Mercedes- Benz Van EQV Konsepti için dünya lansmanı yapıldı

Elektrikli geleceğe açılım

Mercedes-Benz Van ürün gamınının elektrifikasyonuna devam ediyor. EQV konsepti ile şimdi full elektrikli Van konsepti ortaya çıkmış oldu. Wilfried Porth Daimler AG Van yönetim kurulu üyesi ve personel ile iş direktörü olarak tanıtımda yaptığı konuşmada ; Mercedes-Benz müşterilerinin tanıdığı, bildiği, değerini takdir ettiği ve istedikleri tüm markaya özgü ve segmentindeki özelliklere sahip bu aracı tanıtmaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Bu yeni full elektrikli van bir aile arabası, tatil gibi etkinlikler, tüm küçük işler, kısa mesafe turizm taşımaları, servis gibi taşımalar için geliştirilmiş lounge araç karakteristiğine sahip bir araç. Tüm bu özellikler full elektrikli tahrik sistemi ile bu Concept EQV aracını geleceğe yönelik bir araç konsepti yapıyor diyerek görüşlerini ortaya koyuyor. Araç kısa bir süre içerisinde seri üretime geçecek.

Weltpremiere Mercedes-Benz EQV – Sindelfingen 2019;Stromverbrauch kombiniert: 27,0 kWh/100 km; CO2-Emissionen kombiniert: 0 g/km*, Angaben vorläufig
World premiere Mercedes-Benz EQV – Sindelfingen 2019;combined power consumption: 27.0 kWh/100 km; combined CO2 emissions: 0 g/km*, provisional figures

Menzil 400 kilometreye kadar

Konsept EQV van ön aks’ında kompakt bir elektrikli tahrik sistemine sahip (eATS). Tahrik kapasitesi 150 kW. Elektrik makinası, şanzıman (sabit bir aktarım oranına sahip), soğutma sistemi ve elektronik sistemi ile çok iyi bir entegrasyona sahip ve kompakt bir birimden oluşuyor.

Aracın enerjisini ise bir Lityum batarya sağlıyor. Bataryanın kapasitesi 100 kWh. Bu sayede aracın menzili 400 kilometre. Saatteki son hızı ise 160 kilometre ile şehir dışında da çok iyi bir kullanım sunuyor. Konsept araç bir Mercedes-Benz Wallbox veya normal bir ev prizinden de şarj edilebiliyor. Daha fazla esneklik ise hızlı şarj fonksiyonu ile sağlanıyor. Yalnızca 15 dakikalık bir şarj ile yaklaşık 100 kilometrelik bir menzil için gerekli olan enerji depolanabiliyor.

Konfordan hiçbir taviz verilmedi

Mercedes-Benz büyük van limuzin araçları fonksiyonalite ve esneklik açısından çok yüksek beklentileri yerine getiren araçlar. Batarya aracın tabanında yer alıyor ve bu sayede kabin içerisi yeteri kadar büyük oluyor. EQ ailesinin bir üyesi olarak bu Konsept EQV van araç kapsamlı bir şekilde markanın avantajlarından yararlanabiliyor.

Bu kapsam dahilinde ; Danışmanlık, servis hizmetleri ve altyapı ile navigasyon (batarya kapasitesine bağlı olarak çalışıyor) hizmetleri sunuluyor. Ayrıca birde uygulamalar bulunuyor; örneğin aracın önceden soğutulması veya ısıtılması gibi özellikler var. Kamuya açık olan ödeme noktalarında da parasız ödemeler gerçekleştirilebiliyor.

EQ-Dizaynı kendine özgü

. Bağlayıcı bir unsur ise tüm EQ araçların dizaynı oluyor. EQ markası avangardist, kendine has estetiğe sahip. Araçta analog ve dijital dünya bir arada çalışıyor ve aracın ihtişamı tam lüks bir araç olduğunu her şeyi ile çağrıştırıyor. Rose gold gibi tasırımda kullanılan sıcak renkler göz alıcı. Kokpit ise MBUX denilen yeni dizayna sahip. Dinamik tasarım yeni elektro estetik ile aracın gücüne vurgu yapıyor. Radyatör ise krom düzenlemelere sahip ve bir dizaynın tipik bir dışa vurumu olarak LED bantları da kullanılmış.

Şık ve teknolojik

Aracın yalnızca karoserisi optik olarak zamana uygunluğu ile ön plana çıkmıyor aracın kabin dekorasyonu ve düzenlemesi de çok şık. Kokpit de enformasyon sisteminin merkezi MBUX (Mercedes-Benz User Experience) sistemi. Sistem sürekli kendi başına öğrenebilen konuşma dili ile çalıştırılabiliyor.

Yenilikçi internet bağlantı özelliklerine sahip. EQ ürün ve teknoloji markası. Marka kapsamlı bir elektro mobil eko sisteminden oluşuyor. Sistemi oluşturanlar ise ; Ürünler, servisler, teknolojiler ve inovasyonlar. Eko sistem içerisinde elektrikli araçların yanısıra şarj servisler, şarj alt yapısı da bulunuyor. EQ adı : Elektrikli Zeka yerine geçiyor ve marka değerleri olan duygular ile zekanın değerlerini bir araya getiriyor. Araç sekiz yolcu koltuğu kapasitesine kadar bir konfigirasyon imkanı sunuyor.

Teknik Özellikler

CO2-Emisyonu0 sıfır  gram/km
Ortalama elektrik tüketimi27,0 kWsaat/100km
Menzil405 km
Şarj süresi 10 saatten az
Hızlı şarj istasyonunda  (DC Şarj, 110 kW)45 dakika içerisinde %10 şarjdan %80 şarja çıkılıyor
TahrikÖn aks
Kapasite150 kW (204 beygir )
Maksimum Tork362 Nm.
Son hız160 km/saatte
BataryaLityum-Iyon
Batarya kapasitesi100 kWh
Uzunluk5140 mm, 5370 mm
Dingil aralığı3200 mm, 3430 mm
Bagaj (Modele göre değişiyor)1030 Litre
Toplam Ağırlık3500 kg.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir