ZF ve Hella tarafından yol yüzeyi kontrol takip sistemi geliştiriliyor

ZF ve Hella şirketleri ticari araçlar için üstünde gittikleri yol düzeyini kontrol eden bir sistem geliştiriyorlar.

InFusion projesi araçların üstünde gittikleri yolun, yüzey takibini yapıyor. InFusion projesi, Alman ulaşım ve Dijital altyapı bakanlığı tarafından teşvik ediliyor. Yol yüzeyi farklı açılardan kontrol ediliyor ve bu kontrol sürekli olarak geliştiriliyor.

Bu proje içerisinde tedarikçi ZF şirketi de bulunuyor. Araç sürüş dinamikleri, kamera bilgileri ve diğer sensörlerden elde edilen bilgiler ortak bir bulut çözümüne aktarılıyor. Çalışmaların amacı gelecekteki trafik için yolların daha iyi bir hale getirilmesi oluyor.

Devam eden proje iki milyon Euro ile Ulaşım ve dijital altyapı bakanlığı tarafından destekleniyor. Projenin hedefi karayollarındaki yol düzeylerinin araştırılması ve bunların iyileştirilmesi üzerine. Araç sürüş dinamikleri, kamara data’ları ve diğer sensörlerden elde edilen bilgiler ile yol düzeyi sınıflandırılıyor, kategorize ediliyor.

Elde edilen bilgiler ortak bir bulut hizmetinde toplanıyor. Proje tarafları çalışmaları için buluttaki bilgileri alabiliyor ve kullanabiliyorlar. Burada ilk başta elde edilmek istenen, elde edilen bilgiler ile bir norm geliştirmek ve böylece araç sınıflarından öte standardizasyonun sağlanması oluyor.

Devlet, data temelli olan olan ve Internet 4.0 mobilite için yapılan dijital çalışmaları destekliyor. Proje de yer alan tedarikçi ZF ve Hella şirketlerine göre yapılan bu çalışmalar ile araçların otomasyonu için gerekli olan bilgiler ve deneyimlere ulaşılıyor. En sonunda sürücüsüz otonom sürüş için de bu elde edilen bilgilerin ve deneyimlerin çok faydalı olduğu belirtiliyor.

Bu çalışmalarda mevsim şartlarına bağlı olarak bilhassa sonbahar ve kış aylarındaki hava şartları bu proje de temel değerler olarak kabul ediliyor. Karayollarında en çok olan araçlar otomobiller ve ticari araçlar ise sayısal olarak daha az bir şekilde yollarda yer alıyorlar.

Ama buna rağmen ticari araçlar önemli oranda uzun yol yapıyorlar ve güzergahları otomobillere göre çok daha sabit oluyor. Şu anda ulaşımda akıllı ve otonom araçlar ile internete bağlılık hızlı bir şekilde yollardaki araçlarda artıyor. Bu yüzden sürekli olarak araç ve araçların gittiği yollarda artıyor.

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir