Kamil Koç FlixBus’un Oluyor!

Otobüsle şehirler arası yolcu taşımacılığı sektöründe yaşanan gelişmelere bir yenisi daha eklendi.  Kamil Koç otobüs işletmesinin el değiştirme işlemlerinin sürdüğü haberleri internet sitelerinde, blog’lar da son olarak da sözcü gazetesinde yazılı haber olarak duyuruldu.  Kamil Koç’un yeni sahibi Flixmobiliy şirketi olacak. Şirketin satış koşulları ve satış rakamı henüz netleşmedi. Buna karşılık Kamil koç ‘un 2013 yılındaki satış fiyatı 65 milyon dolar olarak biliniyor.

Türkiyenin en eski otobüs işletmelerinden biri olan Kamil Koç 2013 yılında  önce Kurucu Koç ailesi tarafından Actera Group’a satılmıştı. Bu satış öncesi 2000’li yıllar ile birlikte Türkiye otobüs işletmeciliğinde bölgesel ve yöresel firmalar ve işletmeler güç kaybederken Kamil Koç’unda aralarında bulunduğu firmalar filodaki araç sayısını ve bilet satış noktalarını, düzenli seferlerini ve uğrak noktalarını arttırmışlardı. Kamil Koç’un 67 il ve 271 ilçeyi kapsayan bir bilet satış ve yolcu toplama ve indirme ağı bulunuyor.

Bu gelişmenin ardından işletmecilik ve rekabet yeni bir biçim aldı. Özellikle sürücülerin çalışma biçimleri, takometre uygulaması, terminal ücretleri gibi konular sıkça gündeme gelmeye başladı. Geçtiğimiz süre içinde yaşanan kaza ve otobüs yangınları da işletmecilerin ve kamu oyunun meşgul olduğu konular arasında yer aldı.

Son günlerde özellikle Susurluk da yanan otobüsün Kamil Koç firmasının filosunda yer alıyor olması firmanın gündeme gelmesine neden oldu.

Borsada işlem gören Kamil Koç şirketinin satışının  rekabet kurulunca uygun görülmesi halinde şirketin yeni sahibi Alman kökenli Flix Bus olacak. Flix Bus son dönemde önce alman şehirler arası yolcu taşımacılığında sonra da Avrupayı kapsayan hizmet ağı ile dikkat çekti. Flix Bus Amerika Birleşik Devletlerin’de de çalışmalarına devam ediyor. Firma Alman ve Avrupalı rakipleri arasından hızla yükseldi. Türkiye yolcu taşımacılığı ile baştan beri ilgilenen firmanın Kamil Koç’u alması ile yeni bir aşamaya ulaştı.

Konu ile ilgili olarak şirket CEO’su Jochen Engert’in basına yansıyan demecinde Türkiye seyahat pazarında yeni bir dönem başlatmayı hedeflediklerini, yüksek güvenlik ve kalite standartları sunacaklarını, Kamil Koç’un dolayısıyla Türk otobüsle yolcu taşımacılığının deneyiminden faydalanılacağını ifade etti.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir