DİTAŞ’tan Niğde’ye yeni yatırım


DİTAŞ dijitalleşme ve sürdürebilirlik yatırımlarıyla global rekabette gücünü artırıyor.

Türkiye’nin en büyük araç üreticilerinin “A” sınıfı tedarikçisi olan DİTAŞ Doğan Yedek Parça ve İmalat A.Ş (DİTAŞ), dijitalleşme ve sürdürülebilirlik alanında yeni yatırımlara devam ediyor. Bir süre önce yeni satın alma ve ortaklık ile ürün yelpazesini geliştiren Ditaş Niğde fabrikasında yeni yatırımlar yaptığını duyurdu. Ditaş Niğde fabrikasına yapılan yatırımın üretim verimliliğini artırmaya ve dijitalleşmeye yönelik olduğu bilgisinin yer aldığı bir basın bülteni yayınlandı.

DİTAŞ’ın Niğde tesislerini ziyaret eden Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş yapılan ve devam etmekte olan yatırımları yerinde inceledi. Konu ile ilgili olarak yayınlanan basın bülteninde aşağıdaki bilgiler yer aldı.

Akıllı fabrika  çalışmaları doğrultusunda 2017’den beri üretimde robotlardan yararlanan DİTAŞ, yatırımlarına devam ederek kalite standartlarını ve müşteri memnuniyetini üst seviyede tutuyor. Otomotiv tedarik sanayinde faaliyet gösteren “Türkiye’nin ilk rot üreticisi” DİTAŞ, sürdürebilirlik, dijital dönüşüm ve üretim verimliliğini arttırma çalışmalarını ara vermeden sürdürüyor.

Ditaş Niğde tesislerini ziyaret eden Doğan Holding CEO’su Çağlar Göğüş ve Doğan Holding CFO’su Bora Yalınay, DİTAŞ Genel Müdürü Osman Sever ile yatırımları yerinde inceledi.

Ditaş’ın hayata geçen ve planlanan yatırımlarla birlikte ortaya koyduğu yıllık büyüme planlarının tüm Doğan Grubu’na heyecan verdiğini belirten Çağlar Göğüş, Ditaş’ın Niğde’deki tesisinin kamuya, üniversite işbirlikleriyle yerel ekonomiye ve  istihdama sağladığı katkı bakımından da ayrı bir önem taşıdığını da ifade etti.

Yeni Robot Hatları Devrede

Pandemi döneminde yeni robot hatlarını 3 hafta gibi kısa bir sürede devreye alan DİTAŞ, üretimde kullanılan robotlar sayesinde zaman kaybının önüne geçerek kaliteden ödün vermeden üretimde verimliliği artırıyor. Dijital olgunluk denetimi sürecini tamamlayan Ditaş, bu alandaki çalışmalarını arttırarak devam ediyor. Tesis içindeki birçok proseste otomasyon uygulamaları devreye alınıyor.

Türkiye’nin en iyi AR-GE ve Test Merkezlerinden biri

Ziyareti sırasında çalışanlarla bir araya gelen Göğüş yeni projeleri dinledi, inovatif çalışmalar hakkında bilgi aldı. Tüm çalışanların dahil olduğu dönüşüm projeleriyle iş yapış şekilleri yeniden ele alınıyor. Bu süreç eğitimlerle desteklenerek kişisel yetkinlikler ve şirket gelişimi hedef alınıyor.

Karbon Ayak İzi Azaltılıyor

İleri teknolojiye sahip altyapısı ve uzman personeli ile kendi alanında Türkiye’nin önde gelen AR-GE ve test merkezinde, yeni ürün geliştirmeleri ve ürün iyileştirmelerini gerçekleştiriyor. 1200 m2 alan içinde yer alan prototip atölyesi ve test merkezinde geliştirilen yeni ürünler için patent başvuruları da gerçekleştiriliyor. Bu alanda yatırımlarının devam edeceğini belirten DİTAŞ Genel Müdürü Osman Sever, AR&GE merkezi test yetkinliklerini daha da geliştirmek amacıyla bu yıl yapılan 700K Euro’luk yatırımın DİTAŞ’ın AR&GE çalışmalarına verdiği önemin en güzel göstergesi olduğunu belirtti.

Ditaş, sürdürülebilirlik konusuna verdiği önem çerçevesinde karbon ayak izini de azaltmayı amaçlıyor. Bu çerçevede yapılan çalışmaların mevcut çevre ve kalite belgelerinin yanı sıra Eylül ayı içinde alınan ISO 50001 Enerji Verimliliği belgesi ile de tescillendiğini belirten Göğüş, bu çalışmaların aynı zamanda Doğan Holding’in Sürdürülebilirlik Stratejisi – Doğan Etki Planı’nın hayata geçirilmesindeki önemine vurgu yaptı.   

DİTAŞ Hakkında

Ditaş Doğan Yedek Parça İmalat ve Teknik A.Ş. rotbaşı, rotil, rotkolu, salıncak kolu, çeki kolu, stabilizatör kolu ve V çeki kolu gibi araç alt yapı parçalarını üretmek amacı ile 1972 yılında kurulmuş, 1978 yılında faaliyete geçmiş ve günümüzde yıllık 7 milyon 800 bin adetlik üretim kapasitesi ile Türkiye’nin en büyük OE’ye üretim yapan rot üreticisidir. Çoğunluk hisseleri Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’ye ait olan DİTAŞ, 50 yıla yaklaşan başarılı geçmişi ile direksiyon ve süspansiyon sistem parçaları üretiminde, yurtiçine olduğu kadar yurtdışı araç üreticisi firmalara da yüksek kaliteli orijinal ürün sağlamaktadır.

DİTAŞ, dünya pazarlarında hem orijinal ürün tedarikçisi ve hem de yenileme pazarında bilinen bir marka olma yolunda önemli adımlar atmıştır. Türkiye’de ticari araç imalatçılarının rot talebinin % 80’nini, binek araçlarının da % 15’ni karşılamaktadır.

Niğde’de 20.000 m²’si kapalı alan olmak üzere toplam 155.000 m²’lik bir alanda; deneyimli ve eğitimli 340’a yakın çalışanıyla üretim yapmakta olan DİTAŞ, müşteri isteklerini zamanında karşılayan tasarım kabiliyeti, saha şartlarında simüle eden prototip test tesisleri, modern ve yeni makine parkı, esnek üretim prosesleri ile kaliteli hizmet vermeye devam etmektedir. ISO 14001 çevre yönetim sistemi sertifikası, ISO 50001 enerji yönetimi sertifikası, IATF 16949:2016 otomotiv tedarikçileri kalite sistemi sertifikası, ISO9001 ve Ford Q1 kalite sertifikasına sahiptir.

İLGİLİ HABER İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKİ TIKLAYIN


Benzer yazılar