Yeni teknolojiler yeni dönem

Slider-Altı

2020 yılının ilk aylarına, işinde gücünde, çiftinde çubuğunda olan insanlar bir hız bir gayretle başladı. Ticari araç sektörü firmaları, yılın ilk aylarında yaptıkları teslimatlar, etkinlikler, ürün tanıtım toplantıları ile piyasaları hareketlendirmeye, güven oluşturmaya yönelik çalışmaları başlattılar.

Tanıtılan yeni ürünler teknik özellikleri ile yeni bir devrin kapısını aralıyor. Araç tasarımcıları, yeni teknik özelliklerin kolay anlaşılır, kolay kullanılır ve yararlı olması için yönlerini kullanıcıya, işletmeciye dönmüş durumdalar. Temel mekanik mühendislikle, araç sistemleri, elektronik yazılımlar, bilgi işlem sistemleri üst üste yan yana getirilerek, kusursuz çalışacak, daha verimli, daha sessiz, daha dayanıklı sistemler ve araçlar geliştiriliyor. Teknolojinin trafikle, sürücü ile uyumu için çalışılıyor. Bu çalışmaların sonuçları güncel ürünlere yansıyor. Dün çok lüks otomobillerde olan konfor donanımları, çok ağır araçlarda olan güvenlik donanımları bugün tüm yeni nesil araçlarda kendilerine yer buluyor.
Yenilik ve gelişmeler kendi içinde tutarlı ve ahenkli bir şekilde sürüyor. Her adım bir sonrakine temel oluşturuyor. Ulaşım sektörünün yakıt seçenekleri arasına LNG (Sıvılaştırılmış Doğal Gaz) de ticari olarak katıldı. Doğal gazı CNG veya LNG olarak kullanan araçların yakıt dağıtım sisteminin ve kullanıcıların bilgi ve güzergah planlamasının yaygınlaşmasıyla bu gelişme, bir süre sonra alışıp olağan karşılayacağımız bir durum olacak.

2020 ile birlikte yeni araçlar yeni teknolojiler, günlük hayatımızda kendilerine daha fazla yer bulacaklar. Bu araçları haberlerde, satış duyurularında, ilanlarında, giderek de yollarda daha fazla göreceğiz. Yakıt türü ne olursa olsun yeni nesil araçlar, trafiğe yani hayata elektronik donanımları, algılayacıları, bilgi sistemleri, sürüş yardımcıları ile katılacaklar, daha güvenli daha kolay daha konforlu bir ulaşım ortamı oluşturacaklar.

Yılın ilk aylarında insanlığın yakaladığı bu iyimser havayı tehdit eden, ne olduğu bir türlü anlaşılamayan bir heyhula, günümüzün korkunç yaratığı da Corona virüsü adı ile ortalığı karıştırıyor. Yolculuklar aksıyor, fuarlar iptal ediliyor. Ürün tedariğinde yavaşlamalar, tereddütler yaşanabiliyor. Üstüne üstlük Türkiye yıllardır komşularıyla ticareti, gelişmeyi engelleyen, kaynakların, hayatların saçıp savrulduğu bir çekişme, çatışma ortamı içinde. Her gün yeni bir durumla karşılaşıyoruz. Yine de 2000’li yılların ilk 10-15 yılındaki gelişmeyi, coşkuyu yeniden yakalamak istek ve umudunu taşıyoruz. Zorlukları aşmak, belirsizlikleri azaltmak tüm bireylerin, birimlerin, sektörlerin, ülkelerin, ekonomik birliklerin görevi. Yeni bir dönemin başlayacağını, gelişme ve yeniliklerin tüm zorlukları aşacağını dün gördük. Yarın da göreceğiz…

 

M. Vahit Mahmatlı

[email protected]

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir