Yeni normalde yeni standartlar

Slider-Altı

2020 unutulmaz bir yıl olarak tarihe geçecek. Yılı unutulmaz yapan; yeni ürünler, büyük keşifler, yeni yöntemler, pazar verileri, fiyat dalgalanmaları değil, Çin’den çıkıp büyük oranda yolcu beraberinde uçaklara, trenlere, otobüslere binen, taşıma araçlarını izinsiz, biletsiz, bedava kullanarak dünyaya yayılan virüsün değiştirdikleri olacak.
Taç Virüs (Korona virüsü) ile birlikte eski normal ve yeni normal kavramları ile tanışırken, salgından en fazla etkilenenler hayatını kaybedenler, sağlık görevlileri, hastalanıp iyileşenler ve üreticisinden işletmecisine, sürücüsünden yolcusuna kadar taşıma sektörünün tamamı oldu. Hayatın devamını sağlamak için yük taşımacılığı en zor koşullarda, en belirsiz ortamda sınırlar aştı, şehirden şehire ulaştı. Atıklar toplandı, ekmek ve su kapımıza geldi. Kargo ve dağıtım araçları ıssız kentlerin cadde ve sokaklarında yol aldılar.

Bugünün yeni normallerinin önemli bir bölümü yarının yeni standartlarının oluşmasına neden olacak. Yolcu ve sürücülerin inişi-binişi, çalışma koşulları, araçların temizlenmesi, yolcu ve sürücü bölümlerinin iklimlendirilmesi yani ısıtma, soğutma ve havalandırma ve kullanılan kumaşlar gibi malzemelerde önemli bir değişim yaşanacak. E-mobilite ve akıllı mobilite ile birlikte sağlıklı mobilite gelişme ve değişmenin yeni yönünü oluşturacak. Gelecekte en büyük değişim yolcu araçlarında; kent içi otobüsler, seyahat otobüsleri, minibüs, midibüs ve yolcu amaçlı düzenlenen vanlarda ortaya çıkacak. Bir yandan yasaklar nedeniyle uzun süre çalışamayan bir yandan kapasite belirsizlikleri yaşayan yolcu taşımacığı yapan kişi ve kurumlar, çalışmaya devam edecek ekonomik güçleri ve hevesleri kalırsa zorlu bir uyum süresi yaşayacaklar. Türkiye’nin üretim ve ihracatta güçlü otobüs üreticileri de ihracat pazarlarında karşılarına çıkacak yeni standartlara uyum sağlamak için çok daha fazla çalışmak zorunda kalacaklar.
Uzaktan erişim, seyahat etmekten kaçınma, yerleşim yerlerindeki küçülme ve yolculuklarda bireysel çözümlerin tercih edilmesi de önemli etkenler olacak. Bütün bunlarla birlikte karavan ve tekne imaltçıları ile yolcu araçları imalatçılarının tasarımcılarının daha fazla işbirliği yapacakları daha fazla işleri olacak. Yeni normal; yeni standartların ve bilişimin hayatımızdaki etkileri ile kalıcı olacak. Bugünkü dalgalanma ve savrulmalar azaldığında bu durumu daha fazla göreceğiz.

 

M. Vahit Mahmatlı
[email protected]

 

 

 

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir