Mercedes-Benz Tourismo 25.Yılında 30.000 adet ile Avrupa’nın en çok satılan seyahat otobüsü  

Mercedes-Benz Tourismo 25. Yılını kutluyor  – Tourismo 30.000 adet ile Avrupa’nın en çok satılan seyahat otobüsü.  Polonyalı otobüs işletmesi RAF TRANS için teslim edilen Tourismo otobüsler jübile modeli oldu. Mercedes-Benz Tourismo; güvenli, ekonomik, konforlu ve fonksiyonel bir otobüs. Tourismo’nun başarı hikayesi 1994 yılında başlıyor. Tourismo ikinci kuşak ise yeni konsepti ile daha başarılı.

Bundan 25 yıl önce Tourismo otobüsün dünya lansmanı yapıldı ve şimdi Mercedes-Benz 30.000’ci otobüsünü Polonyalı şirkete teslim etti. Kendi bölgesinde yani Avrupa da Mercedes-Benz Tourismo en çok satılan seyahat otobüsü.

Şu anda güncel olarak üçüncü kuşak Tourismo otobüsler var, bundan iki yıl önce pazara sunulmaya başlandılar. Otobüs geçilemeyen güvenlik özelliklerine, maksimum ekonomikliğe ve yüksek bir konfora sahip.

Polonyalı otobüs şirketi RAF TRANS işletme müdürü Tourismo otobüsün gerçek bir her şeyi yapabilen otobüs olduğunu belirtirken işletmeler için ekonomik bir mucize olduğunu ve yolcular ile sürücüler açısından da konforlu ve güvenli bir otobüs olduğunun altını çiziyor.

RAF TRANS şirketi 220 adet seyahat otobüsüne sahip. Uzun mesafe seyahat otobüsü ve aynı zamanda VIP Shuttle hizmetleri de sunuyorlar. Şirketin filosunda Tourismo omurgayı teşkil ediyor. Şirket minibüslerinde ve lüks limozinlerinde de yıldızı tercih ediyor.

12.3 metre uzunluğundaki otobüs yüksek olan versiyon ve acil fren asistan sistemi, aktif fren asistanı, elektronik stabilite programı ESP, öndeki araç ile olan mesafeyi koruyan; mesafe tempomatı, ART, şerit asistanı ve sürücünün dikkatini takip eden asistan gibi ileri teknoloji ile donatılmış durumda. Otobüs yolcuları Travel Star Eco marka koltuklara sahip oluyor ve bu koltuklar lüks minderler ile tam bir rahatlık için geliştirilmişler.

Sürücünün kokpiti ise kullanıcı dostu özelliklere sahip ayrıca bir çoklu fonksiyonelliğe sahip olan deri direksiyon bulunuyor.  Yüksek verimliliğe ve düşük emisyona sahip bir düz sıra altı silindirli Mercedes-Benz OM 70 motoru 394 beygir kapasite ile kullanım kolaylığı sağlıyor.

Der dritte Tourismo ist erneut der Star im Business-Segment. 2017 yılının Sonbaharında satılan 26.000 adet Tourismo ve üçüncü model serisinin piyasa sunulması ile önemli bir sürece katkıda bulunuluyor. Seyahat otobüs özellikleriyle işletmeleri kendisine bağladığı gibi aynı zamanda yolcular ve sürücüler için de çok kaliteli ve konforlu bir otobüs olmuş durumda. Bu seyahat otobüsü uzun hatlardan seyahat yolculuğuna ve ülkeler arası yolculuğa kadar her türlü kullanım için çok uygun olarak geliştirilmiş.

Üçüncü model serisi Tourismo ile Mercedes-Benz yeni asistan sistemlerini otobüse dahil etmiş bulunuyor. Otobüsün en önemli özelliklerinden bir tanesi ise acil fren asistanı. Bu acil fren asistanı otomatik olarak önüne aniden araç geçtiğinde fren yapıyor.

Ayrıca duran engeller ve yayalar içinde otomatik olarak kendisi fren yapabiliyor. Bisikletliler, motorsikletler ve yol çalışmalarını gördüğünde de otobüsün kendisi otomatikman fren yapmaya başlıyor.  Tüm bu özellikler sayesinde hiçbir başka otobüs Tourismo kadar güvenli olamıyor.

Otobüsün ekonomikliği benzin istasyonuna uzun aralıklarla gitmesiyle zaten hemen belli oluyor. Ayrıca Tourismo çok iyi bir aerodinamiğe sahip olduğu için cw =.0,33 ve verimli güç aktarım sistemiyle birlikte yakıt ekonomisinin nereden geldiği anlaşılıyor. Predictive Powertrain Control (PPC) öngörülebilir sürüş tempomatı, Eco Driver Feedback (EDF) Ekonomik sürücü geri bildirimi özelliği sayesinde güncel sürüşde püf noktaları, tavsiyeler şeklinde sürücüye veriliyor.

Bu sayede de yakıt tüketimi ile salınan emisyonlar daha az oluyor. Tourismo otobüsün kabin içi aydınlık ve iç açıcı bir şekilde tasarıma sahip her açıdan. Koltuklar birinci sınıf. Klima iki aşamalı ayarlamaya sahip ve otobüsün her yerinde aynı ısı oluyor. Dört farklı modeli var; 12.3 metreden 14.0 metreye kadar. İki dingilli ve üç dingilli versiyonları bulunuyor. İki farklı kokpit’ten seçim yapılabiliyor: Cockpit Basic Plus ve daha konforlu olanı ise Cockpit Comfort Plus. Başarı öyküsü 1994 yılında O 350 Tourismo ile başladı ve ekonomikliği, konforu ve işçiliği ile segmentinde en ön sıraya yerleşti.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir