Bosch ve Daimler’den tam otomatik araç park etme

Dünya lansmanı: Bosch ve Daimler gözetim olmadan sürücüsüz arabaları otomatik park etme ruhsatı aldı  Otomatikleştirilmiş vale parkı dünyada ilk defa ful otomatik ve sürücüsüz park işlevini SAE Düzey: 4 elde etti ve kamu idaresi tarafından kullanımına izin verildi.

Mercedes-Benz müzesinde otomatik park sistemi kullanılıyor ve araç sürücüsüz, gözetim olmadan park ediyor. Otomatik park için Bosch altyapıyı sağlıyor ve Daimler ise araç teknolojisini sunuyor. Stuttgart hükümet başkanlığı ve eyalet ulaştırma bakanlığı projeye onay verdi. Bosch ve Daimler otomatik park konusunda önemli bir süreci aşmış bulunuyor. Artık Stuttgart şehrindeki Mercedes müzesinde 4.Düzey otomatik park yapılıyor.

Otomatik olarak araç sürüşü ve park servisi uygulaması akıllı cep telefonundaki uygulama ile çalışıyor ve tüm süreç içinde emniyet için bile olsa sürücüye ihtiyaç duyulmuyor. Uygulama dünyada ilk defa ruhsat alınarak kullanılmaya başlandı.

Robert Bosch şirketinin işletme yöneticisi olan Dr.Markus Heyn; Resmi devlet dairelerinin projeyi onaylamasının yani Valet Park’ı Almanya da kabul etmesinin çok önemli olduğunu ifade ediyor. Sürücüsüz Park sistemi ile şirketlerimizin hangi aşamaya geldiğini bu sayede bir daha görmüş oluyoruz.

Eyaletdeki resmi makamların bu projeyi onaylamasının örnek olacak bir karakteri var, çünkü artık bundan sonra bu özellik Almanya ve Çin dışında ülkelerde de uygulanabilecek olgunluğa zaten ermiş bulunuyor. Daimler şirketinin sürüş teknolojileri ve otomatikleştirilmiş sürüş bölümünün başkanı olan Dr.Michael Hafner; otomatikleştirilmiş araç sürüşünde artık bu proje ile yolu açtıklarını belirtiyor. Bundan sonra ise bu sistem seri olarak üretilebilecek.

 Her şey emin ellerde ; İki ortak tek hedef

Sürücüsüz park servisinin güvenliği ise işin başından itibaren Bosch ve Daimler için en üst önceliğe sahip durumda.  Otomatikleştirilmiş sürüş fonksiyonları, komple veya kısmi olarak sürücüsüz kullanılabilirken bunlar için şimdi resmi makamların onayının gelmesi ve TÜV Rheinland’ın da başın

dan itibaren bu projeye onay vermesi işim öneminin tüm oyuncular tarafından kabul edildiğini gösteriyor.

Sürücüsüz araç yayaları ve diğer otomobilleri yol üzerinde anında algılıyor ve bir engel olması durumunda ise güvenilir bir şekilde duruyor. Bunun yanı sıra tüm sistem bileşenlerinin iletişimi kendi aralarında emniyete alınıyor ve güvenilir park sürüşü her şekilde emniyet altına alınmış bulunuyor.

Sürücüsüz park etmenin teknolojisi

Park yerine araç sürüşü, araçtan inme ve otomobili akıllı telefon üzerinden park edeceği yere göndermek. Tüm bu işlemlerde sürücü ve gözetim gerekmiyor. Araba park edilirken yolcuları ise artık çoktan kendi yapacaklarına odaklanmış oluyorlar. Araba sonunda boş bir park yerine girip park ediyor. Aynen otomatik şekilde park yerindeki çıkış alanına da otomobil geliyor.

 

Tüm bunların olabilmesi için de tabiî ki park yerindeki altyapı Bosch şirketi tarafından kuruluyor. Sensörler araçların yol aldığı koridoru gözetim altında tutuyor sürekli olarak. Araçların çevresi de göz altında tutulduğundan tüm bu bilgiler otomobilin yönetilmesi için kullanılıyor. Otomobildeki teknik altyapının talimatlarını sürüş manevrası olarak kullanıyor. Otomobildeki teknoloji sayesinde otomobiller kendi başlarına rampaları çıkıyor ve rampalardan aşağıya iniyor ve park binasındaki katlar arasında yer bile değiştirebiliyor. Altyapı sensörleri bir engel algıladığında araç anında duruyor.

 

Projenin mihenk taşları

Bosch ve Daimler 2015 yılında tam otomatikleştirilmiş ve sürücüsüz park etmeyi yoluna koyduklarında, 2017 yılının yazında Stuttgart şehrindeki Daimler müzesinde pilot çözüm uygulandı ve bununla birlikte bu çok önemli sürecin mihenk taşı konmuş oldu. Otomatikleştirilmiş vale parkı sistemi kamuya ilk olarak gerçek trafik içerisinde sunuldu.

Lansmandan sonra yoğun test ve işe koyulma süreci başladı. 2018 yılından beri müzenin ziyaretçileri bu otomatikleştirilmiş olan süreci yaşayabiliyor ve izlenimlerini paylaşabiliyorlar. Ziyaretçilerin yanında profesyonel bir uzman da bulunuyor. Pilot proje kapsamınca araçlarda da ışıklar için bir konsept geliştirilmiş bulunuyor. Araçlardaki ışık sinyalleri otomatikleştirilmiş sürüş modunda yayalara ve diğer araçlara sürücüsüz olarak yol aldığını belirtiyor. Buradan elde edilen tüm bilgiler kısa süre önce yayınlanan SAE Standartında SAE 3134 yer alıyor. Kamu kurumlarının onayı ile bir diğer çok önemli adım atılmış oldu. Artık müzedeki park yerinde insanlar kendi araçlarının otomatik sürücüsüz park etmesini canlı olarak izleyebiliyor.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir