Allison’dan kamyonlar için elektrikli aks

Slider-Altı

Allison Transmission, orta ve ağır sınıf kamyonlarda emisyonsuz sürüş için eGen Power adlı elektrikli aks serisinin ilk varyantı olan eGen Power 100 D’yi pazara sundu. Yeni elektrikli aksın ilk kullanıcısı Hino Trucks.

eGen Power, kısa süre önce tanıtılan Allison eGen elektrikli ve elektrikli hibrit çözüm serisinin ikinci modeli. Bu model ile birlikte Allison, hem yolcu hem yük taşıyan ticari araç elektrikli tahrik sistemlerindeki iddiasını yeni bir boyuta taşıyor.

Allison dünyanın en büyük ticari araç otomatik şanzıman üreticilerinden. Ticari araçlar için üretilen şanzımandan sonra firma elektro-hibrid ve full elektrikli tahrik sistemleri de üretiyor. Yeni model serisi ise emisyonsuz sürüşü olanaklı kılan elektrikli aks tahrik sisteminden oluşuyor.

eGen Power Serisi’nin ilk varyantı olan 100 D tahrik sistemi iki adet 200 kW kapasitesinde olan aks birimine sahip. Toplam 400 kW kapasitesine sahip olan bir tahrik sistemi. İki aks da kombine edildiğinde maksimum kapasiteleri 550 kW oluyor. eGen Power 100D sisteminde ayrıca entegre bir iki vitesli şanzımanda bulunuyor. İki vitesli şanzıman kalkış güç kullanımı ayarlamasını mümkün kılıyor. Aracın hızı ve verimliliği ile aynı zamanda bu sistem bir diferansiyel kilidine de sahip. Bu verimlilik avantajı daha fazla menzil sağlıyor. Ayrıca aküler daha kompakt olarak üretilebiliyorlar. Bu sayede elektrikli aks’ların gücü optimize ediliyor. Elektrikli aks’ların üretimi 110.000 m2’lik bir alanda ve Auburn Hills, Michigan ABD tesisinde yapılıyor.

Bu avantajlar yüzünden Hino Trucks kamyonları ve ayrıca Hexagon Purus bu üründe karar vermiş bulunuyorlar. Şirketler kamyonlarına Allison eGen Power 100D elektrikli aks’larını entegre etmişler. Sistem en son olarak Hino Trucks şirketinin 5 Ekimde yaptığı Proje Z emisyonsuz araç geliştirme projesininin tanıtımında yer almıştı. Hino Trucks Başkan yardımcısı Glenn Ellis; etkinlikte Hino Trucks ve Allison Transmission şirketlerinin uzun yıllardır işbirliği içinde bulunduklarını ve Allison şanzımanlarının sektör lideri olarak 5 yıllık garantisi olan şanzımanı araçlarında kullandıklarını ifade etti. Şimdi gelinen bu yeni aşamada ise Allison firmasının eGen Power E-Aks ürünü ile geleceğin ürün gamını oluşturduklarını belirtti.

 

Allison Transmission küresel pazarlama yöneticisi Branden Harbin; Allison’un eGen ürünü ile geleceğin ürün gamını şimdiden ortaya koyduğunu belirterek, sonradan ticari araçlara takılan bu sistemin ayrıca fabrikadan yeni ürün çıkışı için de kullanıldığını belirtti. Enerji kaynağından veya tahrik sisteminden bağımsız olarak müşterilerine güç aktarım hatlarını verimlilik için sunduklarını da sözlerine ekledi.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir