ZF Vietnam’da ilk fabrikasını açtı

ZF dünyanın en hızla büyüyen otomobil pazarlarından birisi olan Vietnam da fabrika açtı. Artık burada ZF nin yeni müşterisi ilk başta otomobil şasi ve uygulamaları oldu. Haiphong fabrikası vietnamli otomobil üreticisi olarak şasi modülleri üretiyor. Ekonomi, çeşitli sektörler ve hükümetten temsilciler ile geniş bir katılımın olduğu bir açılış düzenlendi.

ZF, Vietnam’da ki ilk fabrikasının resmi olarak açılışını Haiphong şehrinde geniş bir katılım ile kutladı. Şirket Haiphong şehrindeki vietnamli müşterisi için ona özel bir tesis geliştirdi. Bu tesis Vietnam’ın kuzey sahillerinde ve Cat Hai adasında yer alıyor. Just in Time üretim metodu ile lokal bir otomobil üreticisi için burada araç şasileri üretiliyor. ZF Vietnam’daki bu üretim tesisi için 25 milyon Euro yatırım yaptı. Vietnam otomobil branşı güney doğu Asya da en hızlı büyüyen pazarlardan birisi. ZF, Haiphong daki tesisinde ilk defa bu Pazar için bir fabrika kurdu.

Vietnam otomobil sektörü güney doğu asyanın en hızlı büyüyen pazarlarından birisi. Haiphong merkezli olarak ZF ilk defa bu pazarda kendisine yer açmış bulunuyor. Bunun nedeni ise ilginç ve yeni bir müşterinin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde cevap verebilmek üzerine kurulu bulunuyor. Vinfast işletmesi Vietnam’ın ilk otomobil üreticisi ve 2017 yılında kuruldu. Bu şirket araç tekniğinde ana tedarikçi olarak ZF şirketini seçmiş bulunuyor.

Bu işbirliği ZF şirketine yeni bir pazarda en temelinden yani sıfırdan yer alabilmenin önünü açmış bulunuyor. Yönetim kurulu üyesi Michael Hankel açılışda ; Vinfast otomobil üreticisi şirket ile birlikte bu yola çıktıklarından dolayı gurur duyduklarını ifade etti. Haiphong şehrindeki fabrika, ZF şirketinin yerel için yerel stratejisine uygun olan numune bir örnek.

Fabrika müşterisinin hemen yanında ve 44.000 metrekare büyüklüğünde. Burada ZF ihtiyaca yönelik olarak araç şasi modülleri üretecek. Şasi modülleri bir saat içerisinde 38 siparişi karşılayacak bir şekilde Just in Time prensibine göre üretilecek. Seri üretim zaten temmuz ayı sonunda başlamış bulunuyor. ZF müşterisi ile tanışmasından altı ay sonra bu iş ilişkisi hemen kurulmuş. ZF, ilk Vietnam fabrikasına tam 25 milyon Euro yatırım yapmış bulunuyor.

ZF otomobil şasi teknolojisi bölümü yöneticisi Dr.Peter Holdmann ; Haiphong fabrikası ile küresel üretim ağlarında yüksek verimliliğe sahip bir montaj tesisi kurduklarını söylüyor ve buna da şasi modülleri için tamamlamış bulunuyorlar. Müşterimizin hemen yanında böyle Just in Time şasi tesislerini dünya çapında kurabilmelerinin ise bu çalışma şekli için zorunlu olduğunu ve işletmenin çekirdek yapısının gücünü ortaya koyduğunu ifade ediyor.

VinGroup CEO vekili olan James DeLuca ise açılış töreninde hazır bulundu ve ZF ile dünyanın en önemli iş ortaklarından birisine sahip olduklarını belirtti. Vinfast şirketinin kompleks tesisine böyle bir katma değer zincirinin eklenmiş olması sayesinde komponent sevkiyatı yapılabileceğini ve bu sayede yerelliğin arttırılarak, mükemmel bir üretim sağlanacağını ifade etti.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir