Vidalama, perçinleme… Yapıştır!

Slider-Altı

Modern malzemeler, ürünleri ve üretim yöntemlerini geliştirip değiştiriyor. Özellikle kompozit malzemeler hızla çeşitleniyor ve kullanımı yaygınlaşıyor.

Kompozitlerde, farklı malzemelerin en iyi ve istenilen özellikleri birleştirilerek yepyeni özelliklere sahip malzemeler ortaya çıkarılıyor. Isı, ses ve titreşim yalıtımı, darbe ve çekme dayanımı ve de hafiflik kompozit malzemelerin ilk akla gelen özellikleri.

Kompozit panellerin birleştirilmesinde yapıştırıcılar öne çıkıyor. Çalışma kolaylığı ve hızı sağlamasının yanında ses, ısı, titreşim yalıtımına da önemli katkılar sağlayan yapıştırıcılar; vidalama, pimleme gibi birleştirme elemanlarının ortaya çıkardığı pul, conta, rondela gibi unsurlara gerek bırakmıyor.

 

Yüzlerce, perçin veya vida gibi malzemeler arasındaki boşlukları kapatmak, ısı, ses ve titreşim yalıtımı sağlamak için özellikle frigofirik ve insule kasalarda yeni malzemeler ve yeni üretim teknikleri kullanılıyor. Bağlama elemanı olarak yapıştırıcıların kullanılması üretimi hızlandırıyor, üründen beklenen işlevlerin yerine gelmesini sağlıyor.

      

  

Avantajları

Yapıştırıcılar; malzeme yüzeylerini doldurma, en ince yüzey dokusuna nüfuz etme ve yayılma, tüm yüzeyde aynı eşit dağılımla birleştirme kuvveti işlevini yerine getirme, sızdırmazlık, esneklik, genleşmelere dayanıklılık, farklı genleşme katsayılarına ve davranış özelliklerine sahip materyaller arasında bağlantı sağlama, hafiflik gibi özellikleri ile ürün kalitesine katkıda bulunuyorlar.

Panel kalitesine katkı

Üstyapı üreticileri treyler, kutu kasa, konteynır ve benzeri ürünlerin imalatında metal, ahşap, fiberglas ve köpük duvar panelleri kullanıyor. Rekabetin çok yoğun olduğu sektör için üretimde arttırılmış verimlilik kritik bir faktör. Arttırılmış performans ve daha iyi bir yakıt ekonomisi ve yalıtım için de hafifletilmiş materyaller ile üretim hayati önem taşıyor.

Bu nedenle üstyapı sektöründe sandviç panellerin birleştirilmesinde yapıştırıcılar yaygın bir şekilde kullanılıyor. Geliştirilmiş yapısal rijidite ve daha düşük panel ağırlıkları sayesinde araç işletme giderleri düşüyor.

Yan duvar panelleri ile tavan panellerinde geleneksel sabitleme metodları kullanıldığı zaman panellerde deformasyon olabiliyor, sırt atmaları gerçekleşebiliyor. Ayrıca; çentik, gedik, ufak oyuk, girinti, çöküntü, zedelenme olabiliyor.

Taban – zemin panelleri de zarar görebiliyor. Bu gibi durumlar araç sahiplerine önemli masraflar çıkarıyor.

Bu riskleri elimine etmek, çalışmaları garantili şekilde yapmak, kalite ve verimlilik için orijinal yapıştırıcı kullanılması gerekiyor.

Sika neler sunuyor?

Yapıştırıcı üretiminde ilk akla gelen markalardan biri Sika. Firma çok geniş bir standart ürün yelpazesine sahip. Bununla birlikte müşteri isteklerine özel olarak üretim yapabiliyor.

   

Kompozit malzemeler ile birlikte yapıştırıcılar da bağlama ve birleştirme elemanları olarak sürekli gelişiyor.

Yapıştırıcılar özellikle yalıtımlı kasa, barınma, ofis ve geçici atölye amaçlı karavan, tekne ve yatlar ile çeşitli araç gövdelerinde ve otomotiv sektöründe daha birçok alanda kullanılıyor.

Çalışma hızı, yüzeye intibak, malzemeler arasındaki farklılıkları ve birleşme açılarını tolere etmek gibi özellikleri sayesinde de yaygınlık kazanıyorlar.

Yapıştırıcıların bu özellikleri, üreticilere tasarım esnekliği, üretim hızı ve ürün kalitesi sağlıyor.

    

Sika üstyapıcıların yapıştırıcı ile ilgili müşteri isteklerini şöyle özetliyor:

Treyler, frigorifik ve konteynır sahipleri ve kullanıcıları tüm dünyada çok uzun zamandır araçlarında çok belirgin birkaç özellik istiyor; hafiflik ve dayanıklılık. Taşınan faydalı yükün optimun düzeyde olması, ürünlerin uzun kullanım süresine sahip olması ve sağladıkları katma değer ile rekabetçi olması gerekiyor. Bu özellikleri yerine getirebilmek için üstyapı üreticileri sürekli olarak daha kısa sürede üretim, çok iyi dayanıklılık ve rijit yapılı güçlendirilmiş kasalar geliştirmek için çalışıyorlar.

Biz bu alanda çekirdek işimize konsantre olarak treyler, frigorifik kasa ve konteynır endüstriyel üretiminin ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Yapıştırma, sızdırmazlık, güçlendirilmiş materyaller ve sönümlendirme çekirdek işlerimizi oluşturuyor. Müşteri ihtiyaçlarına, yapıştırılacak malzeme özelliklerine göre farklı pres sürelerine sahip özel ürünler geliştirilebiliyoruz. Her müşterinin üretim isteklerine uygun çalışmalar yapılabiliyoruz.

  

   

  

  

  

 

 

 

Yeni tasarım konseptleri için Powerflex teknolojili SikaForce 2C yapıştırıcıları

Powerflex, yapısal güç ve kalıcı elastiği yapıştırıcıların avantajlarıyla birleştiren bir Sika teknolojisi.
Powerflex ile yeni nesil SikaForce yapıştırıcıları, hafif araçlar, fiberglas tekneler, metal imalatlar ile birlikte güçlü ve güvenilir bir bağ gerektiren hemen hemen tüm uygulamalar için etkili bir çözüm haline geliyor.
İçinde Powerflex bulunan yeni nesil SikaForce 2C poliüretan yapıştırıcılar, esnekliğini tüm hizmet sıcaklığı boyunca korurken, ısıya çok yüksek mukavemet gösteriyor. Hangi iklim koşulları ile karşılaşılırsa karşılaşılsın, bağlı bileşenlerin hizmet ömrü boyunca uzun süreli bağlar oluşturması üzerine tasarlanan Powerflex, mukavemet ve uzama oranı sınırını aşıyor ve bu sayede farklı termal genleşme katsayılarına (örneğin CFRP ve alüminyum) sahip malzemeler yapıştırılırken tercih edilen çözüm haline geliyor. Üreticilere muazzam esnek tasarım olanakları sunuluyor.
Powerflex teknolojisinin avantajları şöyle sıralanıyor:
• Yüksek mekanik dayanım sayesinde mükemmel yük transferi
• Çatlamayı önlemek için düşük sıcaklıklarda bile gelişmiş elastik davranış
• Yüksek sıcaklıklarda yapıştırılmış bileşenlerin yüksek seviyede sertliğini koruması
• Hafif yüzeylerin farklı termal genleşme oranlarını telafi etmek için mükemmel yetenek
• Kaplanmış metalleri (örneğin e-coat, toz boya vb.) ve kompozitleri yapıştırma
• Yapısal yüksek mukavemeti elastik yapıştırıcıların esnekliği ile birleştirme
• Düşük sıcaklıklarda bile esnekliği koruma
• Servis sıcaklığı boyunca sabit mekanik güç
• Yüksek enerji emme kapasitesi
• Diğer teknolojilere kıyasla koku olmaması

       

   
Pürüzsüz bir römork nasıl yapılır?

Üstyapı üreticileri üretimde yapıştırıcılar ile birlikte yapıştırıcı ve taşıyıcı özelliğe sahip bantlar da kullanıyorlar. Bu bantlar vidalara, perçinlere, kaynaklara ve sıvı yapıştırıcılara bir alternatif oluşturuyor. Römork üreticileri uzun süredir römorkların pürüzsüz tarafının montajı için bu tür bantları 3M’den tedarik ediyorlar. Bantlar viskoelastik özelliklere ve olağanüstü dayanıklılığa sahip akrilik köpük yapıştırıcıdan yapılıyor. Böylece titreşimi, dinamik yükleri (rüzgar), römork bükülmesinden kaynaklanan hareketi ve termal genleşmeyi / daralmayı emen, bağı koruyan köpük enerjisi emici ve stres gevşeme özelliklerine sahip bir yapı elde ediliyor. Bu bantlarla da yıllarca hizmet verecek pürüzsüz ve dayanıklı römork yan duvar montajı yapılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

  

   

    

 

  

  

  

  

 

  

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir