Elektrikli otobüslere Avrupa da olan talep ikiye katlandı

ACEA-2019 verilerine göre elektrikli otobüslere talep artıyor 

 Avrupalı araç üreticilerinin çatı organizasyonu olan ACEA 2019 yılındaki otobüs satışlarını açıkladı. Buna göre dizel otobüsler çoğunlukta olmasına rağmen onlara olan talep azaldı ve elektrikli otobüslere olan talep ise tam anlamıyla hızlı bir artış gösteriyor.

 Şu anda Avrupa daki otobüslerin büyük bir bölümü dizel motor ile satılıyor ama dizel otobüslerin Pazar payları, elektrikli otobüslere göre azalıyor. 2019 yılında ispanya otobüs pazarındaki dizel otobüs talebi %13.8 oranında azalmış durumda, İngiltere de ise dizel otobüslere olan talep %12 oranında azaldı. İtalya da ise dizel otobüs talebi %11.8 oranında azaldı. Almanya da ise dizel otobüs talebi %10.1 oranında azaldı.

2019 yılında Avrupa da satılan hibrit otobüsler tam 1.918 adet oldu ve bir önceki yıla göre hibrit otobüs satışları % 59.7 oranında arttı. Yalnızca almanya da bile 454 adet yeni Hibrit otobüs satıldı.

Alternatif yakıtlı otobüslerde ise yalnızca doğal gazlı otobüsler satılıyor ve bunlardan da 2504 adet satılmış durumda. Buradaki artış oranı ise %67.9

Elektrikli otobüslere olan talep ikiye katlandı

Elektrikli şehir içi otobüslere olan talep önemli oranda arttı. Geçtiğimiz yıla göre talep tam olarak % 170 oranında arttı.

2019 yılında Hollanda 381 adet yeni elektrikli otobüs ile öncü durumda.

Fransa da ise tam 285 adet elektrikli otobüs satılmış bulunuyor. Almanya da ise satılan elektrikli otobüsler 187 adet.

Bu üç ülkede satılan otobüslerin toplamı ise tüm Avrupa da satılan otobüslerin yarısından daha fazla. Yine de tabiki geçen yıl avrupa daki otobüs pazarında elektrikli otobüslerin pazar payı şu anda %4. Hibrit otobüslerin pazar payı ise %4.8.

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir