Mercedes elektrikli eCitaro G körüklü şehir içi otobüsü yıl sonunda pazarda

Mercedes eCitaro G şehir içi otobüs yıl sonunda pazardaki yerini alacak. Bu otobüs için daha pazara çıkmadan tam 60 adetlik sipariş bulunuyor. Siparişi verenler ise şehirler ve küçüklü büyüklü kent’ler. eCitaro G modeli körüklü otobüs versiyonuna göre 146 adete kadar yolcu taşıyabiliyor.

Mannheim şehrindeki fabrika’da üretilen körüklü elektrikli otobüs, 12 metrelik eCitaro pazara çıktıktan sonra Mercedes’in ikinci büyük elektrikli otobüsü olacak.

Mercedes eCitaro G körüklü şehir içi otobüsü 18.13 metre uzunluğunda ve versiyonuna göre 145 yolcuya kadar taşıyabiliyor. En büyük batarya ekipmanı 12 modülden oluşuyor. Otobüs tek bölümden olaşan alçak bir yolcu koridoruna sahip.

Otobüsün gövdesi Citaro G içten yanmalı otobüs gövdesinin aynısı ve tabanı ise Citaro NGT entegre ağır yük şasisine sahip. Daimler Buses otobüsün üç kapılı ve dört kapılı versiyonlarının olacağını belirtiyor.

Körüklü otobüs yoğun trafiğin ve şehir içi otobüsleri çok binen yolcuların olduğu şehirler ve büyük şehirler için geliştirilmiş bulunuyor. Yeni eCitaro G körüklü otobüs gövdesinde ve batarya teknolojisi ile sürüş dinamiklerinde önemli iyileştirmeler ve geliştirmelere sahip bir otobüs.

eCitaro G lityum-Iyon bataryalara sahip

Körüklü eCitaro G lityum Iyon NMC versiyon bataryalara sahip, bu bataryalar Alman Akasol firması tarafından üretiliyor. Akasol firmasının bataryalarını Mercedes, eCitaro solo otobüste kullanıyor. Yıl sonunda pazara sunulacak olan eCitaro G elektrikli otobüs de kapasite iyileştirmelerinin NMC bataryalar üzerine yapılacağı düşünülüyor.

Batarya serisinin yeni bir ürün serisinden oluşacağı düşünülüyor, yeni batarya serisi sayesinde elektrikli motorun 292 kWh kapasiteden 396 kWh kapasitesine çıkacağı belirtiliyor. Otobüsün menzili de bu sayede daha fazla olacak.

Mercedes eCitaro G körüklü otobüs için katı hal aküleri kullanılacak

Katı hal aküleri hızlı şarj özelliğine sahip olacak, Lityum-Iyon NMC batarya teknolojisi hızlı şarj için ideal ve bu sayede otobüsün şarjsız kalması da engellenmiş oluyor. Daimler Buses Başkanı Till Oberwörder şimdiye kadar eCitaro elektrikli solo otobüsün kendisine pazarda iyi bir yer bulduğunu ve bu sayede yaptıklarıyla da doğru yolda olduklarını düşündüklerini belirtiyor.

Körüklü otobüs olarak ise bu başarıyı devam ettireceklerini belirtirken, şehir içi toplu taşıma konusunda sürdürülebilir ve verimli yolcu taşımacılığına ulaştıklarını ifade ediyor. Bundan sonraki adım ise planlanmış bile ve eCitaro otobüs ile eCitaro G körüklü otobüse 2022 yılından itibaren menzil arttırıcı olarak bir yakıt hücresi ilave edilecek.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir