Shell & Turcas, Türkiye’nin ilk LNG istasyonunu açtı

Slider-Altı

Ulaşım alanında, özellikle de karayolu ulaşımında kullanılan yakıt seçeneklerine LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) de eklendi. Geleceğin çevreci ve ekonomik yakıtı ile olarak nitelenen LNG’nin kullanımı Shell Türkiye tarafından başlatıldı. Türkiye’nin ilk LNG yakıt dolum istasyonu İstanbul –Ankara Otoyolu üstünde bulunan Sapanca Shell Yakıt İstasyonu oldu. Sapanca LNG istasyonu ile Türkiye, Shell’in Avrupa’da LNG dağıtımı yaptığı 4. ülke oldu.

Shell’in Türkiye’deki ilk LNG dolum istasyonu ünitesi, Sapanca Shell Akaryakıt İstasyonu hizmet birimi içinde açıldı. Açılışa Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım, Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem, Shell & Turcas CEO’su Felix Faber, Doğuş Otomotiv CEO’su Ali Bilaloğlu ve Iveco Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak katıldı.

Shell Türkiye’deki karayolu taşıtlarında LNG talebinin gelişmesine öncülük ederek, LNG istasyon ağını 2020 yılından itibaren açacağı yeni istasyonları ile genişletmeyi planlıyor.

Açılışa, kamu kesimi ve ticari araç üreticilerinin katılması LNG kullanımının önümüzdeki dönem hızla yaygınlaşmasını sağlayacak temel unsurların görevde olduklarını ortaya koydu.

     

Ulaşım ve doğal gaz
Doğal gaz, motorlu araçlarda LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz ) ve CNG (Sıkıştırılmış Doğal gaz olarak şeklinde kullanılabiliyor. LNG ve CNG farklı teknolojilere ve özelliklere sahip yakıt depolarında ve farklı tekniklerle dolduruluyor. LNG, araçlara daha uzun menzil imkanı sağlıyor. Bu aynı zamanda araç yakıt depoları için ayrılan alanın küçük olması anlamına geliyor. Bununla birlikte LNG saklama, taşıma ve dolum sırasında CNG’ye göre daha gelişmiş bir teknolojik altyapı ve taşıma gerektiriyor.

Doğal gaz, ticari araçlarda mazot ve diğer sıvı sentetik yakıtlardan daha fazla avantaj sağlıyor. Bu avantajlar çevre standartlarını karşılama, yakıta erişim kolaylığı, gelişimini tamamlamış güvenilir teknoloji ve hızla yaygınlaşan istasyonlarla sorunsuz yakıt tedariki gibi temel unsurlar olarak sıralanıyor. Doğal gaz ulaşımda yakıt çeşitliliği sağlaması nedeniyle de tercih ediliyor.

Elektrik ile kıyaslandığında ise doğal gaz daha avantajlı konumda. Şu an elektrikli araçlarda özellikle pil fiyatı, pillerin üretimi ve geri dönüşümü, pil ağırlıkları nedeniyle faydalı yük taşıma kayıpları ve menzil sorunlarının önemli bir sorun teşkil ettiği ifade ediliyor. Bu nedenlerle de doğal gaz en uygun, en çevreci alternatif yakıt haline geliyor.

 

Ağır ticari araçlar ve doğal gaz
LNG ( Sıvılaştırılmış Doğal Gaz / Likit Naturel Gas) su buharı ve istenmeyen diğer gazlardan arındırılmış atmosfer basıncındaki doğal gazın, ısı değiştiricilerle -162°C’a kadar soğutularak renksiz formda sıvı faza dönüştürülmüş halidir. Soğutma işleminden geçirilen doğal gaz, sıvılaşıp, 600 kat küçülerek, taşıma ve depolama süreçleri için çok daha kolay ve güvenli hale getirilir. Doğal gazın stoklanması ve de ulusal boru hatlarının ulaşmadığı noktalara taşınabilmesi için ideal olarak nitelenmektedir.

LNG, ısı veya elektrik üretmek için evler, iş yerleri ve endüstriyel alanlarda kullanıldığı gibi başta gemi, tren ve kamyonlar olmak üzere ulaşım sektöründe de düşük maliyetli ve çevreci bir alternatif yakıt olarak kullanılıyor.

LNG’nin soğutulduğu derecedeki ısı ile muhafaza edimesi gerekliliği nedeniyle, satış istasyonlarında ve araçlarda da çok gelişmiş yalıtım özelliğine sahip depolarda muhafaza edilmesi gerekiyor. Basınç ve sıcaklık farklılıklarında gazların gösterdiği fiziki davranış kontrol altında tutuluyor. Depolanması ve kullanımı hassas bir kullanım ve tüketim planı gerektiriyor.

   

Doğal gaz ve ulaşım
Doğal gazı yakıt olarak kullanan orta ve ağır ticari araçlarda dizel motorlarda kullanılan EGR ve SCR gibi egzoz gazını istenilen değerlere çeken sistemlere ihtiyaç duyulmuyor. Çevre standartları açısından Euro 6 D normlarını karşılamaları önemli bir üstünlük ortaya çıkarıyor.

Doğal gaz kullanan motorlarının sessiz ve sarsıntısız çalışmalarının yanı sıra doğal gazın üretim maliyetleri dolayısıyla pompa fiyatının da mazota göre düşük olması, yük ve yolcu taşımacılığı için en yüksek işletme gideri olan yakıt maliyetini düşürecek bir unsur.
Doğal gazın araç yakıtı olarak kullanımı ilk olarak kent içi ulaşımda Kayseri Belediyesi ve kent içi özel otobüs işletmecileri işbirliği ile başladı. Kent içi ulaşımda kullanım daha sonra İstanbul ve Ankara gibi kentler de dahil olmak üzere yaygınlaştı. Kent içi otobüsler doğal gazı CNG şekli ile kullanıyorlar ve gaz tedarikinde ve araç işlemeciliğinde bir sorun yaşamadılar.

 

Bu gelişmenin ardından daha uzun mesafeler kat eden, şehirler arası yollarda menzilin önem kazandığı lojistik sektörü için Iveco Türkiye tarafından doğal gazlı çekiciler pazara sunuldu. Pazara giren ikinci marka ise Scania oldu. Geçen dönemde kamunun yasal düzenleme ve tanımlamaları yapması ile birlikte Shell’in ilk yakıt dolum istasyonunu açması, doğal gazın önümüzdeki dönem hızla yaygınlaşmasını sağlayacak önemli bir adım. Üstelik Shell&Turcas yeni LNG istasyonu için Türkiye’nin en büyük taşıma hareketinin olduğu merkezi seçmiş.

Havi Lojistik ve Acapet Petrol bu amaca yönelik olarak filosuna 7 adet doğal gazlı çekiciyi dahil etti. Bu çekiciler doğal gaz taşımaları ile birlikte firmanın diğer taşıma operasyonlarında  hizmet verecekler.

     

Türkiye’nin ilk LNG istasyonu açılışında konuşan Kocaeli Vali Yardımcısı Dursun Balaban şunları söyledi: “Kocaeli, 14 Organize Sanayi Bölgesi ve 35 limanı bulunan bir sanayi kenti. İlimizde LNG yakıtının kullanımı yönünde adım atılması bizi son derece mutlu etti. Ülkemiz için alternatif enerji kaynaklarının artması çok önemlidir. LNG’yi yavaş yavaş kullanıma sundukça, tüketimi ve kullananları da artacaktır. Şu aşamada alternatif enerji kaynağı olarak görülen LNG’nin, ileride ana yakıt olarak kullanılması olası. Sanayi kenti Kocaeli’nin LNG istasyonu ile bir ilki yaşaması bizlere gurur verdi. Bu yatırımı için Shell & Turcas ailesine teşekkür ederiz.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Genel Müdürü Cem Murat Yıldırım da açılış töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün ülkemiz için büyük bir gün. Türkiye yeni bir yakıt türü ile tanıştı. Türkiye’de ilk LNG istasyonunu açan Shell & Turcas’a teşekkür ederiz. Shell’den isteğimiz, lojistik sektörünü destekleyecek şekilde LNG dolum istasyon sayılarını arttırması. Bu sayede çok daha kısa zamanda yollarda LNG yakıtı kullanan kamyon sayısının çoğaldığını görebileceğiz. Aynı zamanda temennimiz, LNG’nin yolcu taşımacılığında da kullanılması. Biz kamu olarak alternatif yakıt yatırımlarının çoğalması konusunda elimizden gelen desteği vermeye devam edeceğiz’’ dedi.

    

Ahmet Erdem: LNG yakıtını Türkiye’de lojistik sektörünün kullanımına sunuyoruz
Shell Türkiye Ülke Başkanı Ahmet Erdem ise LNG istasyonunun açılış töreninde yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Ülkemizde ve dünyada enerjiye talep artıyor. Bu talebin, daha fazla ve daha temiz alternatif enerji kaynaklarını kullanmaya ihtiyacı var. Bu çerçevede LNG, artık birçok ülkede lojistik sektörü için bir alternatif yakıt olmaya başladı. Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanlığımızın yayınladığı Ulusal Enerji Verimliliği Eylem Planına ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın yayınladığı Ulaşımda Enerji Verimliliğinin Artırılmasına ilişkin yönetmelikte de görüldüğü üzere ülkemizde daha ekonomik ve çevreci alternatif yakıtların kullanımı teşvik ediliyor. Ülkemizi bu anlamda yeniliklere hazırlayan tüm kamu ve özel sektör kuruluşlarına teşekkür ederiz. İthalat maliyeti motorine göre daha düşük olan LNG, karayolu taşımacılığında kullanıldığında cari açığa olumlu etki edecek. LNG kullanımı yakıt maliyetinde yüzde 25’e kadar tasarruf sağlanacağını öngörmekteyiz. LNG ayrıca daha temiz yanan bir enerji kaynağıdır, karbon emisyonu yüzde 22’lere varan oranda daha azdır. Bugün 97 yıldır sektörde bir çok yenilikte olduğu gibi bir ilke daha imza atarak, LNG’yi Türkiye lojistik sektörünün kullanımına sunmaktan mutluyuz.”

    

Felix Faber: Shell & Turcas LNG istasyon ağını büyüteceğiz
Lojistik sektörünü geleceğin ekonomik ve çevreci yakıtları ile tanıştırıp Türkiye’de bir ilki daha gerçekleştirerek Shell’in ilk LNG istasyonunu açtığına dikkat çeken Shell & Turcas CEO’su Felix Faber de şöyle konuştu: “Türkiye’nin ihracatının belkemiği olan lojistik sektörü, dünyada önemli bir yere sahip. Türkiye’yi LNG istasyon yatırımları için öncelikli ve potansiyeli yüksek bir ülke olarak değerlendiriyoruz. Lojistik sektörünün uluslararası piyasalarda rekabetçi konumunu devam ettirebilmesi için geleceğin yakıtı olan LNG’yi Türkiye’de müşterilerimize sunuyoruz. Bu nedenle Türkiye’nin ve Shell & Turcas’ın ilk LNG istasyonunu sanayinin yoğun olduğu Sapanca’da kurduk. Türkiye’de bu alanda gelişecek talebe de bağlı olarak LNG istasyon ağımızı önümüzdeki yıllarda genişletmeyi hedefliyoruz. Shell’in araç üreticisi firmalarla dünyada veya ülke bazında yaptığı iş ortaklıklarının güzel bir sonucu olarak, IVECO ve Scania ile birlikte fabrika üretim LNG kamyonlarını ilk defa Türkiye’ye getirdik. Türkiye’de filosuna ilk LNG kamyonlarını katan Acapet Taşımacılık’a, Havi Lojistik’e ve bu projede bizimle çalışan tüm iş ortaklarımıza iş birliği yaptıkları için teşekkür ediyoruz.”

   

Ali Bilaloğlu: Türkiye kamyon parkının yüzde 10’u LNG kullanacak
Karbon ayak izi kavramının her geçen gün önem kazandığını ve alternatif yakıtlı araçlara olan talebin hızla artacağını ön gördüklerini belirten Doğuş Otomotiv CEO Ali Bilaloğlu daşunları söyledi: “Yakın zamanda ülkemizdeki kamyon parkında LNG’li araç oranının yüzde 10’lara çıkmasını bekliyoruz. SCANIA markası olarak CNG ve LNG yakıt kullanan araçlarımızla gerek şehri içi gerek şehirler arası taşımacılıkta müşterilerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayan çözümler sunuyoruz. LNG’nin önemli avantajlarından bir tanesi de yakıt tasarrufunun yanı sıra çevreci olması. Dizel yakıtlı motora göre daha sessiz olan LNG’li motor, karbondioksit salınımını da yaklaşık yüzde 10 azaltıyor. Parçacık emisyonları neredeyse tamamen ortadan kalkarken, azot oksit emisyonları da üçte bir oranında azalıyor. Sürdürülebilir taşımacılık dünyasının lideri olma hedefimizde Shell gibi enerji firmalarının bu tip yatırımlarının çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Diğer yakıt türlerine göre rekabetçi bir hale gelen alternatif yakıtlı araçlar ile hem karlı hem de çevreci bir tercih yapan firmalarımızın çoğalmasını ve bu tip yatırımların önünün açılmasını temenni ediyoruz.”

   

Hakkı Işınak: LNG’li kamyonlar çok daha uzun menzile sahip
LNG’Lİ kamyonların çift depo dolu yakıt ile 1600 km’ye varan menzile sahip olduğunu belirten IVECO Türkiye Genel Müdürü Hakkı Işınak, ”CNG’li ve LNG’li kamyonlar PM salınımında %99 ve NO2 salınımında %90 azalmayla yollardaki ve kentsel bölgelerdeki hava kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı oluyor, yani en önemli katkısı çevreye. Doğal gazlı motorlarımız, uzun mesafeli uluslararası taşımacılık için özel olarak geliştirildi, geliştirilmiş yanma süreci uzun mesafeli görevlerde en iyi yakıt verimliliğini sunuyor. Bu motorlar egzoz emisyon işlemi, rejenerasyon veya AdBlue gerektirmeyen kompakt ve hafif 3 yönlü katalizöre dayanır. Doğal gazla çalışan motorlarımız dizele göre daha düşük kompresyon oranıyla çalıştığı için son derece de sessiz çalışırlar ve düşük titreşim avantajı sunarlar.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iveco ticari araç ailesinin içinde yer alan ticari araçlarda doğal gaz LNG ve CNG veya aynı araçta ayrı motorlarda iki farklı biçimde depolanıp kullanılabiliyor. Iveco 460 bg motor gücü ve otomatik şanzımanlı çekicileri 1600 km lik menzilleri ile lojistik sektörünün gereklerini ve beklentilerini eksiksiz karşlıyorlar. Filoya katılan çekçiler içinde istasyonun açılışı ile birleşen bir teslimat töreni yapıldı. Filoya katılan Iveco’lar 1600 km menzil ve 460 Bg lik motor gücüne sahip. Iveco doğal gazlı ile çalışan motorlar konusunda en deneyimli firma. Iveco’nun LNG ve CNG ile çalışan ve iki yakıt türünü aynı ayrı depolarda kulanma gibi seçenekler sunuyor. Iveco 460 bg’lik motoru sunan ilk firma olarak tanınıyor.

 

 

 

İbrahim Aytekin: Filolarımızı sektördeki yeni teknolojilere adapte ediyoruz
Türkiye’de ilk LNG filo yatırımını gerçekleştiren Acapet Taşımacılık Şirket Müdürü İbrahim Aytekin, açılışta yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Türkiye olarak petrol ve türevlerindeki dışa bağımlılığımız hepimizin bildiği bir konu. LNG, dizel yakıta göre uygun maliyetli olmasının yanı sıra çevreci bir yakıt. LNG’nin her türlü taşımacılığın yanı sıra diğer sektörlerde de sistem içine alınması gerektiğine inanıyoruz. Türkiye olarak alternatif yakıtların kullanılması yönünde altyapımızı oluşturup süratle sistemlerimiz içine bu yakıtı adapte etmemiz gerekiyor. Biz de gelecek nesillere tedarik alanında öncü bir şirket olduğumuzu aktarabilmek için Shell’in bu projede çözüm ortağı olduk. Birlikte çalıştık, fikri olgunlaştırdık, şimdi de sayısal sonuçlara ulaşmak için uygulama zamanı geldi. Taşımacılıkta LNG kullanımının kayda değer sonuçlarını çok yakında sektörün bileşenleri ile paylaşmayı hedefliyoruz.”

2019 yılının sonunda Avrupa’da 250 olan LNG istasyon sayısının hızla artması, 12.000’in üzerinde olan LNG ile çalışan kamyon sayısının da 2030 yılında 300.000’e ulaşması bekleniyor. Türkiye’deki kamyon parkının yüzde 10’luk kısmının da 10 yıl içinde LNG kullanmaya başlayacağı tahmin ediliyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir