UTİKAT Ülkeler bazında corana virüs önlemleri

ÜLKELER BAZINDA KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ – 721.03.2020 09:48Dünya genelinde Koronavirüs / COVID-19 salgınından etkilenen tüm ülkelerde yeni önlemler alınmaya devam ediyor. Ülkeler bazında sınır geçişlerini ve lojistik rotaları etkileyecek en güncel bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

FRANSA

17 Mart 2020 itibarı ile 15 gün boyunca COVID-19 salgınının etkilerini sınırlandırmak için kamusal toplantı ve faaliyetlerin azaltılmasına yönelik önlemler alınmıştır. Ulusal tecrit ilan edildi. Vatandaşlar dışarı sadece acil durumlarda, gıda almak için veya iş için çıkabilmektedir. (Herhangi bir hareketlilik yazılı doküman ile gerekçelendirilmelidir. Doküman için tıklayınız.

Hareketlilik sınırlandırmalarından yük hareketleri muaftır.

Söz konusu sertifikanın Fransız vatandaşı olmayan sürücüler tarafından kullanılıp kullanılmayacağına yönelik çekincelere yönelik resmi açıklanma beklenmekle beraber IRU söz konusu dokümanın tüm profesyonel sürücülerin cezalara maruz kalmamaları için kullanılmasını önermektedir.
Dokümana ilişkin bilgi için tıklayınız.

30 gün boyunca Schengen bölgesinin dış sınırları kapatılmıştır.

Karayolu yük taşımacılığına yönelik 20 Mart’ta alınan önlemler:

•    Sosyal mesafe kurallarına uyulmalıdır.
•    Su olmayan yerlerde dezenfektan jeller bulundurulmalıdır.
•    Dokümanlar imzalanırken kişisel temasta bulunulmamalıdır.
•    Yükler sadece taşıma dokümanında belirtilen yerlerde teslim edilir.
•    Eve teslimat sadece ürünün kapıya kadar götürülmesi ile mümkündür. Müşteri ile fiziksel temas yasaktır.

Fransa Hükümeti yük taşımacılığındaki aksamaların giderilmesi için yeni önlemler aldı. Bu önlemler arasında yük taşımacılığı yapanların ve lojistikçilerin işyerlerine, yükleme ve boşaltma yerlerine ve ekstra koruma ekipmanlarına erişimleri garanti altına alındı. Yük taşımacılığı yapanlar ve lojistikçiler için mağazalar, restoranlar ve sıhhi tesisler hizmet istasyonlarında açık tutulacaktır. Duyuru için tıklayınız.

Açık restoranların gösterildiği harita için tıklayınız.

20 Mart’ta ağır tonajlı araçların hafta sonu sürüş trafiği yasağını 20 Nisan’a kadar kaldıran bir kararname yayınlanmıştır.
Detaylar için tıklayınız.

Kaynak: Fransız Hükümeti, FNTR ve AFTRI (IRU)

 • İTALYA

Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Kısıtlamalar

 • 17 Mart’ta İtalya Hükümeti, beyan edenin karantinaya alınmadığını belirten sertifikanın yeni bir versiyonunu yayınladı. Devlet polisi, söz konusu belgenin dijital olarak sunulamayacağını doğruladı. Belge yazdırılmalı, imzalanmalı ve polis memuruna verilmelidir. Fotokopi kabul edilmemektedir.
 • 18 Mart’ta Ulaştırma Bakanlığı yeni bir kararname yayınladı. Kararnameye göre ülkeye girenler 14 gün zorunlu karantinaya girecek. Kararname İtalya’ya teslimat yapan ya da İtalya’yı 72 saat içerisinde transit geçen sürücüler için geçerli değildir.
 • Sicilya ve Sardinya’ya yolcu taşımacılığı büyük ölçüde kısıtlanmıştır. Ancak yük taşımacılığı normal seyrinde devam etmektedir.
 • Sardinya’ya taşımacılık refakatsiz olarak yapılmaktadır. Konteynerin çekiciden ayrılamadığı durumlarda sürücü gemiye binebilir.

İyileştirmeler

 • İtalyan Hükümeti 17 Mart tarihinde bir kararname yayınladı.

Buna göre:

 • 17 Mart 30 Nisan arası gümrük vergilerinin ödeme vadesi 30 Mayıs’a kadar faizsiz uzatılabilir.
 • 31 Temmuz öncesi muayene olması gereken araçlar 31 Ekim’e kadar kullanılabilir.
 • 31 Ocak 15 Nisan arası süresi biten sertifikalar, tasdikler ve izinler 16 Haziran tarihine kadar geçerlidir.
 • 17 Mart tarihinden sonrası süresi dolan kimlik belgeleri ve ehliyetler 31 Ağustos’a kadar geçerlidir.

Kaynak: İtalyan Hükümeti, Ulaştırma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Sardinya Bölgesi (IRU)

 • DANİMARKA

Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Danimarka’nın önde gelen taşımacılık ve lojistik dernekleri tarafından yük gönderimi ve teslim alınması süreci için bir önlemler listesi hazırlanmıştır.
Dokümanda taşıyıcılar, sürücüler, alıcı ve göndericiler için önlemler yer almaktadır.

İngilizce için tıklayınız.
Almanca için tıklayınız.
Lehçe için tıklayınız.

Kaynak: DTL (IRU)

 • AVUSTURYA

Güncelleme Tarihi: 20.03.2020

Avusturya genelinde 7,5 ton üzeri araçlar için haftasonu sürüş yasağı 3 Nisan’a kadar kaldırılmıştır. Bu önlem sınırlardaki bekleme sürelerini azaltmak amacıyla İtalya ve Bavarya ile görüşülerek alınmıştır.
Klingenbach ve Deutschkreutz sınır geçişlerindeki 7,5 ton üzeri araçlar için sürüş yasağı Nickelsdorf sınır geçişindeki yoğunluğu azaltmak amacıyla kaldırılmıştır.

Avusturya Macaristan sınırında Macaristan’dan gelen veya Macaristan’a giden uluslararası yük için sınır kapıları:

•    Hegyeshalom / Nickelsdorf.
•    Sopron / Klingenbach (20 Mart’a kadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek)
•    Kópháza / Deutschkreutz (20 Mart’a kadar 7,5 ton üzeri kabul edilecek; 23 Mart’a kadar 7,5 ton üzeri Avusturya veya Macar plakalı araçlar kabul edilecek)
•    Rábafüzes / Heiligenkreuz

Avusturya Macaristan sınırında karşılıklı yük taşımacılığında kullanılacak diğer sınırlar:

•    Bucsu / Schachendorf.
•    Koszeg / Rattersdorf.
•    Rábafüzes / Heiligenkreuz.

Hükümet tarafından sürüş ve dinlenme sürelerine geçici tolerans uygulanacağı açıklanmıştır.

Kaynak: AISÖ

KORONAVİRÜS ÖNLEMLERİ17.03.2020 13:542019 yılının Aralık ayında Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan COVID-19 küresel ölçekte bir sağlık krizine dönüşmüş haldedir. Ortaya çıktığı andan itibaren bugün itibariyle 155 ülkeye yayılmış olan koronavirüs, Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi olarak nitelendirilmiştir. Hastalığın yayılmasının temel sebebinin fiziki temas olması sebebiyle salgının önlenmesi amacıyla hükümetler ülkelerine girişleri ve ülkelerinden çıkışları kontrol altına almakta ve hatta sınırlardan insan ve eşya geçişlerini tamamen engelleyici önlemler uygulamaktadır.

Gerek ülkeler ve gerekse ülkeler üstü kuruluşlar tarafından küresel ticareti kolaylaştırıcı önlemlerin uygulamaya alındığı, ticari eşyaların alışverişine ilişkin mevcut uygulamaların ise geliştirilmeye çalışıldığı bir süreçte siyasi, sosyal, kültürel ve iktisadi faaliyetlerin kendilerine has süregelen düzenleri COVID-19 salgını kaynaklı bir krizle karşı karşıyadır. Ülkeler bu krizi sınır kapılarındaki yoğunlaştırılmış önlemler ile aşmaya çalışırken tedbir amaçlı engellenen sınır geçişleri küresel boyuttaki tedarik zincirini ve hizmet sektörünü başka bir kriz ile karşı karşıya bırakmaktadır.

•    İptal edilen yolcu uçağı seferleri sebebiyle yolcu uçaklarında taşınan kargo hacmi için kargo uçaklarına olan talep artış göstermektedir.

•    Çin’in ihracat hacmindeki daralma sebebiyle Çin merkezli konteyner gemileri iptal edilmekte olup bu durum Çin ile ticaret yapan ülkelerin kapasite sıkıntısı ile karşılaşmalarına sebep olmaktadır.

•    Demiryolu taşımacılığındaki kısıtlamalar sebebiyle konteynerler limanlarda bekletilmektedir.

•    Karayolu sınır geçişlerinde uygulanan kontroller ve sınırlamalar, karayolu taşımacılığında gecikmelere sebep olmaktadır. Bazı ülkelerde sınırlar hem insan hem de yük taşımacılığına kapatılmıştır.

Bu süreçte UTİKAD, rota optimizasyonu ile mevcut kaynakların verimli kullanımını sağlamak amacıyla Türkiye’de ve diğer ülkelerde COVID-19 salgını sebebiyle uluslararası taşımacılık ve lojistik hizmetlerine ilişkin gelişmeleri https://www.utikad.org.tr/Covid-19 adresinden üyeleri ile paylaşacaktır.

 

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir