahip.

Bu römorklara kap yerleştirilmiş. Diğer iki Actros çekiciye ise 20 ton ağırlığındaki kapak ve diğer aksesuarlar yerleştirilmiş. Her iki Actros römorkunun taşıma genişliği ise 8 metre olarak tespit edilmiş. Dev kap limana ulaşınca burada bir gemiye yüklenmiş ve deniz yolu üzerinden Rotterdam şehrinin limanına götürülmüş.

Akşam 22:00 de dev kap şirketin tesisinden çekilerek ve itilerek Actros SLT çekiciler tarafından üç saatlik bir sürüş sonrasında 22.kilometrede dar bir 90 derecelik sapağa ulaşmış. Sapaktaki yol levhaları ve diğerleri ise yol kenarına alınıp üstleri kapatılmış.

Ama yinede konvoyu çeken Actros SLT araçlar zeminden yeterli lastik kavraması alamadıkları için dar virajdan ilk başta hemen geçememişler. İkinci Actros SLT çekicideki sürücü Dieter Wascher ise iki kilometre geriye giderek diğer araçlara yanaşmış. Her iki Actros SLT çekiciler birbirleri ile bağlandıktan sonra bu viraj da rahat bir şekilde hızlıca geçilmiş.

Son 50 metre ise, virajlarla dolu olmasına rağmen işini iyi bilen ekip tarafından sıkıntısız bir şekilde aşılmış. Tam altı saatlik bir sürüşden sonra nakliye toplam 330 ton ile menziline ulaşmış bulunuyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir