Yeni Mercedes eVito Tourer elektrikli hafif ticari

Slider-Altı

Yeni eVito Tourer

Avrupa şehirlerinde elektrikli araç mobilitesi gün geçtikçe daha fazla taraftar kazanıyor. Bilhassa koronalı günlerin de tesiriyle bundan sonra araçlarda çok daha fazla emisyonsuz ve çok daha az emisyonlu araçlara yönelimin başladığı öne sürülüyor. Bu düşüncelerin mantıklı sonucu olarak ise hafif ticari araçlarda da elektrikli van araçlar öne çıkmaya başlamış durumda. Elektrikli Vito hafif ticari araç premiyum segmente hitap ediyor.

 

Yeni tanıtılan eVito hafif ticarinin sürüş özellikleri ve kapasitesi tüm ihtiyaçlara cevap verecek şekilde geliştirilmiş bulunuyor. İster turizm taşımacılığı, ister hotel müşterileri için veya büyük hacimli taksi olarak kullanılmaya elverişli olan bir hafif ticarı yeni eVito. Aracın ön bölümünde elektrikli tahrik ünitesi olan eATS bulunuyor. 150 kilovat kapasiteye sahip bu motor ön tekerlekleri tahrik ediyor. Elektrikli motor, şanzıman ve soğutma sistemi kompakt bir üniteden oluşuyor.

eVito hafif ticaride enerji, aracın altında yer alan Lityum İyon aküde toplanıyor. Akünün merkezi olarak alçak bir pozisyonda yer alması aracın sürüşüne olumlu etki ediyor. Aracın son hızı saatte 140 kilometre ama istenirse özel versiyon olarak son hızı saatte 160 kilometre olarak alınabiliyor. Araç hızlı bir şekilde şarj edilebiliyor ve uzun bir menzile sahip. Araçta su ile soğutulan bir şarj yükleyici bulunuyor.

Bununla birlikte kamuya açık şarj noktalarında veya istasyonlarında hızlı bir şekilde şarj yapılıyor. Şarj noktası ön tamponda yer alıyor. Şarj kullanılan özelliğe göre 45 dakikadan daha az bir sürede hızlı şekilde şarj ediliyor. 90 kilovatlık kapasitede olan akü ise araca 421 kilometre menzil sağlıyor. Reküperasyon sistemi sayesinde araç kullanılırken kendi ağırlığı ile ileriye gitmesinde ve fren yaparken elektrik üretiyor. Sürücü eğer isterse direksiyondan reküperasyon gücünü ayarlayabiliyor. Araç birçok önemli sürücü destek asistanı sistemine sahip.

Mercedes-Benz eVito Tourer teknik özellikler

CO2-Emisyonu0 g/km
Elektrik tüketimi26,2 kWh/100 km
Menzil421 km
Şarj süresi10 saatten daha az 11 kiloWatt ile Alternatif akım
Hızlı şarj süresi

DC şarj, 50 kW ile

DC şarj, 110 kW ile opsiyonel

 

80 dakika. (10-80%)

45 dakika (10-80%)

Güç aktarımıÖn tekerlekler
Güç150 kW (204 PS)
Sürekli güç70 kW (95 PS)
Maksimum Tork kapasitesi362 Nm
BataryaLithium-Ionen
Batarya kapasitesi90 kWh
  
Uzunluk ölçüleri5.140 mm, 5.370 mm
Maksimum bagaj hacimiUzun 999 l, ekstra uzun: 1.390 l
Son hız140 km/saat (Seri), 160 km/saat (Opsiyonel)
Azami yüklü toplam ağırlık3.500 Kilogram

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir